Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ


polpol

Recommended Posts

Μόλις μπήκα στο φόρουμ, πολύ καλή προσπάθεια.

Μετά από μια ακόμα φορά που συγχίστηκα με τον αγαπημένο μας ασφαλιστικό φορέα, έστειλα αυτή το mail στον πρόεδρο

 

 

Γράφω αυτό το mail με μεγάλη αμφιβολία για το αν θα λάβω απάντηση.

Όπως πιθανότατα θα γνωρίζετε, την επόμενη εβδομάδα λήγουν οι προθεσμίες για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων για τους ελεύθερους επαγγελματίες, που είναι οι περισσότεροι μηχανικοί. Ακόμα όμως δεν έχω λάβει τη βεβαίωση εισφορών, όπως και άλλοι συνάδελφοι. Αυτό που θεωρώ ακόμα χειρότερο είναι ότι κανένας σε όλο το ΤΣΜΕΔΕ δε σηκώνει το τηλέφωνο για να μπορέσουμε να μάθουμε τι συμβαίνει.

Και φυσικά το ίδιο συνέβη πρόσφατα, με τη θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας, η οποία καθώς δε μου στάλθηκε μέχρι τέλος Ιανουαρίου και κανείς δεν απαντούσε στο τηλέφωνο, αναγκάστηκα να έρθω εγώ στην Κολοκοτρώνη για να θεωρήσω το βιβλιάριο, γιατί το χρειαζόμουν. Γνωρίζετε φυσικά ότι δεν είναι δυνατόν να γίνεται συνέχεια αυτό, αλλά μάλλον θα χρειαστεί πάλι.

Τέτοια γεγονότα, και άλλα παρόμοια, όπως τη μη επιστροφή εισφορών, του

ιλιγγιώδους ποσού των 40 ευρώ, δύο χρόνια μετά την αίτηση, σας ζητώ να τα λαμβάνετε σοβαρά υπόψη σας όταν ζητάτε τη στήριξη του ΤΣΜΕΔΕ στο θέμα του ασφαλιστικού. Καθώς δεν έχω χρειαστεί τις εγγυητικές επιστολές, αναζητώ, όπως και άλλοι συνάδελφοι μου τι ακριβώς μου προσφέρει το ΤΣΜΕΔΕ, εκτός από υψηλές εισφορές.

 

 

Είμαι σίγουρος ότι κι άλλοι συνάδελφοι θα έχουν να πουν χειρότερα.

Αν και τα πράγματα είναι απλά, το ΤΣΜΕΔΕ λειτουργεί ακριβώς όπως το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες polpol στο forum το οποίο λειτουργεί και ως αγχολυτικό. :)

 

Μαζί σου 1000% σ' όσα τους έγραψες!

Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν ιδρώνει το αυτό κανενός.

Η μόνη περίπτωση που ιδρώνουν είναι όταν έρχεται η ώρα των βουλευτικών εκλογών αλλά και εκεί ο λαός έχει αποδεχτεί την ισχύουσα κατάσταση και ο δικομματισμός καλά κρατεί.

Μόνο με αλλαγή του κυβερνητικού status quo, με απεργίες πείνας, κατασκηνώσεις έξω από το ΤΣΕΜΔΕ, διαδηλώσεις κλπ γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και δεν είναι μόνο αυτά polpol. Υπάρχουν τομείς στους οποίους το "ευγενές" ΤΣΜΕΔΕ είναι πολύ χειρότερο από άλλα ταμεία όπως το ΙΚΑ. Π.χ. όταν ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ πάει με τη συνταγή του γιατρού στο φαρμακείο, παίρνει τα φάρμακά του πληρώνοντας μόνο τη συμμετοχή και ο φαρμακοποιός φροντίζει τα υπόλοιπα.

Εμείς, ως γνωστόν, πρέπει να πληρώσουμε ολόκληρο το ποσό στο φαρμακείο, να προσκομίσουμε την απόδειξη στις υπηρεσίες του ΤΣΜΕΔΕ (αφού βεβαίως στηθούμε στην ουρά) για να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω.

Πιστεύω ότι η κατάσταση θα αλλάξει μόνο εφόσον το ΤΕΕ πιέσει προς αυτή την κατεύθυνση (αν και δεν το πιστεύω...)

Link to comment
Share on other sites

Yorgos, ψάξε για κανένα άλλο φαρμακείο (δεν ξέρω βέβαια από ποιά περιοχή της Ελλάδας γράφεις). Πάντως εγώ σε 2-3 διαφορετικά φαρμακεία που έχω πάει, πάντα πληρώνω μόνο τη συμμετοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που έχω γυναίκα φαρμακοποιό ...

Αυτό πάντως με τα φαρμακείο είναι σχετικό πρέπει να έχει αρκετούς πελάτες μηχανικούς ώστε να αξίζει τον κόπο να μαζέψει συνταγές και να πάει να τις εξαργυρώσει .. Οπότε μη το δέσετε και κόμπο

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη γίνεται αυτό που λέει ο Yorgos.

Στην Αθήνα ίσως κι αλλού νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει ο/η anka.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεφωνική του υποστήριξη είναι απαράδεκτη και είναι κάτι που το έχουν συναντήσει πάρα πολλοί συνάδελφοι.

 

Κάτι πρέπει να γίνει επίσης και με τις βεβαιώσεις που καλό θα ήταν να μπορούμε να λαμβάνουμε και ηλεκτρονικά όπως έγινε με το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη anka δε θυμόμουν καλά και για αυτό είπα να γράψω "ο/η" για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Φαντάζεσαι να ήσουν "Ο" και να έγραφα "Η";

Αν θέλεις μπορείς να δηλώσεις το φύλο στο προφίλ σου για να μην μπερδεύεται κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.