Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος υπόγειος χώρος εκτός περιγράμματος υπάρχοντος ισόγειου κτηρίου


Recommended Posts

myri σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Να ρωτήσω ακόμα, σε περίπτωση υπογείου που από την μια μόνο πλευρά είναι ισόγειο (τελείως ξεμπαζομένο) για να θεωρηθεί και πάλι υπόγειο γίνεται να ξανά μπαζώσω αυτή την μία πλευρά εκτός της γκαραζόπορτας η οποία βρίσκετε σε ένα μέρος αυτής της πλευράς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Περίπτωση υπογείου πέραν του περιγράμματος ανωδομής...

 

Στην εκδοθείσα άδεια το υπόγειο έχει επεκταθεί (για χρήση γκαράζ) πέραν του περιγράμματος της ανωδομής και έχει προσμετρηθεί κανονικά σε κάλυψη και όγκο (για το τμήμα του ύψους του που προεξέχει του εδάφους) αλλά όχι σε δόμηση ( υπόγειος χώρος στάθμευσης).

 

Κάτω από αυτή την επέκταση (σε σχέση με την ανωδομή) αλλά εντός της προσμετρημένης κάλυψης της επέκτασης του υπογείου με χρήση γκαράζ.... μπορώ να έχω βοηθητικό χώρο σε δεύτερο υπόγειο?????????

 

Κατά τη δική μου άποψη και ερμηνεία ΝΑΙ , με το σκεπτικό ότι έχει προσμετρηθεί ΚΑΙ σε κάλυψη ΚΑΙ σε όγκο, όχι όμως σε δόμηση (λόγω του ότι είναι υπόγειος χώρος στάθμευσης), όπως συμβαίνει ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ και με τους ημιϋπαίθριους (που προσμετρούνται και σε καλυψη και σε όγκο αλλά όχι σε δόμηση) κάτω από τους οποίους έχω δικαίωμα να έχω υπόγειο με βοηθητική χρήση....

 

Εσείς τι άποψη έχετε???

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.