Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχοποιία με sap2000 και EC6


 

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω να κάνω ανάλυση λιθοδομής στο sap.Έχω φτιάξει το προσομοίωμα της κατασκευής, όρισα υλικά και ιδιότητες του κελύφους και τώρα θέλω να ορίσω τα φορτία.Θέλω να κάνω ανάλυση για το συνδυασμό G+Ex+0,3Ey κ.τ.λ. απλά έχω μπλέξει λίγο στο πως θα το κάνω.Η επιτάχυνση που πρέπει να βάλω είναι 0,12g.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Από το define\functions\response spectrum θα ορίσεις φάσμα σχεδιασμού

 

Από το deifine\load cases θα ορίσεις case modal

 

και όσες case response spectrum χρειάζεσαι για να φτιάξεις τους συνδυασμούς Χ+0,3Υ, Υ+0,3Χ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να κάνω την ανάλυση πρέπει να έχω το φάσμα σχεδιασμού;Επειδή κάνω μια εργασία και δε μου το έδωσαν απλά μου είπαν ότι η επιτάχυνση της κατασκευής από συγκεκριμένο φάσμα και δεδομένου της ιδιοπεριόδου της είναι 0.12g.Ακόμα ήθελα να ρωτήσω και πως θα βάλω και τα μόνιμα φορτία δηλ.το ιδιο βάρος της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνιμα φορτία δεν χρειάζεται να τα βάλεις, τα παίρνει μόνο του. Τώρα για τα φάσματα, δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω και πολλά μιας και δουλεύω κυρίως το ETABS (που τα 'χει ήδη μέσα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
για το FAILURE που χρησιμοποιεί modified von mises είπαμε, άσε που θέλει και sap2000

 

για το "ΜΙΝΩΣ" που χρησιμοποεί τη θεωρία βλάβης και είναι stand-alone μήπως έχει πάρει τίποτα τ'αυτί σας?

 

εγώ έχω 2 αυτιά και μεγάλα, δε βαριέσαι...................

 

τουλάχιστον έχω ωραίο χαμόγελο

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπες εδω. Δεν θα μπορέσεις να το τρέξεις γιατι είναι κλειδωμένο αλλά ίσως πάρεις μια ιδέα του τι παίρνει...

 

https://eclass.upatras.gr/modules/document/document.php

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, είμαι φοιτητής πολιτικός μηχανικός και κάνω μια εργασία αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώντας το SAP 2000 V15 . Έχω φτιάξει το μοντέλο του κτιρίου το οποίο είναι από φέρουσα τοιχοποιία και αυτή τη στιγμη θέλω να υπολογίσω την ιδιοπερίοδο της κατασκευής.

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν μπορεί το SAP να την υπολογίσει μόνο του, και αν ναι πως μπορώ να το βρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και απο εμένα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το SAP στην έκδοση με τους 1500 κόμβους αρχικά. Έχει κάνει κανείς κανένα μεσαίου μεγέθους κτήριο με φέρουσες (ας πουμε με κατοψη 20χ20 με ένα σταυρό εσωτερικά και 3 ορόφους) να μου πει πάνω κάτω αν θα κάνω τη δουλειά μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.