Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακή υποβοήθηση θέρμανσης σε εξοχικό


tasossolar

Recommended Posts

Καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλους,

 

Έχω ένα εξοχικό το οποίο είναι 75 τ.μ. (πρώτος όροφος, απο κάτω υπάρχει σπίτι αλλά δεν κατοικείται)

με λέβητα πετρελαίου. Επειδή έχω πάρα πολύ ήλιο κατά τους μήνες Οκτώβριο-Απρίλιο, σκεφτόμουν ότι ένα σύστημα υποβοήθησης της θέρμανσης θα βγάλει τα χρήματα του σε βάθος 6-9 ετών. Οι απαιτήσεις που έχω δεν είναι πολλές.

 

Επειδή λείπω όλη την εβδομάδα, το βρίσκω το σπίτι σε χαμηλή θερμοκρασία (αναλόγως πώς πήγε η εβδομάδα σε εξωτερικές θερμοκρασίες) που μπορεί να είναι από 8-14 βαθμούς κελσίου. Επειδή πάνω σε αυτό το θέμα δεν έχω πείρα, ούτε και συγκεκριμένες γνώσεις, θα σας πω τι επιθυμώ να γίνει και από εκεί και πέρα, εσείς με την πείρα σας παρακαλώ καθοδηγήστε με, τόσο στο ΤΙ μπορεί να γίνει, όσο και στο ΠΩΣ αυτό θα πραγματοποιηθεί.

 

Θα ήθελα λοιπόν να βρίσκω το σπίτι σε υψηλότερες θερμοκρασίες. Δεν καίγομαι να είναι σώνει και ντε "χ" βαθμούς πιο πάνω.

Αυτό το οποίο σκέφτηκα λοιπόν, είναι να λειτουργεί μία φορά την ημέρα το καλοριφέρ σε συγκεκριμένη ώρα, ώστε να αποδώσει μία "α" θερμότητα στο χώρο και μην αφήσει το σπίτι να παγώσει, όπως τέλος πάντων παγώνει.

 

Για αυτό το λόγο (και επειδή το νερό στα καλοριφέρ είναι περίπου 120-140 λίτρα), σκέφτηκα ότι κάποια ηλιακά πάνελ "χ" αριθμού και τετραγωνικών (και απόδοσης βάσει DIN υποθέτω;) θα έπρεπε να ζεσταίνουν κάθε μέρα το νερό ενός Buffer των 150 λίτρων. Έπειτα, στις 5 το απόγευμα (που "πιάνει" τις περισσότερες ώρες ηλιοφάνειας και ημέρες του χειμώνα), θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δίνεται μία εντολή να περνάει αυτό το νερό (30-40-50 βαθμού, όσο έχει φτάσει στο Buufer, κέρδος είναι) στο λέβητα και από εκεί στα σώματα. ;Έπειτα από τη λειτουργία το buffer και ο λέβητας θα πρέπει να μην ξαναλειτουργήσουν μέχρι την επόμενη ημέρα.

 

Σκέφτηκα (εναλλακτικά) ότι θα μπορούσε να μπει μεγάλο Buffer με λίγα πάνελ, ώστε να με "περιμένει" Παρασκευή απόγευμα που πηγαίνω (δηλαδή αντί να έχω χρήση κάθε μέρα μία φορά, να μαζεύω το νερό -π.χ. 1000 λίτρα- και να το χρησιμοποιώ τέλος της εβδομάδας), αν και  και μου φάνηκε πολύ χειρότερη λύση, τόσο στην απόδοση (αφού προφανώς όλη την εβδομάδα θα έχει απώλειες) όσο και στην τιμή (ρίχνοντας τα χρήματα στην αποθήκευση δεν ξέρω αν είναι σωστό).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αποθήκες δεν συμφέρουν γενικά. Το καλύτερο είναι να πάρεις το ζεστό νερό την ώρα που παράγεται. Δεν ξέρω όμως αν θα αποδώσει το σύστημα με θερμαντικά σώματα.

 

Αν είχες ενδοδαπέδια θα σου έλεγα ότι θα είχε απόδοση και ίσως σε αυτή την περίπτωση να συνέφερε και η αποθήκη. Αλλά το Σ-Κ που το χρησιμοποιείς μόνο, είναι απαγορευτικό από άποψη κόστους - απόσβεσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε άριστη θερμομόνωση σε τοιχοποιΐα και κουφώματα θεωρώ ότι είναι ανώφελο να θερμαίνετε το

σπίτι εν τη απουσία σας αφού το πιθανότερο είναι σε 24 ώρες να έχει επανέλθει στην προτέρα θερμοκρασία.

Αν επιθυμείτε να βρίσκετε το σπίτι σας ζεστό την ώρα που θα πηγαίνετε, νομίζω ότι ο απλούστερος και

οικονομικότερος τρόπος είναι να συνδέσετε τον λέβητα με κάποιον (ποιοτικά ανώτερο) εβδομαδιαίο

χρονοδιακόπτη-προγραμματιστή και να του δώσετε την επιθυμητή εντολή.

