Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εννιάμετρος λωρίδα


Recommended Posts

Ισχύει η ενιάμετρος λωρίδα σημειακά ή καθ όλο το μήκος του κτιρίου ? ? ? ? ?

 

Πχ σε οικόπεδο 15 χ 20 σχηματίζω κτίριο πχ 9 χ 11 πρέπει αυτό το εννιά να το έχω καθ όλο το μήκος του κτιρίου ή μπορώ μόνο σημειακά ? ? ? ? ?

 

και εξηγούμαι, αν πχ δεν το έχω καθ΄όλο το μήκος του κτιρίου πως θα αφήσω αποστάσεις όπου δεν έχω την ενιάμετρο πχ 3,75 μέτρα εφόσον το Δ μου είναι 4,2 μέτρα ? ? ? ? ?

 

*********************

 

Μα κανείς ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα την ερώτηση

η εννιαμετρος μπορεί να ισχύσει και σε τμήμα του κτιρίου

 

αν έβαζες ένα σκίτσο θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ένα κτίσμα. Σου έχω βάλει παραπάνω ένα σχήμα.

 

το οικόπεδο είναι 15 επί 20 το Δ= 4,2

 

αν άφηνες δηλαδή Δ και Δ πας σε ένα σχήμα κτιρίου 15-4,2-4,2=6,6 επί 10. Εστω ότι άφηνες 5 μέτρα μπρός και πίσω.

 

Αυτομάτος πάς στην ενιάμετρο λωρίδα δηλαδή κτίριο 9 επί 10.

 

Ρωτάω λοιπόν μπορώ στα 5 μέτρα κτιρίου να έχω ένα κτίριο 5χ8 και στα υπόλοιπα 5χ9 ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα.

 

Εάν χρησιμοποιήσουμε την 9μετρη λωρίδα κατά το αρθρο 9 παρ. 3 του ΓΟΚ και δεν θέλουμε να τηρήσουμε το πλάτος των 9μ σε όλο το μήκος του κτιρίου, μπορούμε στο υπόλοιπο να δώσουμε όποιο πλάτος <9μ θέλουμε, ασχέτως Δ, ή τηρούμε απόσταση Δ από το όριο;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι πανω στην εννιαμετρο.

1.Η εννιαμετρος δεν εφαρμοζεται μονο οταν ο ομμορος εχει αφησει υποχρεωτικη αποσταση απο το οριο στο οποιο συνορευουμε με αυτον;

Αν πχ εχω οικοπεδο με 12 μετρα προσωπο απο δεξια κολαω ας πουμε στο οριο μια και που ο ομμορος εχει κολησει και απο αριστερα εχω αδομητο οικοπεδο και δεν θελω να κολησω σε αυτο το δε πρωην συστημα δομησης ειναι το πανταχοθεν συστημα.Μπορω να εφαρμοσω ως προς το αδομητο οικοπεδο αποσταση μικροτερη Δ κανοντας χρηση της εννιαμετρου η πρεπει να εχω αποσταση Δ και η εννιαμετρος εδω δεν εχει χρηση ;

2.Σε πρωην συνεχες συστημα δομησης με μεσαιο οικοπεδο βαθους 12 μετρων και Δ=5.10 μ.Στο πισω οριο συνορευει με αδομητο οικοπεδο.Μπορω να εφαρμοσω την εννιαμετρος και να εχω απο το πισω οριο αποσταση μικροτερη απο Δ;

3.Καποια μερα μιλουσα με ενα ελεκτη και μου ειπε οτι η εννιαμετρος ζωνη ισχυει μονο στο πρωην συνεχες συστημα και δεν εχει εφαρμογη στα αλλα συστηματα (πχ πρωην πανταχοθεν ελευθερο) ξερετε κατι για αυτο;

καθε βοηθεια ευρποσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

dimitris11140

 

Για το 3 δες παρακάτω

 

9012y.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Για το 1 και το 2 νομίζω ότι μπορείς

Στο παρακάτω σχήμα γράφει ότι αφού εξασφαλίζονται τα 9 μέτρα αφήνουμε Δ άρα αν δεν εξασφαλίζονται τα 9 μέτρα αφήνουμε μικρότερη απόσταση...

 

9004o.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

βάζω και τις επόμενες 3 σελίδες για πληρέστερη πληροφόρηση (19 είναι όλες!)

 

9005c.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

9006k.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

9007c.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

georgecv, σε ευχαριστώ!

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου (έτσι είναι πιό λογικό).

Ο νόμος όμως δεν λέει μέχρι 9μ.

 

Μήπως δεν..........;

Link to comment
Share on other sites

georg coco σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Οσο αναφορα την πρωτη περιπτωση εχω ενδιασμους αν μπορει να γινει χρηση της εννιαμετρου μια και μπορω να κολησω και απο το αδομητο οικοπεδο και επομενως μπορει καποιος να σου πει κολλαs και αν δεν θελεις αφηνεις Δ.

Οσο αναφορα την δευτερη περιπτωση η εννιαμετρος εχει χρηση στα μεσσαια οικοπεδα του πρωην συνεχες συστηματος και μπορουμε να αφησουμε αποσταση μικροτερη απο Δ εφοσον εχουμε ομμορο που το πισω οριο του απεχει απο τα ορια και ειναι προ γοκ 85.Ομως ειμαι μπερδεμενος αν μπορω να την χρισιμοποιησω οταν στο πισω οριο μου εχω αδομητο οικοπεδο μια και καποιος μπορει να σου πει φιλε κολλα πισω αφου εχεις αδομητο και αν δεν θελεις να κολησεις τοτε ασε Δ και ας μην εχεις κτηριο 9 μετρα.Και για να το παω και πιο μακρια και ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος αν στο πρωην συνεχες συστημα σε μεσαιο οικοπεδο δεν εχω στο πισω οριο μου αδομητο οικοπεδο αλλα μια καινουργια οικοδομη που εχει αφησει Δ απο τα οριο εγω μπορω να κανω χρηση της εννιαμετρου η με την λογικη οτι ειναι μετα ΓΟΚ 85 η κολαω η αφηνω Δ;(Αναγκαστικα Δ να εχουμε και κανενα παραθυρο)

 

Athan η αποψη μου ειναι οτι εφοσον καθολη την πλευρα σου εχεις την υποχρεωση τηρησης αποστασης απο τα ορια μπορεις ενα τμημα του κτηριου σου να εχει διασταση 9.00 μετρα και ενα αλλο τμημα σου αποσταση μικροτερη απο 9.00 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.