Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπάτηση συνόρων σε χωράφι


SotirisL

Recommended Posts

Κύριες και Κύριοι καλησπέρα,

 

Κληρόνομησα το 2001 ένα χωράφι από τον πατέρα μου, αλλά δυστυχως χωρίς τοπογραφικό (ευτυχώς όμως με πλήρες κατα τα λοιπά συμβόλαιο). Ενώ από τις τρεις πλευρές το χωράφι έχει φυσικά όρια (δυο δρόμους και ένα ρέμα) από την τέταρτη πλευρά συνορεύει με το χωράφι μιας γειτόνισσας. 

 

Με την γειτόνισσα τόσα χρόνια διατηρούσαμε εξαίρετες σχέσεις. Ξέραμε και οι δυο που είναι τα όρια των χωραφιών μας (η δεξιά ελιά είναι η δικιά μου, η αριστερή είναι η δικιά σου και το σύνορο είναι στην μέση) και δεν μπήκαμε ποτέ στην διαδικασία να βάλουμε ένα φράχτη. Ποτέ δεν αμφισβήτησε κανείς τα σύνορα αυτά.

 

Πριν από ένα μήνα, μου έγινε μια πρόταση από μια εταιρεία να νοικιάσει το χωράφι μου και μου ζήτησαν εκτός από τοπογραφικό, να υπογράψει και η γειτόνισσα οτι αποδέχεται τα σύνορα που αποτυπώνονται στο τοπογραφικό.

 

Με το που λεω στην γειτόνισσα να κάνουμε ένα τοπογραφικό και να ρυθμίσουμε τα μεταξύ μας σύνορα με επίσημο τρόπο, αυτή ξαφνικά βγάζει άφθες και μου λέει ότι αυτή έχει ήδη κάνει τοπογραφικό για το χωράφι της. Όταν την παρακάλεσα να μου το δείξει, εκείνη αρνήθηκε πεισματικά. 

 

Ρωτώντας στο χωριό, μαθαίνω από τρίτους ότι στο τοπογραφικό διάγραμμα που έκανε εκείνη, μου έχει μετατοπίσει τα σύνορα αρκετά μέσα στο χωράφι μου (περίπου 10 με 15 μέτρα) και μου έχει φάει ένα σημαντικό κομμάτι. Από ότι έμαθα όμως, αυτό το τοπογραφικό δεν το έχει καταθέσει καπου. 

 

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, τι αξία έχει αυτό το τοπογραφικό αν δεν το έχει καταθέσει κάπου, πως μπορώ να μάθω αν το έχει καταθέσει και τι πρέπει να κάνω εγώ σε αυτή την περίπτωση. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και συγνώμη για το μεγάλο post.

Edited by SotirisL
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχει καταθέσει/χρησιμοποιήσει κάπου επίσημα, ουσιαστικά "δεν ισχύει".

Αυτό που με προβληματίζει είναι πώς ξέρει "το χωριό"*** τι έχει δείξει η γειτόνισσα στο "αχρησιμοποίητο" τοπογραφικό που έχει.

Εγώ στη θέση σας θα ανέθετα σε μηχανικό να μου κάνει κι εμένα ένα τοπογραφικό ώστε να αναγνωρίσω τα όριά μου (να δω πού με βγάζει η έκταση του συμβολαίου) και μετά θα "διεκδικούσα" τα όριά μου (με έκδοση κάποιας άδειας πχ).

 

 

Κληρόνομησα το 2001 ένα χωράφι από τον πατέρα μου, αλλά δυστυχως χωρίς τοπογραφικό (ευτυχώς όμως με πλήρες κατα τα λοιπά συμβόλαιο)..

Αυτό δεν το καταλαβαίνω...

Ποια είναι τα λοιπά που κάνουν πλήρες ένα συμβόλαιο χωρίς τοπογραφικό;

Αν δεν υπάρχει τοπογραφικό, δεν ξέρετε τι ακριβώς έχετε κληρονομήσει.

