Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είδη συντεταγμένων


Recommended Posts

Θα το επιχειρήσω όπως λες και μετά το rotation ελπίζω να κάθεται και να 'παίρνει' συντεταγμένες ΕΓΣΑ.

Το "καλύτερο" που έχεις να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις την εντολή ALIGN (του AutoCAD) η οποία εφαρμόζει αφφινικό μετασχηματισμό, ορίζοντάς του σημεία αντιστοίχισης μεταξύ της αποτύπωσής σου και του τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ που διαθέτεις.

 

Το "ακόμα πιο καλύτερο" φυσικά θα ήταν να έπαιρνες πάλι σημεία σε ΕΓΣΑ αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν παίζει αυτό το σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά το σύστημα στο οποίο έγιναν οι μετρήσεις ήταν αυθαίρετο. Μετά μας ζητήθηκε τοπογραφικό εξαρτημένο, με συντεταγμένες ΕΓΣΑ.

 

Πήραμε ένα φύλλο χάρτη 1:50.000 ''πενηντάρι" που μου είπαν ότι είναι η μόνη κλίμακα που χρησιμοποιείται για να πάρουμε τριγωνομετρικά, δεν ξέρω αν ισχύει...??

 

Θα κατεβάσουμε συντεταγμένες μέσω τριγωνομετρικού σε δύο μόνο σημεία (που θα υπάρχουν και στο προηγούμενο τοπογραφικό) και θα μπορέσουμε με αντιγραφή του ήδη υπάρχοντος τοπογραφικού('του αυθαίρετου') βασιζόμενοι στα δύο αυτά σημεία, στο αρχείο με τα δύο σημεία που θα έχουν συντεταγμένες ΕΓΣΑ, να πάρουμε εξαρτημένο τοπογραφικό.

 

Ελπίζω να τα κατάλαβα και να σας τα μετέφερα σωστά.

 

Οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενα εξάμηνο μετά, έχω να κάνω μια άλλη ερώτηση, λίγο εκτός θέματος και λίγο περισσότερο προβοκατόρικη με την καλή έννοια και για αυτό σας ζητάω να μην γίνει flame war. Απλά επειδή μου κίνησε την περιέργεια, γτ η διαδικασία της μετατροπής των αυθαίρετων συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ δεν ανατέθηκε στον ΑΤΜ που έκανε και την αποτύπωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Προκαταβολικα λεω να μη βαρεσετε....Παρη φρονιμα...

 

Εχω ενα χαρτη απο Πραξη Εφαργμογης...

Στο υπομνημα γραφει

"Ελληνικο Datum

Εγκάρσια μερκατορική προβολή 3μοιρων

Κεντρικος μεσημβρινος λ=0μοιρες απο Αθήνα

Ο περιμετρικός τετραγωνισμός του διαγραμματος ειναι σε ΗΑΤΤ του κεντρικου φυλλου με φ=35 15 και λ=0 15 απο Αθηνα"

 

Αυτο μπορει να εξηγησει καποιος??

 

Εχω μετρησεις απο φιλο τοπογραφο σε ΕΓΣΑ (σωστη εξαρτηση) και συνταταγμενες απο την ΠΕ και θελω να δω αν ειμαι οκ....

 

Ξαναλεω μη βαρατε....Εχω διαβασει και τα προηγουμενα αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε terry

στις πράξεις εφαρμογής χρησιμοποιούμε εγκάρσια μερκατορική προβολή 3 μοιρών

η χώρα είναι χωρισμένη σε τρείς ζώνες ανατολική-κεντρική-δυτική με αντίστοιχους κεντρικούς μεσημβρινούς 27-24-21 μοιρών (-3,0,+3 μοίρες για απλούστευση)

το σύστημα προβολής ΕΓΣΑ είναι εγκάρσια μερκατορική προβολή μιάς ζώνης για όλη την χώρα με ένα κεντρικό μεσημβρινό των 24

για μετασχηματισμούς απο ΕΓΣΑ----> Τ.Μ και αντίστροφα χρησιμοποιούνται τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ (ουσιαστικά η μετατροπή γίνεται ενδιάμεσα σε HATT και μετά στο ζητούμενο σύστημα προβολής)

