Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχοποιία με sap2000 και EC6


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση γόνιμου προβληματισμού: σε ένα κτίριο σαν το παραπάνω, παλιό η καινούργιο, δεν έχει σημασία, ποιός είναι ο μηχανισμός μεταφοράς δυνάμεων-μετατοπίσεων μέσω του διαφράγματος?

 

Η', για να το επαναδιατυπώσω:

Εφόσον δεν υπάρχει μονολιθικότητα με τους τοίχους, ούτε σύνδεση μέσω ράβδων οπλισμού, τι απομένει? Η τριβή σίγουρα, κάτι άλλο ίσως?

 

Και αφού απομένει ο ανωτέρω μηχανισμός, τι παραπάνω προσφέρει (σε αυτόν και μόνο, μιλάμε καθαρά για οριζόντιες δυνάμεις) η ύπαρξη περιμετρικών δοκών-σενάζ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν βέβαια στην προκειμένη περίπτωση να γνωρίζαμε επακριβώς τον τρόπο σύνδεσης. Πχ μπορεί να υπάρχει "φωλιά" στην τοιχοποιϊια.

Η ύπαρξη ύπερθεν φέροντα τοίχου αυξάνει την αξονική άρα και την τριβή, πάλι όμως δεν μπορείς να πείς με σιγουριά ότι υπάρχει ικανή μεταφορά δυνάμεων (διατμητική συνέχεια τοπικα) για διαφραγματική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα αυτά, μία εικόνα του τρόπου σύνδεσης τοιχοποιίας - πλάκας σαφώς κ θα βοηθούσε. Επίσης η αξονική στα τοιχώματα του ισογείου λόγω του βάρους της τοιχοποίας του ορόφου ενισχύει τη διαφραγματική λειτουργία, η πλάκα του ορόφου όμως δεν πιστεύω να συμπεριφέρεται διαφραγματικα..

Σκέφτομαι να λοιπόν να προσομοιώσω με μεμβρανική λειτουργία μόνο τις πλάκες, ώστε να μεταβιβάζουν φορτία στους περιμετρικούς τοίχους κ ούτε λόγος για διάφραγμα. Αυτό πιστεύω είναι το πιο δυσμενές, δεν ξέρω αν θα "βγαίνει" έτσι βέβαια....Θα δούμε..

Όσο για την αντοχή της τοιχοποιίας έχει κανείς κάποια άποψη από τις εικόνες???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις την σχέση Fwk=K*Fb^0.65*Fmc^0.25 για τον υπολογισμό της χαρακτηριστικής αντοχής της άοπλης τοιχοποιϊας (ΕC6-Εθνικό κείμενο εφαρμογής) από σύνηθες κονίαμα και να βάλεις Κ=0.4 για το εξάοπο που ανήκει οριακά στην ομάδα 3.

Όπου Fbc Fmc η θλιτική αντοχή λιθοσώματος και κονιάματος αντίστοιχα.

 

Για εκτίμηση αντοχών δες εδώ. Είναι όμως νέου τύπου οπτόπλινθοι απλά για να έχεις στο μυαλό σου την τάξη μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ iovo! Ήσουν κατατοπιστικότατος! Όσο για την εφελκυστική αντοχή της τοιχοποιίας μπορώ να΄βρω κάτι? Έχεις τίποτα υπόψιν? Θα ψάξω στον ΕΚ πάντως έτσι κ αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω.

Καλή η ύπαρξη σενάζ αλλά και η πλάκα μπορεί από μόνη της να μεταφέρει στους τοίχους τις διαφραγματικές δυνάμεις διαμέσω τριβης. Απλά δεν έχω δει ποτέ ολίσθηση σε τέτοιες επιφάνειες. Εξάλλου το σενάζ διαμορφώνει διαφορετική διεπιφάνεια από την πλάκα?

Link to comment
Share on other sites

2. Καθ' ύψος η τοιχοποίας διακόπτεται για να εδραστούν (χωρίς δοκούς) οι πλάκες από Ω/Σ του ισογείου και πρώτου ορόφου. Φυσικά δεν μπορώ να δω πάνω από τον σοβά τον τρόπο συνεργασίας πλάκας με τοιχοποία. Σύμφωνα με αυτά θεωρείτε ότι υφίσταται η διαφραγματική λειτουργία?

 

 

Αφού εδώ λέει ότι διακόπτεται η τοιχοποιϊα. Για αυτό και εγώ λέω ότι θα ήταν καλό να ξέρουμε περισσότερα για την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Μισό μήπως δεν κατάλαβα κάτι. Πες μου αν κάνω λάθος.

 

Είτε έχουμε σενάζ είτε όχι στην θέση που υπάρχει πλάκα, η τοιχοποιία έτσι και αλλιώς δεν διακόπτεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.