Αν κι η έκταση στο συμβόλαιο περιγράφεται ως "περίπου 3 στρεμμάτων" ή "3.000τμ ή όσο είναι", τότε έχετε ήδη "χάσει" (μάλλον).

Αποτυπώστε την περιουσία σας και διασφαλίστε την το συντομότερο δυνατόν!

 

*** αν φτάσετε σε κάποια αντιδικία και "το χωριό" είναι με το μέρος της (μάρτυρες), δεν έχετε πολλές πιθανότητες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει κτηματολογιο στην περιοχή σας; Ανναι τι δείχνει ως ιδιοκτησια σου;

Οπωσδηποτε η πρωτη κινηση ειναι τοπογραφικο.

Αν η γειτονισα δεν εχει κανει καποιο συμβολαιο ή καποια αδεια με το τοπογραφικο δεν εχεις θεμα.

Θα διεκδικησεις την αληθεια οποια κι αν ειναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

 

Το χωράφι είναι στην μέση του πουθενά στην Μάνη. Το συμβολαιο είναι πλήρες με εξαίρεση το τοπογραφικό διάγραμμα, με την έννοια ότι τουλάχιστον έχει αναλυτικές περιγραφές και ξέρουμε από τις 3 πλευρές ακριβώς που είναι τα σύνορα (καθώς οι δυο πλευρές ειναι δρόμοι και η τρίτη ρέμα). Επίσης, το συμβόλαιο αναγράφει ότι το κτήμα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 40 στρέματα (αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να το χρησιμοποήσω αυτό). 

 

Βεβαιότατα και θα κάνω ΑΜΕΣΑ τοπογραφικό. Αυτό που όμως δεν καταλαβαίνω είναι πως κάνοντας τοπογραφικό διασφαλίζω την περιούσία μου. Υποθετικό παράδειγμα:

 

1) Κάνω τοπογραφικό και απεικονίζω τα σύνορα μου 20 μέτρα μέσα στο δικό της. Αυτό πως αποδεικνύει ότι τα σύνορα είναι όντως εκεί; Πως εξασφαλίζει την περιουσία μου;

2) Εστώ λοιπόν πως παίρνω το τοπογραφικό μου και το καταθέτω σε ένα δημόσιο οργανισμό π.χ. πολεοδομία για να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας να κάνω μια μικρή περίφραξη. Πως κατοχυρώνει αυτό την περιουσία μου. Και έστω πως κάνω και την περίφραξη κιόλας. Αυτό πως αποδεικνύει ότι τα σύνορα μου είναι εκεί που λεω εγώ και όχι εκεί που λεει αυτή;

Edited by SotirisL
Link to comment
Share on other sites

"Αυτό πως αποδεικνύει ότι τα σύνορα μου είναι εκεί που λεω εγώ και όχι εκεί που λεει αυτή;"

 

...και  αντιστροφα..

 

 "...πώς αποδεικνυει  αυτη οτι τα συνορα ειναι εκει που λεει αυτη και οχι εκει που λεω εγω..."

 

οπερ σημαινει οτι,

εσυ κανεις το δικο σου τοπογραφικο.

και οτι,

οποιαδηποτε αμφισβητηση οριων θα κριθει απο τα δικαστηρια.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Ότι γνωρίζετε μέχρι τώρα σχετικά με τα όρια το μάθατε από τρίτους,

οπότε δεν μπορείτε να είστε σίγουρος για το τί έχει συμβεί στην πραγματικότητα.

 

2) Η σύνταξη τοπογραφικού χωρίς σαφή αποτύπωση συνόρων ελλείψει περίφραξης,

υποχρεώνει τον συντάξα τοπογράφο να αναγράψει σε αυτό: «τα όρια υπεδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη»

οπότε ουδεμία νομιμότητα έχει σε περίπτωση αντιδικίας,με την ίδια λογική όπως σας γράφει ο

κύριος Δημήτρης μπορείτε κι εσείς να κάνετε το ίδιο.

