Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενοικιαση αποθηκης


Recommended Posts

περίπου παρόμοιο με μενα θέμα (αποφάσισα τελικά να μην νοικιάσω την αποθήκη, παραμόνο αν εμφανιστει κάποιος για να την θέλει πράγματι ώς αποθηκη), έχει φίλος ο οποίος διαθέτει ισόγειο πολυκατοικίας το οποίο ώς χρήση είναι γραφείο. Ενα ισόγειο διαμέρισμα με χρήση <<γραφειο>>. Το είχε πολλά χρόνια νοικιάσει σε τεχνικό γραφείο. Εχει ενα χρονο ξενοικιαστο και κανείς δεν ενδιαφέρεται. Αντιθετα πολλοί του το ζητουν για να μείνουν. Με ρωτα εμένα, αλλά αυτο θεωρώ είναι θέμα φορολογικό. Αυτο βέβαια έχει μειονέκτημα ότι η ΔΕΗ είναι ακριβότερη ώς γραφείο, αλλά αυτο είναι θέμα του μισθωτη.

Αυτος μπορεί να το εκμισθωσει σε ενα ιδιώτη ώς γραφείο και αυτός ας κάνει ότι θέλει, ας το χρησιμοποιει ώς σπίτι του να μένει?.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτος μπορεί να το εκμισθωσει σε ενα ιδιώτη ώς γραφείο και αυτός ας κάνει ότι θέλει, ας το χρησιμοποιει ώς σπίτι του να μένει?.

 

NAI

Link to comment
Share on other sites

φίλε Σωτήρη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση την οποία εκ παραδρομής δεν είδα στην ώρα της και το είχα ακόμα απορία, νομίζω θα χαρεί γιατι νόμιζε δεν μπορεί . Δηλαδή μπορεί να κάνει κανονικά μισθωτηριο ώς γραφείο. Δεν απαιτείται αυτός (ο μισθωτής)  να είναι επαγγελματίας. Μπορεί να είναι και ιδιώτης έτσι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

φίλε Σωτήρη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση την οποία εκ παραδρομής δεν είδα στην ώρα της και το είχα ακόμα απορία, νομίζω θα χαρεί γιατι νόμιζε δεν μπορεί . Δηλαδή μπορεί να κάνει κανονικά μισθωτηριο ώς γραφείο. Δεν απαιτείται αυτός (ο μισθωτής)  να είναι επαγγελματίας. Μπορεί να είναι και ιδιώτης έτσι?

 

Μπορεί . Φαντάσου ο ιδιώτης να είναι τώρα ιδιώτης και να ψάχνεται να ανοίξει ένα γραφείο ...... Το αν θα το χρησιμοποιήσει στην πράξη ως κατοικία είναι μια συζήτηση άλλης τάξεως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορεί να το νοικιάσει και ως κατοικία αφού με το νέο μισθωτήριο θα πάει στην ΔΕΗ για να κάνει νέα σύμβαση....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορεί να το νοικιάσει και ως κατοικία αφού με το νέο μισθωτήριο θα πάει στην ΔΕΗ για να κάνει νέα σύμβαση....

 

Ας το χρησιμοποιήσει ...............( με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον μισθωτή ).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορεί να το νοικιάσει και ως κατοικία αφού με το νέο μισθωτήριο θα πάει στην ΔΕΗ για να κάνει νέα σύμβαση....

1.Ως κατοικία δεν ξέρω αν μπορεί να το εκμισθώσει ο εκμισθωτής (δεν θα έχει πρόβλημα?), αφού το δηλώνει στο Ε-9 γραφείο. Μπορεί?

2. Στη ΔΕΗ θα πάει με το μισθωτήριο και αναγκαστικά (αν έχει γίνει μισθωτήριο για γραφείο) θα του συνδέσουν χρεωσεις για γραφείο. Αρα δεν μπορεί κοινωνικο τιμολόγιο κλπ

3. Νομίζω ότι η ΔΕΗ ξέρει την χρήση κάθε παροχής (από το τιμολόγιο της)  και άρα αν της πάς μισθωτήριο κατοικίας δεν θα το δεχθεί. 

3. Σωτήρη τι εννοείς <<Ας το χρησιμοποιήσει ...............( με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον μισθωτή ).>>?

Link to comment
Share on other sites

1.Ως κατοικία δεν ξέρω αν μπορεί να το εκμισθώσει ο εκμισθωτής (δεν θα έχει πρόβλημα?), αφού το δηλώνει στο Ε-9 γραφείο. Μπορεί?

2. Στη ΔΕΗ θα πάει με το μισθωτήριο και αναγκαστικά (αν έχει γίνει μισθωτήριο για γραφείο) θα του συνδέσουν χρεωσεις για γραφείο. Αρα δεν μπορεί κοινωνικο τιμολόγιο κλπ

3. Νομίζω ότι η ΔΕΗ ξέρει την χρήση κάθε παροχής (από το τιμολόγιο της)  και άρα αν της πάς μισθωτήριο κατοικίας δεν θα το δεχθεί. 

3. Σωτήρη τι εννοείς <<Ας το χρησιμοποιήσει ...............( με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον μισθωτή ).>>?  ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΔΥΟ (2) Η ΜΙΣΘΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΥΠΆΡΧΟΥΣΑ ΧΡΗΣΗ  ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΕΙ ΑΔΕΙΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΧΩΟΡΟΣ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΘΑ ΜΙΣΘΩΘΕΙ )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.