Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχοποιία με sap2000 και EC6


 

Recommended Posts

Δεν ξέρω. Έτσι φαντάζομαι. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω.

Αυτό που με απασχόλησε είναι το μήπως θα μπορούσε να πάρει από κάπου κάποιος το failure εφόσον είναι προϊόν διδακτορικού

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρία huber - von mises - henky

 

...τα αποτελέσματα αυτής της θεωρίας συμφωνούν σε μεγάλο βαθμό με αυτών των πειραμάτων για όλκιμα υλικα...

 

εξού και modified

Link to comment
Share on other sites

eμένα πάντως τεχνικη υπηρεσια μου έχει κάνει αποδεκτή εμπειρική μεθοδο (τεκμηριωμενη από βιβλιογραφία και παραδείγματα)

 

edit: α, για νέο λές, άκυρο, εγω λέω για παλιο (όχι σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

Για υφιστάμενα και ειδικά για μνημεία και διατηρητέα οι υπηρεσίες του Υπ.Πο. δέχονται και εμπειρικές μέθοδους και σχέσεις υπολογισμού αντοχής (θλιπτικής, διατμητικής, καμπτικής και ενίοτε εφελκυστικής). Έχω δει πολλές μελέτες που χρησημοποιούν ορθές και διατμητικές τάσεις σε τοίχους για να συγκρίνουν με τις αντοχές, δεν έχω δει όμως κριτήρια αστοχίας για απλά κτίρια. Επίσης έχω δει να χρησιμοποιούνται και κύριες τάσεις, αν και πιστεύω ότι δεν έχουν εφαρμογή σε φέρουσες κατασκευές τοιχοποιίας με συνεπές σύστημα δόμησης λόγω της ύπαρξης των αρμών. Σε αργολιθοδομές χρησιμοποιούνται.

Κριτήρια αστοχίας έχω δει σε πολύ εξειδικευμένα τμήματα. Ενδεικτικά αναφέρω τα Drucker-Prager και Mohr-Coulomb. Το Modified Von Mises δεν το έχω υπόψη, αλλά αν κάποιος έχει κάτι με ενδιαφέρει.

Πολλά από τα παραπάνω τα έχω χρησιμοποιήσει και γω κατά καιρούς σε μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Για νέες κατασκευές ισχύει ο ec6 μαζί με το Ε.Κ.Ε.

Για τις υφιστάμενες όμως δεν ισχύει ο ec6, όχι ότι δε μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις ελλείψει άλλου κανονιστικού πλαισίου. Οι προδιαγραφές που θέτει δεν έχουν προφανώς τηρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί δεν χρησιμοποιούνται μόνο τα αποτελέσματα χωρίς κριτήριο αστοχίας. Δηλαδή, μέσω των ισοτασικών να προβλεφθούν τα σημεία στα οποία πάσχει το κτίριο και βάσει αυτών, να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα. Άλλωστε, το μοντέλο στήνεται σαν να χτίστηκε χθες, ενώ μέσω της αποτύπωσης υπάρχει και η παθολογία. Επομένως, μια απλή σύγκριση αρκεί. Επιπρόσθετα, μπορεί να γίνει και σύγκριση των εμπειρικών τύπων για την αντοχή της τοιχοποιίας με τα αποτελέσματα της ανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Για υφιστάμενα, μνημεία-διατηρητέα ή όχι, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ισοτασικές ορθών-διατμητικών ή κυρίων τάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.