Εξυπακούεται ότι αυτή την εργασία θα την αναθέσετε στον κατάλληλο τεχνικό.

Καλό Πάσχα και χαρούμενη Ανάσταση να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας.

 

@ Konstantinos IB

 

"Οι αποθήκες δεν συμφέρουν γενικά. Το καλύτερο είναι να πάρεις το ζεστό νερό την ώρα που παράγεται. Δεν ξέρω όμως αν θα αποδώσει το σύστημα με θερμαντικά σώματα."

 

Οπότε σαν λογική καταλήγουμε στην πρώτη σκέψη αντιλαμβάνομαι. Για την απόδοση του συστήματος, φαντάζομαι ότι αποθηκεύσει το buffer, αυτό είναι και το κέρδος μου. Και 40 βαθμούς να το πάρει ο λέβητας δεν είναι άσχημα. Για τον τρόπο λειτουργίας του αυτοματισμού έχετε κάτι να προτείνετε; Μπορεί καταρχήν να λειτουργήσει έτσι όπως το έχω σκεφτεί και αν ναι,

 

α)  τι (τύπου) μηχανήματα είναι αυτά που χρειάζομαι για να είναι ολοκληρωμένο και σωστό;

 

β) Ποια είναι η ειδικότητα μηχανικού που πρέπει να αναζητήσω για να το μελετήσει;

 

@ postman

 

Κοιτάξτε, δεν έχετε καθόλου άδικο για το θέμα της θερμοκρασίας όταν μιλάμε για πολύ κρύο. Όμως οι χειμώνες αργά αλλά σταθερά

αλλάζουν και μάλλον θα έλεγα ότι έχουμε κάτι σαν ένα πιο κρύο, παρατεταμένο φθινόπωρο. Σίγουρα όχι τους χειμώνες όπως τους γνωρίζαμε πριν από 20 ή 30 χρόνια (όπως για παράδειγμα της χρονιάς 2016/2017). Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και επειδή παρατηρώ τον καιρό καθημερινά από το 2007, τα περισσότερα μεσημέρια είναι 12-16 βαθμούς κελσίου. Επομένως η διαφορά μέσα έξω δεν θα είναι και τόσο τραγική. Σίγουρα ένα δίμηνο κάθε έτος, μπορεί να καθίσταται ελάχιστα ή καθόλου αποτελεσματικό, αλλά υπάρχουν και οι υπόλοιποι μήνες. Μιλώντας δε μακροχρόνια (και επειδή είναι εξοχικό και μαζεύει και υγρασίες), μία αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασίας έστω και για λίγες ώρες ή βαθμούς είναι κάτι. 

 

Θα κρατήσω την πρόταση σας που δεν την είχα σκεφτεί όμως, γιατί μου φαίνεται το λιγότερο ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη.

 

Καλά να περάσετε και εσείς και να είστε πάντα χαμογελαστός κύριέ μου! 

Link to comment
Share on other sites

Η υποβοηθηση θερμανσης μεσω ηλιακων συστηματων συνηθως σχεδιαζεται με το κυριο συστημα να δουλευει.

Ετσι προκειται για υποβοηθηση και οχι παραγωγη και ως τετοιο χρησιμοποιειται.

 

Ενα δοχειο αδρανειας ειναι ενα ενδιαμεσο μεσο "αποθηκευσης" αυτου που παραγεται στο οποιο μπορουν να συνδραμουν παραπανω απο 1 πηγες. Αυξανει βεβαια το δικτυο ως ποσοτητα αλλα ειναι σημειο κομβικο ως προς την αποθηκευση.

 

Με βαση οσα λετε:

1. Η κατοικια ειναι εξοχικη με χρηση σκ.

2. Χρειαζεται να σας "παραδιδεται" η κατοικια οταν πηγαινετε σε ανωτερη θερμοκρασια.

 

Προτεινω:

1. Κρατατε τα συστηματα που εχει η κατοικια σας, τοποθετειτε αυτοματισμο με απομακρυσμενη προσβαση για ελεγχο του θερμοστατη η απευθειας του συστηματος παραγωγης 1-2 ωρες πριν φτασετε στην κατοικια. Ειτε βαζετε αυτοματισμο (χρονικο για καθε μερα) αλλα τουλαχιστον με αντισταθμιση με βαση εξ. Θερμοκρασια.

2. Μονωνετε οπου δεν εχει μονωθει, αλλαζετε κουφωματα οπου απαιτειται (περιοριζετε δηλαδη απωλειες απο μεταφορα και αερισμο).

3. Μετα απο αυτα σκεφτεστε υποβοηθηση απο ηλιακα ή νεες λυσεις.

 

Αυτο που ζητατε πρακτικα ειναι νεο συστημα (η υποβοηθηση) και προτεραιοτητα αναμεσα στα συστηματα. Οπως το ακουω ομως δε χρειαζεστε τετοιο.

