Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ


polpol

Recommended Posts

Xα! Στα κεντρικα δεν ιδρωνει το αυτι κανενος... Παντως στην περιφερεια (μαγνησια) που γραφτηκα εγω μεσα μαιου ηταν ολοι εξυπηρετικοτατοι. Εχουν και οργανογραμμα στο τσμεδε αληθεια? :lol:

Αν τυπωσω οσα θεματα αφορουν την κακη εξυπηρετηση του τσμεδε και τα παω να τα αφησω στο γραφειο του προεδρου απο βδομαδα που κατεβαινω αθηνα μηπως γινει κανενα βημα προς τα μπρος? Ή μπα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά με αυτά που έχω δεί στο δημόσιο δεν παραξενεύομαι καθόλου και θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα. Αλλά στο Τσμέδε Βόλου, όπως προαναφέρθηκε, τα πράγματα είναι πολύ καλά. Πολύ εξυπηρετικοί και πέζει το σύστημα με την τράπεζα.Καταθέτεις το χαρτομάνι και σου βάζουν τα φράγκα στην τράπεζα αττικής.

Έχετε πάντως στο μυαλό σας γενικά οτι οι δημόσιες υπηρεσίες της επαρχίας είναι σε καλύτερη μοίρα από αυτές του κέντρου, αν δεν έχουν τραγικές ελλείψεις (βλ κάτι ξεχασμένα χωρία), και αυτό γιατί στα κέντρα υπάρχει υπερπληθυσμό που είναι αδύνατο να εξυπηρετηθεί από 10 άτομα μιας υπηρεσίας.

Άσε που παίζει και το θέμα με τις αποστάσεις και την κίνηση. Το Μάρτιο για να καταλάβετε ούτε εμένα μου στείλαν την βεβαίωση για την εφορία. Για μένα όμως δεν ήταν και τόσο κόπος να πάω να την πάρω. Έφυγα από το γραφείο με τα πόδια και σε ένα τέταρτο είχα γυρίσει με την βεβαίωση στο χέρι...:P

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με την είσοδο των πτυχιούχων

μηχανικών ΤΕ στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι πτυχιούχοι μηχανικοί των ΤΕΙ θα έπρεπε να ασφαλίζονται στο ΤΣΜΕΔΕ όπως και οι συνάδελφοί τους από τα πολυτεχνεία και τις σχολές του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψηφίζω υπέρ. Είμαι μάλιστα υπέρ της συνένωσης όλων των ασφαλιστικών ταμείων σ' ένα. Όχι όμως να έχει πρόεδρο διοριζόμενο από την κυβέρνηση ούτε να "επενδύει" σε μετοχές, αμοιβαία κλπ.

 

Θα έπρεπε μάλιστα οι ασφαλιστικές εισφορές να είναι πολύ μικρότερες, τόσες που να εξασφαλίζουν μια πολύ μικρή σύνταξη, ίσα-ίσα για να επιβιώνει ένας συνταξιούχος και από εκεί και πέρα να επιλέγει ο καθένας αν θέλει να πληρώνει περισσότερα για μεγαλύτερη σύνταξη ή αν θέλει να ασφαλιστεί στον ιδιωτικό τομέα ή πουθενά αλλού.

 

Επίσης, το ΚΥΤ θα έπρεπε να είναι προαιρετικό με την υποχρέωση όμως του ασφαλισμένου να επιλέγει κάτι άλλο από τον ιδιωτικό τομέα αν δεν επιλέξει το δημόσιο ΚΥΤ.

 

Εκείνο που θεωρώ βασικό είναι να ξέρει ο ασφαλισμένος όταν πρωτοασφαλίζεται πόσα θα πληρώνει, πόσα θα πάρει και πότε θα βγει στη σύνταξη για να κάνει τις επιλογές του.

 

Εγώ που δε θέλω να είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ μπορώ να φύγω; Εννοείται ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα έπρεπε να μου επιστρέψει πολλές δεκάδες χιλιάδες Ευρώ που έχω πληρώσει ως σήμερα ασφαλιστικές εισφορές και μάλιστα με τόκο και με επιτόκιο όσο επιβάλει σ' όποιον καθυστερεί έστω και για μια μέρα την πληρωμή του!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ισχύει η πληροφορία ότι νέος μηχανικός στη περιφέρεια (όπου δεν υπάρχει παράρτημα ΤΣΜΕΔΕ), που έχει λάβει βεβαίωσή εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ (όχι όμως κάποια εντολή πληρωμής εισφορών), πρέπει να μεταβεί στην Αθήνα, για να πληρώσει τις πρώτες εισφορές, να παραλάβει βιβλιάριο, κλπ.? Το άμεσο ζητούμενο είναι η βεβαίωση εξόφλησης εισφορών για να γίνει έναρξη επαγγέλματος, το βιβλιάριο μπορεί να περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια υπάρχουν καπου τα επιτόκια που επιβαρύνεσαι όταν καθυστερείς να πληρώσεις το εξαμηνο; Είναι άλλα για μέχρι το τέλος του έτους και ανεβαίνουν αν περάσεις στο επόμενο;Κι επίσης οι περιβόητοι διακανονισμοί με τις ποκαταβολές κλπ δνε έχουν καμμία κοινή γραμμή, για το πως υπολογίζονται κλπ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αλήθεια υπάρχουν καπου τα επιτόκια που επιβαρύνεσαι όταν καθυστερείς να πληρώσεις το εξαμηνο; Είναι άλλα για μέχρι το τέλος του έτους και ανεβαίνουν αν περάσεις στο επόμενο;Κι επίσης οι περιβόητοι διακανονισμοί με τις ποκαταβολές κλπ δνε έχουν καμμία κοινή γραμμή, για το πως υπολογίζονται κλπ..

 

Ας απαντησει καποιος σε αυτο. Πουθενα δεν εχω βρει να συζητειται.Εχω την εντυπωση οτι ειμαι ο μοναδικος που δεν καταφερνω να πληρωνω το κωλο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε έψαξα στα χαρτιά των 2 διακονισμών που έχω κάνει έως σήμερα και δε βλέπω πουθενά το επιτόκιο που εφαρμόζεται !!

 

Θυμάμαι βέβαια ότι προφορικά μου είχαν αναφέρει κάτι πολύ μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.