Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος υπόγειος χώρος εκτός περιγράμματος υπάρχοντος ισόγειου κτηρίου


Recommended Posts

ο όρος κουραγκλε δεν υπαρχει στο ΓΟΚ 2000. την θεση του εχει παρει η ''διαμορφωση εδαφους''

 

νομιζω πως αυτο που εννοεις ειναι ενα ''υποσκαφο'' η τελος παντων μια σκαλα που σε οδηγει στο υπόγειο ....δεν μετραει στην κάλυψη, μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Τώρα, η σκάλα και ο διάδρομος προς τους υπόγειους χώρους μετραει κάλυψη αλλα όχι δόμηση (εκτός απο τα υπόσκαφα που δεν μετρούν πουθενα). η σκάλα και ο διαδρομος του υπογείου μετρουν στη δόμηση

 

ενοούμε εδώ ανοιχτή εξωτερική σκαλα προς το υπόγειο ή και εσωτερική που ξεκινά από το ισόγειο?

εξωτερική σκάλα προς υπόγειο στεγασμενη αλλά ανοιχτή μετράει στη δόμηση?

επίσης σκάλα ανοιχτή που οδηγεί στο δώμα μετράει στη δόμηση?

μιλάμε για εκτός σχεδίου δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είναι υποχρεωτική η φύτευση του 1 μ στην οροφή του υπογείου που γίνεται πέρα απο το περίγραμμα της κάλυψης όταν αυτό΄κατασκευάζεται γιά χώρο σταθμευσης?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφιλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περίσεια κάλυψης , τότε μπορείς να το φέρεις στο ίδιο επίπεδο , αν δεν έχεις τότε ναι είναι υποχρεωτικό το 1 μ.

Link to comment
Share on other sites

@hliasts

 

Σε παρακαλώ να μπεις την επόμενη φορά στον κόπο να ψάξεις λίγο παραπάνω. Και θυμήσου να συμπληρώσεις την ειδικότητά σου.

 

Για περισσότερες διευκρινίσεις στο θέμα μπορείς να ανατρέξεις στα #5 & 11 του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι είμαι τοπογράφος μηχανικός.

 

Επειδή το ερώτημα που έχω είναι παρόμοιο το κάνω εδώ.

Γιατί όταν το ξαναέθεσα μάλλον δεν το είδε κανείς (κακό timming).

 

Αφορά το σπίτι μου που σχεδιάζω τώρα αλλά κάποιες λεπτομέριες δεν τις ξέρω.

 

Σε ανηφορικό οικόπεδο με υψομετρική διαφορα 10μ από τον δρόμο ως το τέρμα του οικοπέδου θέλω να κάνω δύο κτίσματα (μεζονέτες) σε δύο στάθμες (+3 και +6 μ. από τον δρόμο)

 

Στο δεύτερο οικόπεδο (το μέσα) θέλω να κάνω υπόγεια την πρόσβασή του στο παρκινγκ του προκειμένου να μην χάσω κήπο και να μην έχω ορυγμα (το πάρκινγκ θα είναι υπόγειο και εντός του περιγράμματος του κτιρίου).

 

Το οικόπεδο είναι στους Θρακομακεδόνες Αττικής και έχει ειδικούς όρους δόμησης ένας εκ των οποίων λέει ότι το υπόγειο δεν μπορεί να εξέρχεται του περιγράμματος του κτιρίου

 

Το Αρθρο 17 παρ. 6. του ΓΟΚ λέει:

 

Αρθρο 17 παρ. 6.

Σε περιπτώσεις ανηφορικών οικοπέδων, προκειμένου να αποφευχθεί η δημιουργία ορυγμάτων, επιτρέπεται, ύστερα από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε., η κατασκευή ενός χώρου στάθμευσης ή εισόδου-εξόδου χώρων στάθμευσης κάτω από την επιφάνεια των προκηπίων. Ο χώρος πάνω από τις κατασκευές αυτές πρέπει να φυτεύεται.

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν μπορεί να γίνει αυτή η υπόγεια είσοδος έξοδος η οποία θα φτάνει στο υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Είμαι νέο μέλος και έχω μια απορία. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν οι θέσεις στάθμευσης που βρίσκονται στο υπόγειο ενός κτιρίου αλλά έξω από την κάλυψή του κτιρίου (δηλαδή στην επέκταση του υπογείου στον ακάλυπτο) προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

δεν προσμετράται στον σ.δ., αλλά για να δικαιολογηθεί η επέκταση υπογείου εκτός κάλυψης πρέπει α)να έχει αποκλειστική χρήση γκαράζ και β)το γκαράζ εντός κάλυψης να καλύπτει τουλάχιστον το 40% της κάλυψης του κτιρίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.