Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΡΗΣΗ ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΣΕ ΑΚΤΙΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ


Recommended Posts

Σε άκτιστο οικόπεδο ιδιοκτησίας μου που συνορεύει με το οικόπεδο όπου βρίσκεται το σπίτι της μητέρας μου θέλω να παρκάρω το αυτοκίνητό μου. Δηλ το άκτιστο οικόπεδο είναι στο όνομάμου και το οικόπεδο με το οποίο συνορεύει βρίσκεται η κατοικία μου στο όνομα της μητέρας μου. 

Ερώτημα 1 Μπορώ να το φτιάξω χωρίς άδεια; ( Ν.4495/2017 άρθρο 30 §1 ιγ) Μήπως τυχόν υπάρχει νόμος που  επιτρέπει σε συγγενείς 1ου βαθμού σε γειτονικά οικόπεδα;

Ερώτημα 2 Αν δε γίνεται να το φτιάξω επειδή είναι άκτιστο μπορώ να βγάλω οικοδομική άδεια;

Ερώτημα 3. Μήπως μπορώ να βγάλω άδεια χώρου στάθμευσης στο άκτιστο οικόπεδο;

Ερώτημα 4 Εναλλακτικά τι μπορώ να κάνω νόμιμα για να παρκάρω το όχημα μου υπό σκιά Αυτή τη χρήση θα κάνω    

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

9-7-18  

 

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, casablancalily said:

...

...τι μπορώ να κάνω νόμιμα για να παρκάρω το όχημα μου υπό σκιά Αυτή τη χρήση θα κάνω    

....

Μπορείς και τώρα να βάζεις το αμάξι σου όποτε θες χωρίς καμία άδεια από πολεοδομία.

Μπορείς να κάνεις και συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσεις στάθμευσης οπότε θα εχεις και δικαίωμα να βάλεις ταμπελακι στο πεζοδρόμιο εκεί «απαγορεύεται η στάθμευση, έξοδος θέσης στάθμευσης.

Για σκια βάζεις δεντράκι και εχεις υπομονή ή τέντα απλή ή ομπρέλα τέντα. Οτιδήποτε θες να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙΣ (δάπεδα γκρο, στέγαστρα, πέργολες κ.λπ.) πας σε Μηχανικό/Τεχνικό Γραφείο να σου πει τι εχεις δικαίωμα να βγάλεις ως άδεια.

Η άδεια (αν εχει δικαίωμα το γεωτεμάχιο) μπορεί να βγει στο όνομα του νυν ιδιοκτήτη κι ας παρκάρει άλλος (δηλαδή εσύ). Όλα αυτά όμως αφού δώσεις τίτλους και σχέδια ή και ότι άλλο χρειαστεί) στον μηχανικό σου και τα δει.

Link to comment
Share on other sites

Στα όσα πολύ σωστά ανέφερε ο Didonis να δώσω μια έχτρα προσοχή στο θέμα "ταμπελάκι εισόδου εξόδου" μιας και είναι πονοκέφαλος για να τοποθετηθεί νόμιμα αφού προυποθέτει την έκδοση άδειας απότμησης  πεζοδρομίου με ουκ εύκολη διαδικασία και προυποθέσεις.

Διαφορετικά για οποιοδήποτε ατύχημα συμβεί σε πεζό λόγω κάποιας αυτοσχέδιας ράμπας ή τσιμέντου κλίσης λόγω ανισοσταθμίας στην είσοδο του οικοπέδου κτλ, θα είστε έκθετος.

Τα περαιτέρω θα τα συζητήσετε με το μηχανικό σας.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yian said:

...μια έχτρα προσοχή στο θέμα "ταμπελάκι εισόδου εξόδου" μιας και είναι πονοκέφαλος για να τοποθετηθεί νόμιμα αφού προυποθέτει την έκδοση άδειας απότμησης  πεζοδρομίου με ουκ εύκολη διαδικασία και προυποθέσεις....

Γιάννη σωστά το τονίζεις αλλά και για αυτό εγώ του συνέστησα να κάνει συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέση/εις στάθμευσης ως την πιο εύκολη και σχετικά πιο οικονομική διαδικασία.

