Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Φίλε iovo, το κλασσικό sap που μάθαμε στο παν/μιο πατρών.

 

Άντε και συμφοιτητές ήμασταν!!!χαχαχα

Ναι όλοι εκεί, αυτό μάθαμε (μερικοι απο εμάς πήραμε και μυρωδιά από Strudl)

 

H ερώτησή μου είχε να κάνει στην ουσία με την διαφορά δυσκολίας στην ολοκλήρωση της μελέτης σε σχέση με τα άλλα λογισμικά που ανέφερες.

 

Όχι τπτ άλλο, αλλά σκέφτομαι για μεταλλικά το ETABS, ακριβώς επειδή το έμαθα απο τα...γενοφάσκια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα παίδες.να κάνω μερικές ερωτησούλες.

δουλεύει κανείς το μεταλλικό του pro?είναι ευχαριστημένος?πέρασαν μερικοί μήνες από την επίσημη κυκλοφορία του και φαντάζομαι όποιος το δούλεψε θα έβγαλε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.εξηγούμαι: τι σχέδια παράγει?όψεις-τομές?ο έλεγχος των συνδέσεων πως είναι?σχέδια συνδέσεων παράγει?τι δυνατότητες θεμελίωσης υποστηρίζει?στην παρουσίαση που είχα δει μου άρεσε, και θεωρώ την δυνατότητα να "παίζεις" και να εισάγεις μέλη στο 3d μοντέλο αρκετά εποπτική.

Μια ακόμη ερώτηση για όσους δουλεύουν τα 2d - 3d πεπερασμένα επιφανειακά.το γεγονός ότι δεν εμφανίζονται πουθενά οι υπολογισμοί πχ μιας κοιτόστρωσης, μιας πισίνας κτλ (εννοώ ότι αναφέρομαι σε σχετικά συμβατικές κατασκευές) και προφανώς δεν υπάρχουν στο τεύχος μελέτης πώς το αντιμετωπίζετε στις πολεοδομίες αλλά πώς σας φαίνετε και εσάς?εννοώ αν σας ξενίζει.χρήστης του scada κι εγώ όπως καταλαβαίνετε..σας ευχαριστώ.

 

κανείς??σας απειλώ ότι θα αγοράσω το ινσταντ του τερυ!!

Επίσης σεμινάρια για το σκάντα, δηλώνετε συμμετοχές εδώ.τα σεμινάρια είναι on line, τα παρακολουθεί κάποιος από τον υπολογιστή του, αρκεί να έχει ενεργό συμβόλαιο συντήρησης (είναι τζάμπα τα σεμινάρια) και το σχετικό προγραμματάκι που στο δίνει η ace hellas.μετά την εγγραφή έρχεται mail με πληροφορίες,περισσότερες πληροφορίες στα τλφ της εταιρίας στην σαλόνικα, κος Παπαδόπουλος.

http://www.ace-hellas.gr/support/support.asp?by_sup=5&lang=el

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Απαγορεύονται από τους Κανόνες Συμμετοχής!

Χρησιμοποιείστε το edit.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tυπώνω ενδεικτικά 5-6 σελίδες απο τα δεδομένα των κομβων κτλ των πεπερασμένων και για την οπλίση φωτό με τα χρωματακία απο τα μεγιστα κατα Χ,Ζ ανω κ κάτω.

 

Το μεταλλικό δεν το εχω δουλέψει καθόλου μέχρι στιγμης, στα οn line μαθηματα περιλαμβανεται και η χρήση του μεταλλικόυ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις φωτο μου άρεσε πολύ!!όντως καλή πατέντα.στα μαθήματα έχει μπετό-παράδειγμα και κοιτόστρωση απ'όσο ξέρω.μεταλλικό μάλλον δεν έχουν βάλει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

@noutsaki γενικά στα πεπερασμένα είναι όπως τα είπε ο palex...στη φάση που είναι είναι χρήσιμα για έλεγχο περίεργων πλακών υπό στατικά φορτία...για χρήση γενικά στο μοντέλο και πλήρη μελέτη δε βλέπω να γίνεται κάτι σύντομα...αν και στο scada fw αυτά υπήρχαν από όσο ξέρω.

@palex για μαθήματα στα μεταλλικά μου είχαν πει πριν το καλοκαίρι ότι θα έφτιαχναν video μαθήματα όπως το μπετό...αλλά έχω να μιλήσω καιρό με υποστήριξη και δε ξέρω τι έκαναν...

