Jump to content

Αυτόνομη θέρμανση απορίες


Recommended Posts

Συνάδελφε @kerveros81, όπως πολύ σωστά ανφέρει και ο συνάδελφος @alej, το ΦΕΚ /Νοεμβ./1985,  ισχύει για όλες τις οικοδομές κατοικιών και δεν κάνει διάκριση πριν ή μετά το '85, όπως αναφέρει το άρθρο 1, παργ. 1.1.

Μια πολυκατοικά του '79, έχει κανονισμό Σ.Ο.Ι. σύμφωνα με το Ν.3741/1929 και πίνακα χιλιοστών όπως κάπνιζε του κάθε εργολάβου που πούλαγε τα διαμερίσματα, βάζοντας χιλιοστά θέρμανσης απο 0,15 - 0,35 .

Αν σήμερα η ίδια πολυκατοικία, έπαιρνε απόφαση με γεν. συνέλευση να αλλάξει το πίνακα χιλιοστών θέρμανσης για τους Χ,Ψ,Ω λόγους, μπορείς να μου πεις με ποιο κανονισμό θα έκανες τις απώλειες του κτηρίου?

Αν δεν το ξέρεις, να στο πω εγω που το έχω κάνει σε αρκετές παλιές πολυκατοικές... θα τον έκανες με τον κανονισμό του ΠΔ/Νοε.1985 και επιπλέον... δεν σου χρειάζεται καμία μελέτη θέρμανσης κτηρίου, για να κάνεις μελέτη θερμικών απωλειών για να βγάλεις πίνακα χιλιοστών θέρμανσης.

 

Όμως, ελάχιστες πολυκατοικίες προ το '85 προχώρησαν στην αλλαγή του πίνακα χιλιοστών θέρμανσης σύμφωνα με το τεχνικό κανονισμό του '85, αφενός γιατί κοστίζει, πχ Χ€ αμοιβή για το μηχανικό και 1,5-2Χ, τα συμβολαιογραφικά και για μεταγγραφή και αφετέρου, οι ιδιοκτήτες κατοικιών των ''εσωτερικών'' διαμερισμάτων, βολεύονται με τα ποσσοστά που έχουν αποδοθεί απο τον εργολάβο, γιατί με τον τεχνικό κανονισμό, τα εσωτερικά διαμερίσματα επι το πλείστον βγάζουν μεγαλύτερα χιλιοστά, σε σχέση με τα χιλιοστά του εργολάβου.

 

Το άσχημο στην όλη υπόθεση της αυτονόμησης, είναι οτι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να βάλει το χέρι στη τσέπη, πέρα απ την αυτόονόμηση, να μπει σε έξοδα για αποκατάσταση των σωληνώσεων των υπολοίπων διαμερισμάτων, κλπ. και επιπλέον, να βάλει μηχανικό να συντάξει νέο πίνακα χιλιοστών για τα υπόλοιπα διαμερίσματα....όλα αυτά '''... είναι πολλά τα λεφτά Άρη''.

Δεν μου έχει τύχει να κάνω, αν και με έχουν πάρει τηλ. να μάθουν, αλλά στην τελική δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά να μπει κάποιος σε όλη αυτή τη διαδικασία.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dib said:

Συνάδελφε @kerveros81, όπως πολύ σωστά ανφέρει και ο συνάδελφος @alej, το ΦΕΚ /Νοεμβ./1985,  ισχύει για όλες τις οικοδομές κατοικιών και δεν κάνει διάκριση πριν ή μετά το '85, όπως αναφέρει το άρθρο 1, παργ. 1.1.

Μια πολυκατοικά του '79, έχει κανονισμό Σ.Ο.Ι. σύμφωνα με το Ν.3741/1929 και πίνακα χιλιοστών όπως κάπνιζε του κάθε εργολάβου που πούλαγε τα διαμερίσματα, βάζοντας χιλιοστά θέρμανσης απο 0,15 - 0,35 .

Αν σήμερα η ίδια πολυκατοικία, έπαιρνε απόφαση με γεν. συνέλευση να αλλάξει το πίνακα χιλιοστών θέρμανσης για τους Χ,Ψ,Ω λόγους, μπορείς να μου πεις με ποιο κανονισμό θα έκανες τις απώλειες του κτηρίου?