Από όσο ξέρω στην τροχαία (με βάση τον ΚΟΚ) αλλά και στον Δήμο επαρκεί αυτή η συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, yian said:

Στα όσα πολύ σωστά ανέφερε ο Didonis να δώσω μια έχτρα προσοχή στο θέμα "ταμπελάκι εισόδου εξόδου" μιας και είναι πονοκέφαλος για να τοποθετηθεί νόμιμα αφού προυποθέτει την έκδοση άδειας απότμησης  πεζοδρομίου με ουκ εύκολη διαδικασία και προυποθέσεις.

Διαφορετικά για οποιοδήποτε ατύχημα συμβεί σε πεζό λόγω κάποιας αυτοσχέδιας ράμπας ή τσιμέντου κλίσης λόγω ανισοσταθμίας στην είσοδο του οικοπέδου κτλ, θα είστε έκθετος.

Τα περαιτέρω θα τα συζητήσετε με το μηχανικό σας.

Μπροστά από το οικόπεδο το οποίο είναι άρτιο οικοδομήσιμο με άδεια δόμησης από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (δεν έχει ανανεωθεί από το 2010) δεν έχει διαμορφωθεί πεζοδρόμιο γιατί δεν κτίστηκε τελικά. 

Το πρόβλημα είναι ο κακός γείτονας που παρκάρει απέναντι από την είσοδο του οικοπέδου και ισχυρίζεται ότι δε μπορώ να εισέρχομαι με το όχημά μου μέσα στο οικόπεδο και προσπαθώ να βρω μια νόμιμη λύση για θέση στάθμευσης Και λέω ότι είναι κακός διότι από τότε που βάζω το όχημά μου μέσα στο οικόπεδο αυτός δεν παρκάρει τα οχήμα τα του στην πυλωτή αλλά στο δρόμο για να μου κάνει τη ζωή δύσκολη όπως μου δήλωσε  

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Didonis said:

Γιάννη σωστά το τονίζεις αλλά και για αυτό εγώ του συνέστησα να κάνει συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέση/εις στάθμευσης ως την πιο εύκολη και σχετικά πιο οικονομική διαδικασία.

Από όσο ξέρω στην τροχαία (με βάση τον ΚΟΚ) αλλά και στον Δήμο επαρκεί αυτή η συμβολαιογραφική πράξη.

Δηλαδή στο ήδη υπάρχον συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου να γίνει και μια επιπλέον συμβολαιογραφική πράξη που θα χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο χώρο ως χώρο στάθμευσης; Και ο γείτονας πώς θα καταλάβει ότι δεν πρέπει να παρκάρει έξω από την είσοδο και έξοδο του οικοπέδου; 

Link to comment
Share on other sites

θα ζητήσει απο τον Δήμο αδεια για εισοδο-έξοδο σε αδομητο οικοπεδο ιδιοκτησιας του, όπως ανωτερω αναφερθηκε.

Θα οριοθετησει την εισοδο αυτη με νομιμες πινακιδες σημανσης.

Τα υπολοιπα  τα βρισκει  ο νομος  ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας. Έχω αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου υψηλής παραγωγικότητας περίπου στα 20 στρέμματα. Επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω το αγροτεμάχιο ώστε να παρκάρω φορτηγά με μίσθωση? Χρειάζεται άδεια πολεοδομική ή από δήμο για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Rizlow said:

...Επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω το αγροτεμάχιο ώστε να παρκάρω φορτηγά με μίσθωση? Χρειάζεται άδεια πολεοδομική ή από δήμο για κάτι τέτοιο?

αν δεν κάνεις καμία κατασκευή στο Γήπεδα δεν αφορά την ΥΔΟΜ τι θα βάλεις μέσα και τι θα εισπράττεις για αυτό.

Για τα υπόλοιπα μίσθωσης εισπράξεις ΚΗΔ κλπ ότι ζητήσει η ΔΟΥ και ο λογιστής του ιδιοκτήτη.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.