Μετάβαση στο περιεχόμενο

πνευματικά δικαιώματα αρχιτεκτονικής μελέτης για οικοδομική άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω κάνει κατάθεση έως το στάδιο της έγκρισης δόμησης.

Ο επόμενος μηχανικός που ανέλαβε την ολοκλήρωση την έγκρισης δόμησης προχωράει σε κατάθεση αρχιτεκτονικής μελέτης.

Εγώ ανεπίσημα παραιτήθηκα.

Τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα της αρχιτεκτονικής μου μελέτης που βρίσκεται σε ηλεκτρονική μορφή στα χέρια πλέον του ιδιοκτήτη;

Τι γίνεται με την υπόλοιπη αμοιβή μου;

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πώς βρέθηκε η αρχιτεκτονική μελέτη σε ηλεκτρονική μορφή στα χέρια του ιδιοκτήτη;

Επίσημα έχεις ανάθεση από τον ιδιοκτήτη ???

Να απαιτήσεις το σύνολο της αμοιβής με βάση το ιδ. συμφωνητικό .... χωρίς συμφωνητικό να απαιτήσεις τη νόμιμη αμοιβή.

Συμβουλέψου το ΤΕΕ.

καλή τύχη

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ppanag said:

Πώς βρέθηκε η αρχιτεκτονική μελέτη σε ηλεκτρονική μορφή στα χέρια του ιδιοκτήτη;

Επίσημα έχεις ανάθεση από τον ιδιοκτήτη ???

Να απαιτήσεις το σύνολο της αμοιβής με βάση το ιδ. συμφωνητικό .... χωρίς συμφωνητικό να απαιτήσεις τη νόμιμη αμοιβή.

Συμβουλέψου το ΤΕΕ.

καλή τύχη

 

 

Έχω ανάθεση και ιδ. συμφωνητικό έχω πληρώσει εισφορές και κρατήσεις ( για να κάνω την κατάθεση, που βγήκε με μελετητή εμένα ), θα καλέσω αύριο και στο ΤΕΕ. Εγώ δεν θέλω πλέον να χρησιμοποιήσουν την αρχιτεκτονική μου μελέτη. Οπότε και να γίνει αναθεώρηση μελέτης και μελετητή. Μπορώ;

έχω πληρωθεί για την κατάθεση έγκρισης δόμησης στην οποία λύσαμε αρχιτεκτονικά. Αλλά τώρα στην έγκριση δόμησης πρέπει να κατατεθεί όλη η αρχιτεκτονική μελέτη.

Τα σχέδια τα έδωσα επειδή με απείλησε με δικηγόρο και εγώ μέσα στην απειρία μου τα έδωσα ( αυτό βέβαια θα γινόταν και με μια ψηφιοποίηση επειδή ανταλλάσσαμε μέσο mail τα σχέδια ).

Ο νέος μηχανικός μου ζητάει να σφραγίσω τα νέα σχέδιά "μου", που έκανε με τον ιδιοκτήτη ( άλλαξε μια πόρτα δηλαδή ).

 

   

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, με πειράζει που θα καταθέσει άλλος μηχανικός την μελέτη μου.

Έπειτα, το ότι πήρε την άδεια και μου ζητάει να ξανά σφραγίσω αλλαγμένα σχέδια..

Επίσης, έως την φάση της έγκρισης δεν είναι υποχρεωτικά πλήρη αρχιτεκτονικά. ( τα πήρε όμως, με μια πληρωμή και πήγε σε άλλο γραφείο με έτοιμα αρχιτεκτονικά )

Δεν είναι ανήθικο;

Επίσης ξέρω πως τα δικαιώματα μιας μελέτης τα χάνεις όταν καταθέσεις στην Πολεοδομία όχι όταν τα δώσεις στο χέρι ή με mail. 

 

  

Link to comment
Share on other sites

Περί δικαιωμάτων κλπ. ας αποφανθούν όσοι γνωρίζουν περισσότερα από εμένα ή καλύτερα και κάποιος δικηγόρος (που θα ήταν καλό να συμβουλευτείς)

Τώρα πρακτικά στον ιδιοκτήτη ανήκει ότι συμφωνήσατε .... ας το κρίνει και το ΤΕΕ αυτό.

Εγώ προσωπικά στον πελάτη (για ιδιώτη μιλάμε) δίνω hardcopy ή σκαριφήματα σε pdf, ποτέ σε τελική μορφή... μόνο σχέδια προμελέτης, εκτός κι αν συμφωνήσουμε κάτι άλλο, όπου στην καλύτερη θα πάρει τελικά σχέδια σε χαρτί ή pdf αφού με εξοφλήσει εντελώς. 

Autocad δεν έχει πάρει κανένας από εμένα γιατί εκεί έχει και άλλα... layer, settings, hatch, φωτισμούς κλπ... που αποτελούν προσωπική μου ιδιοκτησία και του γραφείου

Σχετικά με το να σφραγίσεις τα "νέα" σχέδια .... χμμμμμμ... μάλλον μου φαίνεται σοφότερο να εξοφληθεί πλήρως η αμοιβή σου και μετά να αντικατασταθεί ο μελετητής, κι ας κάνουν ότι θέλουν με την δική τους υπογραφή !!!!