Αφού λοιπόν η πολυκατοικία αλλάζει με βαση αποφαση γενικης συνελευσης σήμερα (μετα το πδ του 1985) πίνακα χιλιοστών σημαινει

α)απαντες δηλαδη το 100% συμφωνουν  Ν.3741/1929 και αποδεχονται την μελετη του μηχανικου  αφου η αλλαγη ή τροποποιηση επερχεται μετα το 1985 εφοσον εγινε αλλαγη η τροποποιηση στην εγκατασταση.(με αυτη την βασικη προυποθεση)

αν ομως αφορα καποιο προδηλο λαθος (πχ αριθμητικα δεν προκυπτουν 1000 χιλιοστα)ενδεχεται να απαιτειται αλλη διαδικασια πχ απλη συμβολαιογραφικη διορθωση.επειδη στην περιπτωση αυτη δεν γινεται αλλαγη η τροποποιηση της εγκαταστασης δεν απαιτειται νεα μελετη αρα απλη διορθωση ακομα και αν στην αρχικη μελετη περιγραφονται οπως ειπες οι επιθυμιες του εκαστοτε μηχανικού.Ακομα και αν αυτες ξεφευγαν απο καθε λογική εχουν περιγραφει στην συσταση και ειναι υποχρεωμενοι οι ιδιοκτητες να τις ακολουθουν.

Β)λαθος κατανομη χιλιοστων απο κατασκευης με αποτελεσμα προβλημα στην κτηματογραφηση

Ομοια περιπτωση με την προηγουμενη

Γ)Συμφωνια ολων τον συνιδιοκτητων 100% για συμφωνημενη αλλαγη πινακα χωρις αλλαγη στις εγκαταστασεις

Αν συμβει μετα το 1985 δεν απαιτειται νεα μελετη διοτι δεν ηλθε αλλαγη στις εγκαταστασεις ,ειναι συμβολαιογραφικη πραξη ,καλο θα ηταν ο μηχανικος να την υπογραψει αν το απαιτητει ο συμβολαιογραφικος ελεγχος και να μεταγραφει στην συσταση.

Αν δεν το ξέρεις, να στο πω εγω που το έχω κάνει σε αρκετές παλιές πολυκατοικές... θα τον έκανες με τον κανονισμό του ΠΔ/Νοε.1985 και επιπλέον... δεν σου χρειάζεται καμία μελέτη θέρμανσης κτηρίου, για να κάνεις μελέτη θερμικών απωλειών για να βγάλεις πίνακα χιλιοστών θέρμανσης.

Δ1)Μεταβολη του πινακα χιλιοστων θερμανσης συμφωνα με τον νομο περι αυτονομησης.

Δ1)Μεταβολη του πινακα χιλιοστων θερμανσης συμφωνα με τον νομο περι αυτονομησης.

που αφορα πολυκατοικια με αδεια μετα του 1985.Η διαδικασια ειναι σχετικα απλη.Υπαρχει πινακας χιλιοστων υπαρχει μελετη και γινονται οι μεταβολες οπως πρεπει

Δ2)Μεταβολη του πινακα χιλιοστων θερμανσης συμφωνα με τον νομο περι αυτονομησης.

που αφορα πολυκατοικιες πριν το 1985

(η πολυκατοικια δεν εχει μελετη αλλα εχει πινακα χιλιοστων )

Αφου η μεταβολη στις εγκαταστασεις γινεται μετα το 1985 

Νεα μελετη για το διαμερισμα(απαιτητη απο το πδ 1985) , νεα μελετη(απαιτητη απο το πδ 1985 και απο την αδεια μικρης κλιμακας) για το κεντρικο συστημα που εμεινε ,συγκριση των 2 συστηματων ωστε να αποδεικνυεται η αναβαθμιση.Μεταβολη του πινακα χιλιοστων με την τελευταια κατασταση στην συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας και αιτιολογηση στην μελετη για τις αλλαγες που εγιναν ανα χρονικη περιοδο για να προκυπτει και απο την συσταση η τελικη μεταβολή και να φαινεται το ιστορικο ολων των αλλαγων.

Τωρα στην περιπτωση αυτη αν καθενα απο τα μερη εχει κανει μεταβολες αυθαιρετες στην θερμανση

οφειλουν πρωτα να τακτοποιηθουν αυτα και μετα να γινουν οι τελικες μελετες .Επαφιεται στην κριση της γενικης συνελευσης.