Link to comment
Share on other sites

http://www.ace-hellas.gr/support/support.asp?by_sup=7&lang=el

Αναβαθμίσεις για το pro και το for windows.ενδιαφέρουσα η αλλαγή στο interface του pro.βρε ποιο μου θυμίζει, ποιο μου θυμίζει...πάντως έχει χώρο για πολλές ακόμη βελτιώσεις..τις οποίες ήλπιζα ότι θα έχουν κάνει (ή έστω κάποιες), αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

 

Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν στοιχεία από γεωτεχνική έρευνα, στη διαστασιολόγηση της θεμελίωσης στον έλεγχο της τάσης εδάφους η σεπ ελέγχεται για το συνδυασμό λειτουργικότητας G+Q ;

 

Επίσης ισχύει σθρ=1.50*σεπ ή 2.00*σεπ για τους σεισμικούς συνδυασμούς;

 

Το ρωτώ γιατί ενώ στον ΝΕΑΚ στα σχόλια της παρ. 5.2.3.1 αναφέρεται ότι η τάση που αντιστοιχεί στη σεισμική ικανότητα είναι διπλάσια της σεπ, στον ΕΑΚ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ

 

Ζητώ συγνώμη εάν δεν έπρεπε να τεθεί σε αυτό το σημείο η ερώτηση μου, αλλά δεν ήξερα πως μπορούσα να τη δημοσιεύσω ως νέα ερώτηση (χρησιμοποίησα το post reply).

Link to comment
Share on other sites

κανονικά το σθρ θα έπρεπει να το υπολογίζαμε κατα tergzaki και το σεπ από την τάση που δινει της μεγιστες επιτρεπόμενες για την κατασκευή μας αποδεκτες καθιζήσεις.

Τωρα δουλεύοντας αναποδα με την μεθοδο της προυπάρχουσας εμπειρίας το όλο θεμα δεν εχει και πολύ νοήμα, ουσιαστικά όλα αυθαίρετα τα ορίζεις.

Θυμαμαι και εγω ότι σθρ~2*σεπ αλλα δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς βιβλιογραφική αναφορα.

Εγώ ορίζω αρκετα χαμηλη σεπ και στην συνέχεια όχι πάνω απο 1,5φορες την σθρ.

Καλύτερα να το ποσταρεις στην γενική κατηγορια πολ μηχ πηγαίνοντας εκει και πατωντας new thread χωρις να εχεις ανοιχτο εκεινη την ώρα καποιο θεμα.

 

Απο manual fespa:

Συντ. αναγωγής επιτρεπόμενης τάσηςεδάφουςγ m = 2.5

(κανονισμοί ’95 μόνο)

σθρ =γ m *σεπ

http://www.lhlogismiki.gr/files3/Manual_Fespa.pdf

σελ80 πιο αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζετε που μπορούμε να αναγνώσουμε τα αποτελέσματα για τον υπολογισμό του nv αναλυτικά πλην των ελέγχων που εμφανίζονται στη μάσκα της ανάλυσης; Θέτω αυτό το ερώτημα γιατί το πρόγραμμα είναι μαύρο κουτί σε αυτόν τον τομέα και αν δε βγαίνει το nv αναγκάζομαι να μεγαλώνω τοιχεία χωρίς να είναι απαραίτητα σωστό. Για να γίνω πιο σαφής, υπάρχει κάποιο αρχείο όπου να φαίνεται η τέμνουσα που παραλαμβάνει κάθε κατακόρυφο στοιχείο; Δεν το έχω βρει όσο και να ψάχνω. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ίσως είναι λίγο αφελές και δύσκολο να υλοποιηθεί, αλλά θα πρότεινα να δημιουργήσουν όλοι οι συνάδελφοι του forum ένα πρόγραμμα ανάλυσης και διαστασιολόγησης το οποίο να είναι ανοικτό ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους και να μην απαιτούνται τεράστια χρηματικά ποσά για την αγορά προγραμμάτων, τα οποία σε μεγάλο βαθμό είναι μαύρα κουτιά. Πιστεύω ότι η γνώση πρέπει να μοιράζεται και να μην είναι για λίγους. Οι Αμερικάνοι φτιάχνουν bodies of knowledge σχεδόν για οτιδήποτε. Ας ξεκινήσουμε και εμείς μια αντίστοιχη προσπάθεια μέσω του forum και ας συνεισφέρει ο καθένας ότι καλύτερο μπορεί. Αυτή η ανάγκη πιστεύω υπάρχει γιατί το να αναλωνόμαστε σε ερωτήσεις και απαντήσεις του τι κάνει το ένα πρόγραμμα και τι το άλλο, τη στιγμή που ο χρόνος μας είναι πολύτιμος, είναι μάλλον μάταιο και κατ' επέκταση χάσιμο χρόνου. Επίσης πολλά συγχαρητήρια στους συναδέλφους οι οποίοι απαντούν στις ερωτήσεις, χάνοντας πολύτιμο χρόνο από τη δουλεία τους και χωρίς να έχουν και υποχρέωση να λύνουν τα προβλήματα που έχουν τα προγράμματα και που θα έπρεπε να λύνουν όσοι τα διαθέτουν.

Παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα σου εδώ: Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε themis 80, αναζήτησε στο φάκελο της μελέτης τα αρχεία με επέκταση *.nvc & *d.nvc

Εκεί θα δεις για όλους τους συνδυασμούς και για τις δυο αναλύσεις (στατική-δυναμική) τις τέμνουσες που παραλαμβάνουν τα τοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.