Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βλάβη DANFOSS TLX-10


LeftLane

Recommended Posts

Επαθε ζημια ο Danfoss TLX-10 , που εγκατεστησα σε φωτοβολταικο συστημα ισχυος 8,5 kW  προ 5,5 ετων . 

 

Ο Inverter  εμφανίζει προβλημα στην είσοδο της 3ης φάσης από το δίκτυο ενώ από μετρησεις μας το δικτυο της ΔΕΗ είναι σε όλες τις φασεις σωστο (πολική τάση 400V , ταση φασης 240V περιπου). Οι μετρησεις εγιναν μεσα στην κλέμα παροχης του inverter .

 

Εχουν γινει πολλες επανεκινησεις και του ινβερτερ αλλα και της τροφοδοσιας από το δικτυο χωρις εδώ και ημερες να κουμπωσει ο ινβερτερ στο δίκτυο…

 

Eμφανιζει μονιμα στην κεντρικη οθονη ότι αναμενεται συνδεση στο δικτυο, αναβοσβηνει το πρασινο λαμπακι του ON και αναγραφει ότι το δικτυο δεν είναι ΟΚ.

 

Η υποστηριξη των Danfoss ειναι πλεον στην SMA η οποια μου απαντησε ορθα κοφτα οτι επειδη εληξε η εγγυηση εδω και 4 μηνες , εννοειται δεν αναγνωριζουν τιποτα και προσφεροιυν το ίδιο μηχανημα ανακατασκευασμενο με 870+φπα με 1 χρονο εγγυηση...

 

Ο πελατης θα φωναζει αλλα αν και δεν εχω ευθυνη , θα την ακουσω εγω δυστυχως....

 

Υπαρχουν εναλλακτικες οσο αφορα την επισκευη του στην περιοχη Θεσ/νικης ? 

Link to comment
Share on other sites

  1. Η φωτοβολταϊκή εγκατάσταση είναι εγκατάσταση που προφανώς θα έχει και αστοχίες...
  2. Την εγγύηση την έδωσε η DANFOSS και όχι ο Leftlane...
  3. Όποιος θέλει να είναι προστατευμένος έναντι βλαβών πληρώνει ή επέκταση εγγύησης ή ασφαλιστήριο συμβόλαιο σε εταιρία που το παρέχει...

Επί του πρακτέου... υπάρχουν 2-3 εταιρίες στην Αθήνα και τριγύρω που λένε ότι επισκευάζουν.

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,  κρατώ κάποιες επιφυλάξεις ως προς τις δυνατότητές τους, το τελικό αποτέλεσμα και την "εγγύηση" που δίνουν...

 

Επίσης, θα πρέπει να βάλουμε στον "λογαριασμό" ΚΑΙ την απώλεια εισοδήματος κάθε φορά που δεν παράγει η εγκατάσταση...

 

Προσωπικά συμβουλεύω τους πελάτες μου, σε αυτές τις περιπτώσεις, να αγοράζουν καινούργιο (όχι ανακατασκευή) ώστε να είναι "επίσημα" καλυμμένοι για την επόμενη 5 ετία τουλάχιστον... 

Στην περίπτωσή σου, θα του στοιχίσει 3-4 κατοστάρικα ανά έτος (για πενταετή λειτουργία)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα γραφεις απλά επισης πιστευω να γνωριζεις και την μουρμουρα που εχεις απο τον πελάτη για την ζημια που καλειται να πληρωσει, ασχέτως αν δεν φταις εσυ...

 

Η επιλογή της αγορας ανακατασκευασμενου και μενα μου φαινεται πολυ κακή...1 χρονο εγγυηση, μετα που ξερω αν δεν παθει παλι κάτι ?

 

Βρηκα τεχνικους στην Θεσ/νικη που αναλαμβανουν επισκευη . Τους τον παω και βλέπουμε κανοντας τον σταυρο μας... :o

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Σε μηχανήματα αυτού του είδους οι βλάβες εντοπίζονται συχνά σε ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές και στους ηλεκτρονόμους (ρελέ) που έχουν για απομόνωση του δικτύου.

Από την περιγραφή του συμπτώματος υπάρχουν πιθανότητες να είναι το δεύτερο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιστεψετε τι εφταιγε... Δεν το χωραει ο νους... Για γελοια και για κλαματα ... Η βλαβη δεν υπηρξε ποτέ και το μηχανημα δουλευει κανονικα... Μαντεψτε...