Ομως αν ξεκαθαρα καποιος ιδιοκτητης αρεσκεται στην αρχικη πρωτη κατασταση του πινακα χιλιοστων δεν μπορει καποιος να του επιβαλλει μεταβολες στον πινακα χιλιοστων χωρις την εγκριση του 100/100

διοτι αυτο περιγραφεται και στην συσταση υπογεγραμμενη απο ολα τα μερη.Θα επικαλεστει οτι η πρωτη αδεια προεκυψε με ισχυουσα νομοθεσια και δεν ειναι υποχρεωμενος να δεχτει μεταγενεστερη νομοθεσια χωρις την εγκριση του.Επομενως πολεοδομικα η οποια αλλαγη ειναι Οκ ομως αστικα θεωρω θα δικαιωθει.Επιπλεον αν στην αρχικη συσταση περιγραφεται οτι δεν επιτρεπεται καμμια μεταβολη στις κοινοχρηστε και κοινοκτητες εγκαταστασεις περαν της αλλαγης του κατασταστικου (100% ) η κατασταση αρχιζει και δυσκολευει.Θεωρω πως η μεταγραφη του πινακα χιλιοστων στην συσταση κατα μεταβολην αφου περασει συμβολαιογραφικο ελεγχο θετει ενα κυρος γιατι εκει εχει ελεγχθει το αστικο κομματι.Αλλα και παλι αυτο ελεγχεται.

 

Όμως, ελάχιστες πολυκατοικίες προ το '85 προχώρησαν στην αλλαγή του πίνακα χιλιοστών θέρμανσης σύμφωνα με το τεχνικό κανονισμό του '85, αφενός γιατί κοστίζει, πχ Χ€ αμοιβή για το μηχανικό και 1,5-2Χ, τα συμβολαιογραφικά και για μεταγγραφή και αφετέρου, οι ιδιοκτήτες κατοικιών των ''εσωτερικών'' διαμερισμάτων, βολεύονται με τα ποσσοστά που έχουν αποδοθεί απο τον εργολάβο, γιατί με τον τεχνικό κανονισμό, τα εσωτερικά διαμερίσματα επι το πλείστον βγάζουν μεγαλύτερα χιλιοστά, σε σχέση με τα χιλιοστά του εργολάβου.

Δεν ηταν υποχρεωμενες εφοσον η ισχυς του νομου τους επετρεπε να μεινουν και σε προηγουμενο καθεστως.Θεωρητικα καλο θα ηταν να εναρμονιστουν αλλα αυτο ειναι θεμα επιλογης.

 

Το άσχημο στην όλη υπόθεση της αυτονόμησης, είναι οτι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να βάλει το χέρι στη τσέπη, πέρα απ την αυτόονόμηση, να μπει σε έξοδα για αποκατάσταση των σωληνώσεων των υπολοίπων διαμερισμάτων, κλπ. και επιπλέον, να βάλει μηχανικό να συντάξει νέο πίνακα χιλιοστών για τα υπόλοιπα διαμερίσματα....όλα αυτά '''... είναι πολλά τα λεφτά Άρη''.

Επιπλεον να μεταγραφει ο  νεος πινακας στην αρχικη συσταση διοτι αν δεν παρει την μορφη συμβολαιογραφικης πραξης δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις ιδιοκτητης να τον ακολουθησει.

Φαντασου την περιπτωση να εχει γινει αλλαγη στον πινακα και να μην εχει γινει αποτυπωση του στην συσταση.Καθε νεος ιδιοκτητης δεν θα ηταν υποχρεωμενος να τον ακολουθησει.

Δεν μου έχει τύχει να κάνω, αν και με έχουν πάρει τηλ. να μάθουν, αλλά στην τελική δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά να μπει κάποιος σε όλη αυτή τη διαδικασία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kerveros81 said:

Παρακαλω πολυ υποδειξτε μου με οποιον τροπο επιθυμειτε οτι Το ΦΕΚ του 1985 ισχύει ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις οικοδομές ανεξάρτητα του πότε κατασκευάστηκαν.Το Φεκ εχει ισχυ απο την ημερα δημοσιευσης του εκτος απο την παραγραφο 2 αρθρου 2 η οποια εχει ισχυ 2 μηνες μετα την δημοσιευση.