 

Ο αυτοματισμος μπορει να περιλαμβανει 1 απλο plc με θυρα ethernet για συνδεση στο modem η 3g η αλλα πιο συνθετα. Εαν δε δει ο εγκαταστατης τι εχετε μεσα δεν μπορει και να προτεινει.

 

Για το 2: οποιοδηποτε ενεργειακο επιθεωρητη η μηχανικο να εχει ασχοληθει τουλαχιστον με μονωσεις κατοικιων.

Για το 1: μπορει να σας το εκτελεσει ο εγκαταστατης. Παρτε γνωμη και απο μηχανολογο.

Για το 3: μηχανολογο μηχανικο η τουλαχιστον μηχανικο με εμπειρια σε συστ. Θερμανσης.

 

Συμφωνω με konstantinos IB οτι οι αποθηκες εχουν μειονεκτηματα αφου οτι παραγεται αποθηκευεται και σταδιακα "σβηνει" με το χρονο. Τα πλεονεκτηματα ειναι ο συνδυασμος πηγων.

Επισης οπως σας λενε οι τερματικες παιζουν μεγαλο ρολο καθως σχεδιαστηκαν αρχικα για να αποδιδουν τα kcal που απαιτει η κατοικια σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες (σωματα σε υψηλες, ενδοδαπεδια σε χαμηλες, fancoil κυριως σε χαμηλες κ.λπ).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

το οικονομικοτερο ειναι να μπει συστημα τηλεχειρισμου (gsm,τηλεφωνο,internet) του υπαρχων συστηματος .Αυτο που σκεφτεστε με την λογικη οτι κατοικειται λιγες μερες τον χειμωνα,δεν θα κανει αποσβεση ποτε.

Link to comment
Share on other sites

@swordfish

@vasilimertzani

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους 2. Αφού όλοι συμφωνείτε, θα το αφήσω και θα ρίξω τα χρήματα σε αναβάθμιση του συστήματος σε συμπύκνωσης και θα βάλω και τον τηλεχειρισμό που προτείνετε. Για αλουμίνια (έχει ξύλινα κουφώματα αυτή τη στιγμή) δεν προβλέπετε να αλλαχτούν, λόγω του υψηλού κόστους (είναι 7 ανοίγματα).  Θα κοιτάξω όμως για απώλειες απευθείας από αέρα (αν και τα είχα φροντίσει παλιά με αεροστοπ).

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές!!! Καλό Πάσχα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση και ο έλεγχος εξ αποστάσεως αυτοματισμών και συσκευών μέσω internet

σαφώς και διευκολύνει αφάνταστα τον χρήστη. Προϋπόθεση είναι όμως να λάβετε στατική IP

από τον πάροχό σας με την ανάλογη μηνιαία επιβάρυνση. Αν η IP της σύνδεσής σας παραμείνει

dynamic τότε σε κάθε διακοπή ρεύματος θα χάνεται η επικοινωνία μεταξύ του router και του 

αυτόματου καθιστώντας αδύνατο τον έλεγχο από απόσταση. 

Νομίζω πως ο πιό ασφαλής και οικονομικός τρόπος τηλεχειρισμού είναι είτε μηχανικός είτε ηλεκτρονικός 

αυτοματισμός με ηλεκτρική αυτονομία. 

Υγεία, Ειρήνη και Αγάπη σε όλους τους προλαλήσαντες και σας εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα

κύριε tasossolar!

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση και ο έλεγχος εξ αποστάσεως αυτοματισμών και συσκευών μέσω internet

σαφώς και διευκολύνει αφάνταστα τον χρήστη. Προϋπόθεση είναι όμως να λάβετε στατική IP

από τον πάροχό σας με την ανάλογη μηνιαία επιβάρυνση. Αν η IP της σύνδεσής σας παραμείνει

dynamic τότε σε κάθε διακοπή ρεύματος θα χάνεται η επικοινωνία μεταξύ του router και του

αυτόματου καθιστώντας αδύνατο τον έλεγχο από απόσταση.

Νομίζω πως ο πιό ασφαλής και οικονομικός τρόπος τηλεχειρισμού είναι είτε μηχανικός είτε ηλεκτρονικός

αυτοματισμός με ηλεκτρική αυτονομία.

Υγεία, Ειρήνη και Αγάπη σε όλους τους προλαλήσαντες και σας εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα

κύριε tasossolar!

Πλέον υπάρχουν και συσκευές plug & play που συνδέονται σε server της εταιρίας και δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης static ip.
Link to comment
Share on other sites

Μην απαντάτε με παράθεση του αμέσως προηγούμενου post.

Συμφωνώ. Η dynamic δεν είναι πρόβλημα. Είτε θα κάνει χρήση μιας υπηρεσίας dynamicdns είτε θα έχει το plc έτοιμη τέτοια ρύθμιση.

Είναι θέμα επικοινωνίας του υλικού βέβαια και ξεφεύγει από το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.