Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ, μέγιστη εξοικονόμηση μόνο με αλλαγή κουφωμάτων


thodoris85

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Στη σελίδα 21 της ΚΥΑ αναφέρει το εξής:

 

... επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 70% της κατανάλωσης (kWh/m 2 ) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων)

 

Επειδή μου φαντάζει αρκετά δύσκολο για να πετύχει κανείς τέτοια εξοικονόμηση μόνο με αλλαγή κουφωμάτων. Δηλώνω ότι δεν έχω ιδέα βέβαια.

Με την εμπειρία σας, έχετε δει ποτέ κάποια περίπτωση που να έχει γίνει η παραπάνω εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μόνο με αλλαγή κουφωμάτων;

 

Η υπάρχουσα κατάσταση είναι αρκετά τραγική, σε κουφώματα 26 ετών.

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Με την καμμία....! 

 

Ούτε καν το 40% δεν γίνεται μόνο με κουφώματα.

 

Αλλά γιατί ποστάρεις εδώ και όχι στο αντίστοιχο θέμα ????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θεώρησα πιο σωστό να ποστάρω στα θέματα ιδιωτών μιας και ρωτάω με αυτήν την ιδιότητα.

 

Άρα, γενικά κανείς δε θα μπορεί να κάνει μόνο αλλαγή κουφωμάτων στην οικία του και να ενταχθεί στο πρόγραμμα; Μιας και το ελάχιστο που πρέπει να πετύχει θα είναι το 40%

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Στο 99% των περιπτώσεων μόνο η αντικατάσταση κουφωμάτων δεν αρκεί. Εκτός πλέον εάν τα ανοίγματα είναι το 90% των όψεων οπότε εκεί ίσως κάτι να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου περίπτωση (με το 1ο πρόγραμμα), για να πετύχω +30%, πρόσθεσα θερμοστατικές κεφαλές + κυκλοφορητή inverter!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια πιο γενική ερώτηση αλλά πάντα σχετικά με το θέμα, ίσως όμως να είναι χαζή μιας και δεν έχω ιδέα όπως είπα.

 

Το κτίριο αναφοράς αλλάζει ανάλογα με την εκάστοτε περίπτωση;

Δηλαδή έχει σχέση ο προσανατολισμός του διαμερίσματος μου/κτιρίου, η θέση κτλ, απλά λαμβάνονται υπόψη κάποια ελάχιστα τεχνικά χαρακτηριστικά (π.χ. όσον αφορά τη μόνωση κτλ);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.