Ο προηγουμενος κυριος ανεφερε σωστα οτι για παλαιες οικοδομες δεν ηταν απαιτουμενη η μελετη.Συμφωνα με την δικη σας γνωμη εφοσον αφορα Ολες τις οικοδομες  ,επρεπε απο την στιγμη της δημοσιευσης , να γινει στην περιπτωση του μελετη παντοτε με την δικη σας λογικη οτι αφορα ΟΛΕΣ.Διαφωνω καθετα διοτι με αυτο τον τροπο τα μισα δικαστηρια θα ειχαν λυσει τα προβληματα τους για θεματα ελειψης πινακων χιλιοστων θερμανσης και ανυπαρκτων μελετων.

Αν για παραδειγμα αυριο αλλαξει ο αντισεισμικος κανονισμος (που αφορα την ασφαλεια) θα πρεπει Ολες οι οικοδομες να γκρεμιστουν και να φτιαχτουν με τον νεο κανονισμο, συμφωνα με το δικο σας επιχειρημα.

Εφοσον ρητα δεν αναφερει κατι αλλο η ισχυς παραμενει για μενα παντοτε ως εχουσα.

Αν εχετε καποιο επιχειρημα ευχαριστως να το συζητησουμε.

 

 

Σας ανέφερα αρκετές φορές να ανατρέξετε σε βοήθεια νομικού για να σας εξηγήσει. Εμείς εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε αλλά δεν κάνουμε ούτε φροντιστήρια ούτε δωρεάν νομική ή τεχνική εκπαίδευση. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2024 at 10:31 ΠΜ, alej said:

Σας ανέφερα αρκετές φορές να ανατρέξετε σε βοήθεια νομικού για να σας εξηγήσει. Εμείς εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε αλλά δεν κάνουμε ούτε φροντιστήρια ούτε δωρεάν νομική ή τεχνική εκπαίδευση. 

Καλή σας ημερά και πάλι.Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.Πρωτίστως θεωρώ είναι θέμα μηχανικού και δευτερευόντος νομικού και εξηγούμαι άμεσα.Στο συγκεκριμένο θέμα περί αλλαγής λέβητα στο μπαλκόνι από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο γιατί αυτό ήταν και το αρχικό ζήτημα , δύο είναι οι περιπτώσεις.

Α)Αλλαγή λέβητα και τοποθέτηση λέβητα φυσικού αερίου(άρα ήδη με κάποιον νόμο ή απόφαση γενικής συνέλευσης ή καταστατικό  , κάποια χρονολογία έγινε ήδη αυτονόμηση  ) είναι ήδη εντεταγμένος στην αυτονόμηση με ολα τα δικαιολογητικά που απαιτούνταν κάθε φορά.Επομένως ο μηχανικός τον εντάσσει και στην περίπτωση περί τοποθέτησης λέβητα φυσικού αερίου.Καμμία απαιτητή άδεια από καμμία αρχή , είναι ξεκάθαρος ο νόμος διότι το πνεύμα του και καλά κανει προυποθέτει ότι έχουν γίνει όλα τα προηγούμενα.

Β)Ένταξη σε νόμο περί αυτονόμησης τώρα με τις υπάρχουσες διαδικάσίες.

Σαν μηχανικός κάποιος για να κάνει διάκριση αυτών των περιπτώσεων τώρα  ,θεωρώ πρέπει να έχει και τα ανάλογα δικαιολογητικά.Επομένως όπως και σε μια διαδικασία πχ τακτοποίησης αυθαιρέτων ο μηχανικός έχει ευθύνη να αναγνωρίσει το είδος της τακτοποίησης , κατά ίδιον τρόπο για να μην έχει προβλήματα μετά ο ιδιώτης και ο μηχανικός πρέπει να γνωρίζει την υπάρχουσα κατάσταση και όχι την οπτική δηλαδή αυτή που απλά βλέπει.Αφου λοιπόν ο μηχανικός αναγνωρίσει με δικαιολογητικά ποιά είναι η περίπτωσή που πρέπει να ενταχθεί ίσως θα έπρεπε να συμβουλευτεί ο ιδιώτης νομικό για την επιβεβαίωση της ορθότητάς των. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.