Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχοποιία με sap2000 και EC6


 

Recommended Posts

1/2 λεπτό να σε φτιάξω (ελπίζω να βρω άκρη)

 

 

 

 

Τυχερός είσαι (για τον Ρουσόπουλο) :

 

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Θέση: ΔΚΡ , ΒΙΒΛ/ΧΑΝΙΑ Ταξ. αρ.: 624.176Ρ Αντ.: 1 -(000198) Κατάσταση: Στο ράφι

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Θέση: ΔΚΡ , ΒΙΒΛ/ΧΑΝΙΑ Ταξ. αρ.: 624.176Ρ Αντ.: 2 -(000198) Κατάσταση: Στο ράφι

 

(στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ)

 

 

Συνοπτικά, πρόκειται για παραδείγματα με τον παλιό αντισεισμικό κανονισμό όπου επιλύονται κτήρια με τη μέθοδο των επιτρεπόμενων τάσεων (και τη μέθοδο των πεσσών - αυτή όμως δεν σε πολυενδιαφέρει γιατί είναι λέγεται ότι είναι πολύ συντηρητική και υπέρ υπέρ ασφαλείας). Για ό,τι άλλο, πόσταρε.

 

Υ.Γ. Γενικά επειδή πρόκειται για υφιστάμενες κατασκευές και ακριβώς επειδή δεν έχει αποσαφηνιστεί απόλυτα το θέμα περί ελέγχου υφιστάμενων κατασκευών βάσει Εc6, καλό είναι να την ψάχνεις σε παλιότερα βιβλία για να καταλάβεις τη λογική του ελέγχου (γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ Αρη

 

Τα βιβλία αυτά είναι παλιά και ίσως δεν υπάρχουν πια στα Βιβλιοπωλεία. Το πιθανότερο είναι να τα βρεις σε παλαιότερους μηχανικούς ή σε Βιβλιοθήκες.

 

Ο Ρουσόπουλος ήταν καθ. στο ΕΜΠ και εθεωρείτο μαζί με τον Σιμόπουλο οι ιδρυτές της επιστήμης του Ωπλ. Σκυροδέματος στην Ελλάδα.

 

"Αι Αντισεισμικαί Κατασκευαί", το βιβλίο του Ρουσόπουλου ήταν το Ευαγγέλιο των παλιών Μηχανικών.

 

"Οι αντισεισμικές Κατασκευές" του Κοσμόπουλου ήταν επεξήγηση του Βιβλίου του Ρουσόπουλου με πολλά παραδείγματα του κατά προσέγγιση αντισεισμικού υπολογισμού (Άρθρο οκτώ) του παλιού Αντισεισμικού και του ακριβούς αντισεισμικού υπολογισμού (Κατά Ρουσόπουλο, όπως λεγόταν τότε).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
O Συρμακέζης έχει φτιάξει και πρόγραμμα που παίρνει τις εντάσεις από sap και ελέγχει το κριτήριό αστοχίας.

Δεν το βρήκα ποτέ

 

Ναι, υπάρχει και γίνεται με Von Misses (που το βγαλατε και ακατάλληλο πιο πάνω :wink: ) -> τσεκαρισμένο από συμφοιτητή στο μεταπτυχιακό που έκανε την διπλωματική του με τον Σύρμα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το von misses?

Θα το δω αν το θυμηθώ αύριο. Λες?

 

Kαραστάνταρτ, σήμερα μίλησα με τον γνωστό και μου το επιβεβαίωσε. Επίσης, αν έχεις το βιβλίο της Καραντώνη, τσέκαρε στις ισοτασικές που έχει παραθέσει (σελ.286, σχήμα 7.3.8 (α) - COLLAPSE AREAS using VON Mises Modiefied Failure Criterion) και διάβασε στη σελ. 287 την 2η-3η-4η γραμμή απο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο.

Το είχα δει παλαιότερα.

Κάτι μου θυμίζει το modified

 

Kαι μεθαύριο. To ζητούμενο είναι να μην διατυπώνονται ασάφειες και πράγματα που δεν στέκουν.

Link to comment
Share on other sites

Directionless δεν είπα κάτι που δεν στέκει.

Ο Συρμακέζης χρησιμοποιεί τροποποιημένο κριτήριο von misses. ΔΕΝ είναι αυτό που έχουν τα προγράμματα.

 

Δες κάτι από μια μελέτη του. (το pdf και το jpg)

Τροποποιεί το κριτήριο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω αν συμφώνείς. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Ρώτα και τον φίλο σου.

Ρώτα μήπως είναι διαθέσιμο το FAILURE

p11.zip

post-2562-131887223357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τροποποιεί το κριτήριο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

 

Γι' αυτό παύει να είναι κατάλληλο τo Von Misses και χρησιμοποιείται αντ΄αυτού το Ottonsen (που είναι και χωρικό) ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.