Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Αμοιβής


emantsik

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Εχουμε μια άδεια περίφραξης η οποία θα γίνει με τσιμεντόλιθα σε ύψος 1μ, άρα έχουμε σαν εργασίες εκσκαφή θεμελιών, σκυρόδεμα, τοιχοποιϊα και σεναζ .

Τι μελέτες βάζουμε? Μόνο αρχιτεκτονικά (κατ 1?) ή και στατικά (κατ 1)

 

Επίσης και κάτι άλλο. Αν μια αμοιβή (μελέτη και επίβλεψη) βγει η ελάχιστη αλλά θέλω να καταθέσω μόνο την μελέτη για να εκδοθεί η άδεια, μπορώ να καταθέσω μικρότερο ποσό από την ελάχιστη αμοιβή ή πρέπει να κατατεθεί σήμερα η ελάχιστη μόνο για τις αμοιβές μελέτης και μετά βλέπουμε?

Εγώ νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει αμοιβή μικρότερη της ελάχιστης, άρα πρέπει σαν αμοιβή μελέτης να κατατεθεί η ελάχιστη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Erling, νομίζω ότι στατικά θα χρειαζόσουν μόνο στην περίπτωση που κάποιο τμήμα της περίφραξής αποτελούσε και τοίχο αντιστήριξης. Αλλιώς μια περίφραξη όπως την περιγράφεις τι είδους στατικά να έχει;

 

(Βέβαια δεν θα αποτελούσε και έκπληξη, με την παράνοια που διακρίνει τις πολεοδομίες μας, να σου ζητήσουν και καμιά “στατική μελέτη” για .... το σενάζ ή τη θεμελίωση της περίφραξης, αν και μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο.)

 

Για την κατηγορία κι εγώ την 1 θα έλεγα. ( Δεν είναι όμως και απίθανο, να πετύχεις και κανέναν ελεγκτή που θα σου πει θεωρείται μελέτη ακαλύπτου οπότε κατηγορία 5.)

 

Αφού λες ότι μελέτη και επίβλεψη βγαίνουν κάτω από την ελάχιστη, μπορείς από την αρχή να πάρεις έγκριση από το ΤΕΕ για τη συνολική αμοιβή (μελέτη + επίβλεψη) και να μην έχεις στο μέλλον καμία επιπλέον υποχρέωση κατάθεσης αμοιβής. Αυτό θα ήταν το καλύτερο, γιατί αν πληρώσεις τώρα την μελέτη υποχρεωτικά θα πας στην ελάχιστη αμοιβή και στο μέλλον για τις επιβλέψεις πιθανόν να σου ξαναζητάνε ελάχιστη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

είναι υποχρεωτικό να πληρωθούμε την επίβλεψη σε ένα τέτοιο απλό πραγμα;;;

 

τι πειράζει να πληρωθεί μόνο την άδεια και ποτέ την επίβλεψη;

ποιός θα ελέγξει;

πχ δε θα πάρει ρευμα

 

θέλω να πω οτι γιατί να φορτωθείς την επίβλεψη για κατι τόσο μικρό που πολλές φορές οι ιδιοκτήτες το κάνουν όπως τους αρέσει πχ επιμένουν να βάλουν πιο ψηλή μάντρα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Στατικά μπορεί να σου ζητήσουν στην πολεοδομία αν ο τοίχος είναι ψηλός ακόμα και αν δεν αντιστηρίζει χώματα. Θεωρητικά μιλώντας σ' έναν τοίχο περίφραξης ύψους 4μ (λέμε τώρα, μετά από έγκριση ΕΠΑΕ φυσικά) δε θα ζητούσατε στατική μελέτη;

 

Στον ΕΑΚ υπάρχουν σχετικές διατάξεις για προσαρτήματα. Μπορούν να βρουν εφαρμογή και στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.