Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είδη συντεταγμένων


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

 

Καταρχήν, δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να υποβάλλω την ερώτηση μου (άν όχι οι συντονιστές ας το μεταφέρουν εκεί που πρέπει)

 

Έχω μια απορία - περιέργεια (δεν είναι του αντικειμένου μου, είμαι μηχ. μηχ) και απευθύνομαι πρωτίστως στους τοπογράφους μηχ. και δευτερευόντως στους πολιτικούς μηχ. (είμαι απο αυτούς που πρέπει να αποδίδονται ''τα του Καίσαρος τω Καίσαρι'').

 

Πριν 5-6 ημέρες βρισκόμουν έξω απο το Μενίδι για δουλειά και για να πάω ο εργοδότης μου έδωσε κάποιες πληροφορίες (άγνωστη περιοχή σε μένα).

 

Για φτάσω στην επιχέίρηση επικοινωνήσαμε γύρω στις 3-4 φορές γιατί σε κάθε διασταύρωση έπρεπε να του πω τι έβλεπα εκείνη τι στιγμή για να με κατευθύνει στο επόμενο σημείο, μέχρι τελικά να φτάσω.

 

Όταν τελικά τα κατάφερα, έβαλα το GPS και αποθήκευσα το σημείο που ήμουν.

 

Σήμερα που επεξεργαζόμουν το GPS, είδα οτι το σημείο που είχα αποθηκεύσει, είχε κάποιες συντεταγμένες (έτσι γράφει - δεν είναι αυτές οι συντεταγμένες)

 

πχ. Lon 22.45262 E

Lot 35.03622 N

 

Η ερώτηση:

 

επειδή θέλω να δώ σε ποιό σημείο βρίσκεται (μέσα στο Google), τι πρέπει να κάνω?

 

Σημ.

έβαλα τις πραγματικές συντεταγμένες στο Google και με έστειλε στη Β. Αφρική

 

Ζητάω συγγνώμη για την χαζή ερώτηση μου, αλλά απο περιέργεια θα ήθελα να μάθω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιος συνάδελφος έχει την καλή διάθεση να με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Lon 22.45262 E

Lat 35.03622 N

πρίν δούμε συστήματα προβολής κλπ, κάτι έχεις γράψει λάθος, το Μενίδι είναι κάτι σαν 38.1Ν,32.7Ε, το 35Ν,22Ε είναι στην θάλασσα δυτικά της Κρήτης.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καταρχήν σ΄ ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου!

 

Όμως όπως βλέπεις στο μύνημα μου, οι συντεταγμένες που έδωσα γράφω πχ ......

δεν είναι οι πραγματικές

 

Αυτό που θέλω, αν μπορείς να με βοηθήσεις, είναι να μου πείς τον τρόπο πως πρέπει να τις .... μετατρέψω(?) (αν χρησιμοποιώ τη σωστή λέξη), ώστε να μου δείξει το μέρος που ήμουνα, στο Google!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι το GPS σου να σου δείνει συντεταγμένες σε "δεκαδικές μοίρες" και όχι σε "μοίρες, λεπτά, δευτερόλεπτα", που είναι η default ρύθμιση στο google earth. Στο GE από τα "εργαλεία", "ρυθμίσεις" επέλεξε να σου δείχνει δεκαδικές μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

GiorgosKal

 

Τι gps εχεις;

Πηγαινε στις Ρυθμισεις και δες σε ποιο datum εισαι...

 

- Δικό μου λάθος, δεν διευκρίνησα οτι το GPS είναι αυτοκινήτου, οχι για τοπογράφους (ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ με αυτά)

- MLS Destinator

- Στις ρυθμίσεις, η μόνη επιλογή που έχει είναι ''σήμα GPS'' και δείχνει 6 ενεργοποιημένους δορυφόρους απο τους 12 που έχει και παίρνει σήμα και γράφει :

Γεωγ. μηκος ....., Γεωγ. πλάτος .... (αναφέρεται στη θέση που βρίσκεται το γραφείο)

 

=============================================

 

ted78

 

Θα προσπαθήσω να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο Google και θα σου αναφέρω..

Link to comment
Share on other sites

ted78

 

Σ΄ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις υποδείξεις σου:D

 

Τα κατάφερααααααααααααααα!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ και τους υπόλοιπους συναδέλφους που ασχολήθηκαν και απάντησαν στην απορία μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.