Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 47 - Ν. 4495/17] Αποπεράτωση έργου και σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

On 19/7/2023 at 3:05 ΜΜ, kosbar said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

για την έκδοση της βεβαίωσης σύνδεσης με δίκτυα (οριστικής σύνδεσης/αρχικής ηλεκτροδότησης) από e-adeies, με έκδοση αδείας από e-adeies με τον νεο τρόπο έκδοσης αδειών, τι ανεβάσουμε στο πεδίο θεώρηση οικοδομικής αδείας? Την τελευταία άδεια με την θεώρηση του e-adeies (έγκυρο αντίγραφο)? Δεν απαιτείται η επίσκεψη στην πολεοδομία για θεώρηση του στελέχους, Σωστά?

Τι εννοείτε?? Το e-adeies δεν βγάζει θεωρημένη άδεια !!!!

On 19/7/2023 at 3:59 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, σωστά δεν χρειάζεται να  πας επί τόπου αλλά θα ανεβάσεις στο σύστημα όλα τα σχετικά, ήτοι στέλεχος, πόρισμα ΕΔ, ΠΕΚ κλπ.

Δεν νομίζω ότι επιτρέπεται αυτό ... Σε όσες πολεοδομίες έχω ρωτήσει θεωρούν άδεια (έντυπη διαδικασία επιτόπου ακόμα και για άδεια του 2023) και μετά την ανεβάζουμε στο σύστημα... Άλλαξε κάτι  ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, ppanag said:

Τι εννοείτε?? Το e-adeies δεν βγάζει θεωρημένη άδεια !!!!

Δεν νομίζω ότι επιτρέπεται αυτό ... Σε όσες πολεοδομίες έχω ρωτήσει θεωρούν άδεια (έντυπη διαδικασία επιτόπου ακόμα και για άδεια του 2023) και μετά την ανεβάζουμε στο σύστημα... Άλλαξε κάτι  ???

Καλησπέρα, σε μία πρόσφατη περίπτωση που είχα με ρευματοδότηση σε άδεια του '83, ανέβασα το στέλεχος της άδειας (ήταν ήδη θεωρημένο από τότε) και δεν μου ζήτησε κανείς κάτι άλλο, όμως είχε γίνει ήδη τακτ/ση αυθαιρέτων. Συμφωνώ όμως ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ισχύει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

@akis73 Πολύ σωστά έκανες καθώς είχες ήδη θεωρημένη άδεια.

Εγώ μίλησα για την περίπτωση του @kosbar , που αφορά καινούρια άδεια (από e-Αδειες), που δεν είναι θεωρημένη και απ' όσο ξέρω μέχρι τώρα απαιτείται θεώρηση επιτόπου στην πολεοδομία για τη ρευματοδότηση, άσχετα αν έχει εκδοθεί το ΠΕΚ, το οποίο προφανώς και προηγείται πάντα της θεώρησης.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ppanag said:

@akis73 Πολύ σωστά έκανες καθώς είχες ήδη θεωρημένη άδεια.

Εγώ μίλησα για την περίπτωση του @kosbar , που αφορά καινούρια άδεια (από e-Αδειες), που δεν είναι θεωρημένη και απ' όσο ξέρω μέχρι τώρα απαιτείται θεώρηση επιτόπου στην πολεοδομία για τη ρευματοδότηση, άσχετα αν έχει εκδοθεί το ΠΕΚ, το οποίο προφανώς και προηγείται πάντα της θεώρησης.

 

Τελικά, όπως τα λεει @akis73, απαιτείται θεώρηση του στελέχους (έντυπα) στην πολεοδομία. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kosbar said:

Τελικά, όπως τα λεει @akis73, απαιτείται θεώρηση του στελέχους (έντυπα) στην πολεοδομία. 

Καλησπέρα, για να μην αδικούμε τον συνάδελφο @ppanag η σωστή επισήμανση είναι από αυτόν περί σφραγίσματος του στελέχους (αν δεν είναι ήδη) επί τόπου στην Υπηρεσία και όχι ανεβάσματος μη σφραγισμένου στο σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δηλωμένα με τον Ν 3843 (π.χ υπόγεια αποθήκη που  δηλώθηκε ως κατοικία) πως παίρνουνε ρεύμα??

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη λογικά με τον ίδιο τρόπο, αλλά αν δεν είναι θεωρημένο το στέλεχος της ο.α. θα πρέπει να πας απο την Υπηρεσία να στο θεωρήσουν και μετά να ανεβάσεις αυτό + την περαίωση του 3843 με τις 3 σφραγίδες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@akis73 @ΚΑΝΑ Πολύ σωστά, έτσι είναι.... Το επιβεβαιώνω, καθώς το έχω κάνει κατόπιν συνεννόησης με την αρμόδια ΥΔΟΜ (καταργήθηκε η διαδικασία που πηγαίναμε στην ΥΔΟΜ με την περαιωμένη αίτηση του ν. 3843/10 και μας έδιναν ρεύμα). 

Στο σύστημα ανεβάζεις την περαιωμένη αίτηση του 3843 και το θεωρημένο στέλεχος της οικοδομής όπως ακριβώς λέει και ο Άκης.

 

Edited by ppanag
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.