Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πεα β ταξης


mech.eng

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εκανα πεα το οποίο αφορά κατάστημα 240 τ.μ Κατόπιν νέας μέτρησης προκύπτουν 270 τ.μ Συνεπώς, χρήζει ανάκλησης. Τωρα όμως βγαινει β ταξης. Ειμαι επιθεωρητής Α ταξης και συνεπώς αν κανω ανάκληση δε θα μπορω να το κάνω. Τι γινεται σε αυτην υην περίπτωση; αν κάνω ανακληση μπορει να το ολοκληρώσει αλλος επιθεωρητής;

Edited by mech.eng
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες ΠΕΑ με λανθασμένα στοιχεία και νομίζω μετά την ανάκληση (και αφού σου ζητήσουν να τους το αιτιολογήσεις) θα έχεις κύρωση.  

 

30 τ.μ. πως σου ξέφυγαν? 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιός θα κάνει το ΠΕΑ μετά την ανάκληση αυτού, οπότε και θα λογίζεται ώς ΠΕΑ Β τάξης. Αυτή είναι η ερώτησή μου...

Edited by mech.eng
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, ανάκληση γίνεται σε ΠΕΑ που έχει εκδοθεί......

Αν είσαι Α' τάξης κανονικά δεν θα πρέπει να σε αφήνει το σύστημα να εκδόσεις Β' τάξης....

 

Επομένως εσύ απλώς θα σβήσεις το ΠΕΑ που έχεις σε εκκρεμότητα και το ΠΕΑ θα το εκδόσει κάποιος που έχει το δικαίωμα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιός θα κάνει το ΠΕΑ μετά την ανάκληση αυτού, οπότε και θα λογίζεται ώς ΠΕΑ Β τάξης. Αυτή είναι η ερώτησή μου...

 

Όταν κάνεις ανάκληση, δεν σημαίνει, απαραιτήτως, ότι θα το ξανα υποβάλει ο ίδιος επιθεωρητής. Θα το υποβάλει ένας επιθεωρητής Β ή Γ τάξης. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ισχύει σίγουρα αυτό?

Αφού παραμένει στα υπο ανάκληση μου στο buildingcert ... δεν έχει γιαγραφει...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανακληθεί ένα ΠΕΑ διαγράφεται τελείως.

 

Έχω κάνει ΠΕΑ σε διαμέρισμα, που το προηγούμενο ΠΕΑ άλλου μηχανικού, ανακλήθηκε με αίτηση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.