Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Σε προσθήκη ορόφου

δεν έχω κανένα τοίχωμα με λειτουργία προβόλου

με το οποίο να εφάπτεται η κλίμακα.

post-11374-0-05743100-1366467124.jpg

Η κλίμακα είναι η Π16

Εσείς στο scada πως προσομοιώνετε την επιρροή της κλίμακας?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί (αν μπορεί) να προσομοιωθεί μια απλή πλακογέφυρα στο scadapro?

Πρόκειται για μη προεντεταμένη γέφυρα μορφής πλάκας, μονολιθικά συνδεδεμένη με τα βάθρα (χωρίς εφέδρανα). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να περιγράψω μια πλάκα αμφίπακτη στα δύο άκρα, ελεύθερη στα άλλα δύο, τοιχεία (σαν υπογείου) μονολιθικά συνδεδεμένα και φορτία σε τυχούσες θέσεις ομοιόμορφα και συγκεντρωμένα τα οποία θα μπουν χειροκίνητα?

Λέω, μήπως!! :)

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι οι φορτίσεις, αν είναι να ακολουθήσεις τη παραδοσιακή μέθοδο όπως στα κτηριακά μπορείς.Δώσε διαστάσεις να στο τρέξω και στο ανεβάζω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Είμαι και εγώ ''κάτοχος'' και χρήστης του Scada Pro

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στη δυναμική φασματική ανάλυση με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία ενεργοποιεί πάνω από το 100% της μάζας και μάλιστα σχεδόν κατά 300? Μήπως τα επιφανειακά δεν υποστηρίζουν δυναμική ανάλυση?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα τους κόμβους που έχεις απο τα πεπερασμένα, κάθε κόμβος και μάζα, συνεπώς...........το αποτέλεσμα που βλέπεις.Μόνο αυτό παρατήρησες; είσαι σίγουρος οτι η ανάλυση σου ολοκληρώθηκε στο 100% τών κόμβων;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δίνεις την ίδια μάζα σε πολλά πεπερασμένα? (σε πολλές κατευθύνσεις?)

π.χ. σε ένα κάνναβο τετραγωνικό 1Χ1, δεν μπορείς να δώσεις σε ΟΛΑ τα στοιχεία διατομή 1Χ1 και μάζα διότι είναι προφανές ότι έχεις πάρει την μάζα ήδη δύο φορές. Πρέπει να δώσεις μάζα μόνο στην μία διεύθυνση...

Βέβαια μπορεί να λέω και βλακεία γιατί σκέφτομαι με όρους cubus...Δεν ξέρω τι κάνει το scada...  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.