Link to comment
Share on other sites

Για πες για να το εχουμε στα υποψιν. Εχω 10αρι με danfoss απο απριλιο του 2011 και μεχρις στιγμης δουλευει απροβληματιστα. (Μηπως ειχε πεσει η ασφαλεια της 3ης φασης στον μετρητη της δεη??)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συναδελφοι τι εγινε.... Οι περισσοτεροι που ασχολουμαστε/αν με Φ/Β εχουμε και εναλλακτικους συνεργατες τεχνιτες ηλ/γους για τις εγκαταστασεις περαν των βασικων , για τις περιπτωσεις που για καποιο λογο δεν μπορει να μας εξυπηρετησει ο "βασικος". Με εναν τετοιο κοπριτη (εκ του αποτελεσματος ...) εκανα την εν λογω εγκατασταση η οποια καποιες φορες εβγαινε για καποιες ωρες εκτος δικτυου αλλα με επανεκινησεις του Danfoss εστρωνε και ολα καλα... Ο εν λογω κοπριτης λοιπον , ειχε σχεδον τον μισο πινακα με πολυ χαλαρες εως ξεσφιχτες συνεδεις και μαλιστα η 3η φαση που ειχα προβλημα και δεν εβλεπε ο ινβερτερ παρα τις καλες μετρησεις μου παντου, ηταν στον αερα, δλδ τραβουσες το καλωδιο και εβγαινε απο την κλέμα !!! 

Εν τελη σφιχτηκε ολος ο πινακας και το συστημα δουλευει ρολοϊ...

Απιστευτο ?

 

Ολο αυτο το διαστημα των 7 σχεδον ημερων, ειχε παει ο "κοπριτης" και μετρωντας τα ειχε δει καλα και εφυγε (με το αζημιωτο βεβαια...), ειχα παει μετα εγω να τον δω και να μετρησω και γω, τιποτα, ξαναπηγαμε με τον συναδελφο ηλ/γο μηχανικο με καταλληλα όργανα ωστε να μετρησουμε ολη την εγκατασταση (αντισταση μονωσης , γειωσεις κτλ) , ολα ηταν τέλεια και στο τελος, λιγο πριν ξεκρεμασουμε τον ινβερτερ για να τον παμε για επισκευη , δοκιμασαμε αυτο και μειναμε παγωτο!!!! 

Για αυτο λοιπον προσεξτε για κατι τοσο γελοίο μπορει να ταλαιπωρηθειτε σαν και μενα....

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Άρα... 3 αυτονόητα συμπεράσματα...

 

  1. ΔΕΝ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ό,τι δηλώσει ο καθένας...
  2. Δεν γίνεται να δηλώνεις εγκαταστάτης - συντηρητής φ/β εγκαταστάσεων έχοντας στην καλύτερη περίπτωση κατσαβίδια, πένσες και ένα πολύμετρο (πολλές φορές των 15€)....
  3. Προς τους ιδιοκτήτες: η αποφυγή της "δαπάνης" για συντήρηση από αξιόπιστο συντηρητή, είχε ως αποτέλεσμα την απώλεια περισσότερων χρημάτων από την "τσέπη τους" λόγω της απώλειας παραγωγής...

 

Το ότι 5.5 χρόνια λειτουργούσε η εγκατάσταση με χαλαρές συνδέσεις το αφήνω ασχολίαστο...

Link to comment
Share on other sites

στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις οι συνδέσεις στις κλέμμες μπορούν να χαλαρώσουν και από μόνες τους μετά από κάποιο χρόνο, γιαυτό και οι εγκαταστάσεις πρέπει να ελέγχονται και να συντηρούνται κανονικά και οχι μόνο οπτικά. Ο έλεγχος συσφίξεων είναι ένα μέρος της συντήρησης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω... αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η περιγραφή είναι διαφορετική...

 

 ειχε σχεδον τον μισο πινακα με πολυ χαλαρες εως ξεσφιχτες συνεδεις και μαλιστα η 3η φαση που ειχα προβλημα και δεν εβλεπε ο ινβερτερ παρα τις καλες μετρησεις μου παντου, ηταν στον αερα, δλδ τραβουσες το καλωδιο και εβγαινε απο την κλέμα !!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.