στην πλάγια ισαπέχουσα αζιμουθιακή προβολή ΗΑΤΤ η χώρα έχει διαιρεθεί σε 136 κέντρα φύλλου χάρτη (Κ.Φ.Χ) κλίμακας 1/100000 και το φ=35 15 και λ=0 15 σημαίνει ότι το ΚΦΧ έχει κέντρο με γεωδαιτικές συντεταγμένες πλάτος 35 15 και μήκος 0 15 (το μήκος μετράται απο τον μεσημβρινό που διέρχεται του αστεροσκοπείου Αθηνών)

αυτά αναφέρονται στον περιμετρικό τετραγωνισμό HATT. Οι συντεταγμένες που δίνεις αναφέρονται στο ΚΦΧ ΛΑΚΚΟΙ-ΣΦΑΚΙΑ

το ότι οι συντεταγμένες που έχεις απο τον συνάδελφο είναι καλές-σωστές δεν σημαίνει ότι και αυτές της πράξης εφαρμογής είναι σωστές,πρέπει να βασισθείς στα στοιχεία τριγωνισμού-πολυγωνομετρίας-αξονοδιααταυρώσεων-κορυφών οικοδομικών τετραγώνων της πράξης εφαρμογής κυρίως

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...Τωρα το ΚΦΧ ΛΑΚΚΟΙ-ΣΦΑΚΙΑ με προβληματισε γτ ειμαι σχεδον κεντρο-Χανια....

 

Θα επανελθω αυριο θα δω τι γινεται..Θα κανω τη μετατροπη και θα το ψαξω....

 

Θα ηταν καλυτερο να παω απο ΕΓΣΑ σε μερκατορικη 3μοιρων ή το αντιστροφο???

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω τρόμαξα!!!! Οι υπηρεσίες βαζουν Τ.Ε. να "μαγειρεύουν"

σχέδια που μπορεί να απαιτούν μεγαλες ακρίβειες. Ενα ανεξαρτητο σχέδιο μπορεί να ειναι

περισσότερο χρήσιμο απο ενα "μαγειρεμένο" διότι του λείπει μόνο ο καλός βορράς.

Εδώ δεν ξέρουμαι για τι σχεδιο προκειται και σε τι χρησιμεύει. Αν πάντως μια υπηρεσία στήλει συνεργείο να κανει μια εξάρτηση από τριγωνομετρικά για να πάρει ΜΟΝΟ δύο σημάδια και μετά οι υπάλληλοί της με.... frape στρυφογυρίζουν το σχέδιο στο γραφείο τότε ο προιστάμενος τους θέλει διώξιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μια ένσταση έχω μόνο: "Οι υπηρεσίες βαζουν Τ.Ε. να "μαγειρεύουν"...". Ποιός σου είπε ότι μόνον οι Τ.Ε. είναι θύματα στην υπόθεση; Ποιός σου είπε ότι το μαγείρεμα δεν είναι το σπορ των υπηρεσιών γενικότερα; Σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε να ζητήσω την συνδρομή υπηρεσιών για την υλοποίηση ορίων (είτε Πολεοδομία, είτε Τοπογραφική είτε...είτε...είτε...-πλην κτηματολογίου),κυρίως για ελεγκτικούς σκοπούς, η αφοπλιστική τους απάντηση ήταν η εξής: "Ψηφιοποίησε τον χάρτη και θα βρεις από εκεί τις συντεταγμένες των κορυφών". Ήτοι: σκάναρε τον χάρτη και πέρασέ τον στο σχεδιαστικό για να βρεις συντεταγμένες. Ωραία ακούγεται μεν αλλά για πες μου σε παρακαλώ το πάχος γραμμής σε έναν χάρτη 1:5000 σε πόσα εκατοστά αντιστοιχεί; Τί θα πρέπει να κάνω όταν ο κάναβος του χάρτη έχει απόκλιση 5 μέτρα; Πώς μπορώ να ελέγξω αν ο συνάδελφος μου παραδίδει σχέδιο που πράγματι είναι απόλυτα σωστό;

Link to comment
Share on other sites

@ terry: Ο Θεοχάρης σου είπε σε ποιο 100αρι Φ.Χ είναι το ΗΑΤΤ σου. Τα Χανιά (οι συν/νες τους) έχουν αναχθεί στο Φ.Χ "Λάκκοι- Σφακιά".

@ cna: συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.