 

3) Το ακίνητό σας έχει ενταχθεί στο κτηματολόγιο ώστε να υπάρχει αποτύπωση των συνόρων του;

και αν ναι, α) έχει αποτυπωθεί σωστά; β) έχουν οριστικοποιηθεί οι πίνακες;

 

Γνώμη μου είναι να μην παρασύρεστε από το «τί λένε στο χωριό», παρά κοιτάξτε με τον καλό τρόπο να

έρθετε σε συννενόηση με τη γειτόνισσα. Εν ανάγκη επειδή υποθέτω ότι μπορεί να είναι ηλικιωμένη,

προσπαθήστε να μιλήσετε με τα παιδιά της ώστε να εκφράσετε τις ανησυχίες σας και να βρείτε μία κοινή

συνισταμένη. Αν παρ' όλα αυτά τελικώς ισχύουν αυτά που ήδη μάθατε, δώστε της να καταλάβει ότι κανέναν

δεν συμφέρει η αντιδικία και πόσο μάλλον αν αυτή καταλήξει σε δικαστική διαμάχη.

Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε είναι συννενόηση- σύνταξη τοπογραφικού- οριοθέτηση με περίφραξη.

Σε περίπτωση που εξαντλήσετε κάθε ελπίδα συννενόησης αναγκαστικά σε δικηγόρο ώστε να σας καθοδηγήσει

για τις περαιτέρω ενέργειές σας..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βήμα 1ο: Κάνεις τοπογραφικό αποτυπώνοντας τα όρια όπως "θα υποδειχθούν από τον ιδιοκτήτη" (εν προκειμένω στην ενδιάμεση γραμμή των δύο ελαιόδεντρων. Ο τοπογράφος θα περάσει τα στοιχεία και θα δει αν επαληθεύονται τα "ακριβώς 40 στρέμματα" ή όχι. 

Τα επόμενα βήματα εξαρτώνται κατα πολύ από το πρώτο...

Αν πχ τα 40 στρέμματα μπαίνουν μέσα στο δικό σου τότε ...μάλον έχει δίκιο η γειτόνισσα....

Αν επαληθεύονται ανάμεσα στις ελιές είσαι οκ! Προχωράς σε εγκρίσεις δασαρχείων-αρχαιολογίας κλπ (ούτως ή άλλως θα σου χρειαστούν για τα περαιτέρω). Πες και στην γειτόνισσα να φέρει και τον τοπογράφο της και να "τα βρείτε" με τον δικό σου τοπογράφο όμορφα και ωραία χωρίς δικαστήρια (να την πείσει να υπογράψει).

Αν πρέπει να μπεις μέσα στο δικό της για να επαληθευτούν τα 40 στρέμματα πάλι το παιχνίδι είναι σε σένα και πρέπει να γίνει καλή φιλική συννενόηση με την γειτόνισσα. Τουτέστιν, ή αποδέχεσαι την "δια λόγου" τόσα χρόνια συμφωνία και πας πίσω στις ελιές ή επιμένεις στο συμβόλαιο και μάλλον θα είναι δύσκολο να αποφευχθούν τα δικαστήρια σε αυτή την περίπτωση....

Εκεί θα φανεί αν έχει δυνατά χαρτιά στα χέρια της η γειτόνισσα να πάει μέσα στο δικό σου ή όχι....

 

ΥΓ Όταν λέμε "τοπογραφικό" δεν ενοούμε μόνο τις μετρήσεις και το σχέδιο...ο τοπογράφος πρέπει να δει όλα τα νομιμοποιητικά έγγραφα της ιδιοκτησίας και να κάνει τις σχετικές δηλώσεις όπως ανέφεραν παραπάνω οι συνάδελφοι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.