Την επόμενη φορά πάντως που θα σε απειλήσουν για να σου πάρουν κάτι δικό σου συμβουλέψου δικηγόρο και καλό είναι να μην δίνεις το αρχείο που λέει "ΣΧΕΔΙΑ ΟΛΑ ΤΕΛΙΚΟ-ΤΕΛΙΚΟ 2 - ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ.DWG" ..... μπορείς να δώσεις και αυτο που λέει: "ΣΧΕΔΙΑ - ΠΡΟΣΟΧΗ ΙΟΣ - ΔΕΝ ΑΝΗΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ - ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ 2 ΣΚΛΗΡΟΥΣ - ΧΑΛΑΣΜΕΝΑ LAYER - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ - ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ ΟΨΗΝ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.DWG"

Συμβουλή σοβαρή: μην έχεις επαφές μαζί τους καθόλου μέχρι να συμβουλευτείς το ΤΕΕ και δικηγόρο !!!!

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ppanag said:

Περί δικαιωμάτων κλπ. ας αποφανθούν όσοι γνωρίζουν περισσότερα από εμένα ή καλύτερα και κάποιος δικηγόρος (που θα ήταν καλό να συμβουλευτείς)

Τώρα πρακτικά στον ιδιοκτήτη ανήκει ότι συμφωνήσατε .... ας το κρίνει και το ΤΕΕ αυτό.

Εγώ προσωπικά στον πελάτη (για ιδιώτη μιλάμε) δίνω hardcopy ή σκαριφήματα σε pdf, ποτέ σε τελική μορφή... μόνο σχέδια προμελέτης, εκτός κι αν συμφωνήσουμε κάτι άλλο, όπου στην καλύτερη θα πάρει τελικά σχέδια σε χαρτί ή pdf αφού με εξοφλήσει εντελώς. 

Autocad δεν έχει πάρει κανένας από εμένα γιατί εκεί έχει και άλλα... layer, settings, hatch, φωτισμούς κλπ... που αποτελούν προσωπική μου ιδιοκτησία και του γραφείου

Σχετικά με το να σφραγίσεις τα "νέα" σχέδια .... χμμμμμμ... μάλλον μου φαίνεται σοφότερο να εξοφληθεί πλήρως η αμοιβή σου και μετά να αντικατασταθεί ο μελετητής, κι ας κάνουν ότι θέλουν με την δική τους υπογραφή !!!!

Την επόμενη φορά πάντως που θα σε απειλήσουν για να σου πάρουν κάτι δικό σου συμβουλέψου δικηγόρο και καλό είναι να μην δίνεις το αρχείο που λέει "ΣΧΕΔΙΑ ΟΛΑ ΤΕΛΙΚΟ-ΤΕΛΙΚΟ 2 - ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ.DWG" ..... μπορείς να δώσεις και αυτο που λέει: "ΣΧΕΔΙΑ - ΠΡΟΣΟΧΗ ΙΟΣ - ΔΕΝ ΑΝΗΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ - ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ 2 ΣΚΛΗΡΟΥΣ - ΧΑΛΑΣΜΕΝΑ LAYER - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ - ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ ΟΨΗΝ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.DWG"

Συμβουλή σοβαρή: μην έχεις επαφές μαζί τους καθόλου μέχρι να συμβουλευτείς το ΤΕΕ και δικηγόρο !!!!

Σ' ευχαριστώ,

Με εκτίμηση..  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα. 

Απευθύνθηκε σε εμένα πελάτης για να κάνω κοστολόγηση εργασιών που έχουν πραγματοποιηθεί. Ο πελάτης έχει σχέδια αποτύπωσης τυπωμένα  που είναι και η πιο πρόσφατη αποτύπωση, τα οποία τα έλεγξα με αυτοψία και δειγματοληπτικές μετρήσεις και ισχύουν. Για να επισπεύσω την διαδικασία ζήτησα από τον μηχανικό που έκανε τη νομιμοποίηση αν μπορεί να μου στείλει τα σχέδια σε DWG και αρνήθηκε να το κάνει. Δεν επέμεινα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη, σε αυτή την περίπτωση ποιος έχει δίκιο; Η συγκεκριμένη τακτοποίηση έχει κλείσει και ο μηχανικός έχει πληρωθεί για τη δουλειά του.

Μου έχει συμβεί ανάλογο πράγμα με τοπογραφικό (πάλι με πληρωμένη την αμοιβή). Ο πελάτης έκανε το τοπογραφικό σε άλλο γραφείο και ύστερα απευθύνθηκε σε εμένα για την αρχιτεκτονική μελέτη. Ζήτησα σε DWG αρχείο το τοπογραφικό από τον συντάκτη του για να το χρησιμοποιήσω ως υπόβαθρο και αρνήθηκε.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε επίπεδο νομοθεσίας αλλά και δεοντολογίας.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, GeorgePi said:

........Zήτησα σε DWG αρχείο το τοπογραφικό από τον συντάκτη του για να το χρησιμοποιήσω ως υπόβαθρο και αρνήθηκε.

.....

Φιλικά μιλώντας θα μπορούσε να στα δώσει

Υποχρεωτικά όχι. Παρά μόνο αν υπάρχει ειδική δέσμευση γραπτή να παραδώσει και σε DWG.

Στην τελική με τις συντεταγμένες που υποχρεωτικά αναγράφει στο τοπο έχεις ακρίβεια στις διαστάσεις που θα χρειαστείς 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, GeorgePi said:

Το θέμα είναι οι υψομετρικές καμπύλες όμως

Αν το έχεις σε pdf καθαρό από το PLT του acad υπάρχουν τεχνικές ανάκτησης με αρκετά καλή ακρίβεια

Αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.