Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος υπόγειος χώρος εκτός περιγράμματος υπάρχοντος ισόγειου κτηρίου


Recommended Posts

Ευχαριστώ highlander.

Είναι το παρακάτω.

 

Αρθρο 10

 

Το από 3.8.1987 π.δ/γμα «Καθορισμός ειδικών όρων ως προς τη δόμηση και διαμόρφωση των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων κλπ» (Δ΄749/87) όπως αυτό τροποποιήθηκε με το από 25.4.1989 π.δ/γμα (Δ΄253), τροποποιείται και συμπληρώνεται, όπως στις επόμενες παραγράφους:

 

1. Το δεύτερο και τρίτο εδάφιο της παραγράφου 3 του άρθρου 3, όπως η παράγραφος αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με το άρθρο 2 παρ.2 του από 25.4.1989 Π.Δ/τος (Δ΄253), αντικαθίστανται ως εξής:

 

«Ο περιορισμός αυτός ο οποίος δεν ισχύει για το χώρο εισόδου ή εξόδου, που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παράγραφο 1,επιβάλλεται μόνο για το τμήμα πάνω από την επέκταση του υπογείου χώρου στάθμευσης, του οποίου η φύτευση είναι απαραίτητη για να υλοποιηθεί συνολικά στο οικόπεδο η απαίτηση του άρθρου 23 παρ.1 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Δ΄ 59/1989)».

 

 

Ετσι μειώνεται το πρόβλημά μου και μάλλον εξαλείφεται!!!

THANKS

 

----

edit

Ωχ, τώρα είδα πως λέει :Π.Δ. 111/04 (ΦΕΚ 76 Α'/5-3-04) : Καθορισμός του απαιτουμένου αριθμού θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων αναλόγως των χρήσεων και του μεγέθους των κτιρίων στο ηπειρωτικό τμήμα της Περιφέρειας Αττικής και κατάργηση του π.δ/τος 230/1993 (Α΄94).

Μόνο εκεί ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Τελικά ο υπόγειος χώρος στάθμευσης που βρίσκεται σε εκτός περιγράμματος οικοδομής σε εντός σχεδίου πόλεως περιοχή, μετράει στην κάλυψη???

 

θα εκτιμουσα ιδιαιτερως αν μπορει καποιος να μου απαντησει!!! ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετα γνωστό οτι επιτρεπεται 9ειδικα αν μιλαμε για Αθήνα)που δεν θυμαμαι που αναφερεται . θα το βρω οσο πιο συντομα μπορώ.

 

σου δημιουργησαν καπου πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

mamimarion

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι μετράει στην κάλυψη. Δεν έχω βρει πουθενά γραμμένο το αντίθετο, πλην της περίπτωσης του άρθ. 17 παρ. 6 του ΓΟΚ για ανηφορικά οικόπεδα.

X.R.Y.S.A. και άλλοι συνάδελφοι

Και δική μου παράκληση αν ισχύει κάτι διαφορετικό παρακαλώ γράψτε το.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευόμαστε χωρος με χρήση γκαραζ σε υπόγειο εκτός περιγραμματος κτιρίου φυτεμενο 1 μέτρο δεν μετραει!!!!! (μονο όταν η χρηση ειναι γκαραζ όχι αποθηκες η οτιδηποτε άλλο)

 

Τώρα, η σκάλα και ο διάδρομος προς τους υπόγειους χώρους μετραει κάλυψη αλλα όχι δόμηση (εκτός απο τα υπόσκαφα που δεν μετρούν πουθενα). η σκάλα και ο διαδρομος του υπογείου μετρουν στη δόμηση ΜΟΝΟ οταν εξυπηρετουν χώρο κυρίας χρησης!!!!

 

παραδειγμα , αν το μπανιο ενος καταστηματος (κυρια χρηση) το δειχνεις στο υπόγειο τότε θα μετρησει το μπάνιο, η σκάλα και ο διάδρομος προς αυτο!!!!

 

εαν όμως εχεις ενα δευτερο η τρίτο μπανιο στο υπόγειο (άρα βοηθητική χρήση) τότε δεν μετραει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.