Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχοποιία με sap2000 και EC6


 

Recommended Posts

Λοιπόν, τα λέω εν συντομία γιατί σε κάποιο άλλο topic τιμωρήθηκα και δεν μου επιτρέπεται να λέω πολλά :razz: Το θέμα περί τροποποιημένου κριτηρίου του Von Mises αποσαφηνίστηκε. Ο Συρμακέζης όντως λύνει με αυτό - είδα τη διπλωματική ενός φίλου που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ -, ωστόσο δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές με το κλασσικό κριτήριο αστοχίας. Απλά έχει δημιουργήσει ένα λογισμικό, το failure, το οποίο υπολογίζει (παίρνοντας πάντα τα δεδομένα από το SAP2000), όχι απλά τα σημεία όπου υπάρχει διαρροή, αλλά και την ακριβή θέση όπου αστοχεί η τοιχοποιία (το γραφικό αποτέλεσμα είναι η τοιχοποιία με την ακρίβη της γεωμετρία και λοιπά στοιχεία, όπου υποδεικνύονται οι θέσεις). Επίσης, για την ιστορία, έχει προσθέσει και τον υπολογισμό ενός λόγου αστοχούσας προς συνολική επιφάνεια, που δίνει το ποσοστό αστοχίας σε κάθε στοιχείο (στην περίπτωση της τοιχοποιίας, κάθε τοίχου).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς!!!

Αλλά δεν είναι τόσο απλό!!!

Αν ήταν τόσο απλό θα το είχα φτιάξει και εγώ!!!

Ρώτησες τον φίλο σου αν είναι διαθέσιμο?

Και αν όχι γιατί?!!

Σε παρακαλώ...την έχω χρόνια αυτήν την απορία

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!

Αλλά δεν είναι τόσο απλό!!!

Αν ήταν τόσο απλό θα το είχα φτιάξει και εγώ!!!

Ρώτησες τον φίλο σου αν είναι διαθέσιμο?

Και αν όχι γιατί?!!

Σε παρακαλώ...την έχω χρόνια αυτήν την απορία

 

Aπλό είναι αν χρησιμοποιείς SAP2000 ή ETABS. Ορίζεται από 4 S (S1, S2, S3 & S4), τα οποία με τη σειρά τους έχουν από έναν τύπο. Αν αυτός ο (κάθε) τύπος δίνει αποτέλεσμα έξω από την περιβάλλουσα, τότε αστοχεί. Μιλάω για SAP2000 & ETABS γιατί τουλάχιστον το 2ο το έχω (αγοράσμενο) και με αυτό τρέχω όλες τις αναλύσεις. Εννοείται ότι προϋποθέτει μία σχετική "ταλαιπωρία" γιατί πρέπει να εξάγεις τις τάσεις, να τις περάσεις σε λογισμικό φύλλο (excel) και να δεις τι παίζει (σύγκριση με τις αντοχές της τοιχοποιίας). Το πρόγραμμα απ' ό,τι κατάλαβα, δεν βγαίνει έξω από το ΕΜΠ και γενικώς αν θες να ελέγξεις κάτι, πας σε αυτόν και στο τρέχει (τουλάχιστον με εμάς τους μεταπτυχιακούς έτσι γινόταν/γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

κλασσικά πράγματα, αντε μη μιλήσω τώρα

γιατί δεν φευγει, μην πέσει στα χέρια των αμερικάνων?

δημόσιοι υπάλληλοι δεν ειναι? ποιος τους πληρωνει να ερευνούν?

Link to comment
Share on other sites

αν είναι απλό εξελάκι να μου το στείλεις βρε Directionless.

Δεν είναι όμως έτσι.

Κάνει ένα σωρό ελέγχους και μετά απεικονίζει γραφικά τις αστοχίες.

τι να τους κάνω τους πίνακες.......

Και γιατί πιστεύεις ότι δεν είναι διαθέσιμο?

Υπάρχει λόγος?

Με τα λεφτά των διδακτορικών δεν έγινε?

Link to comment
Share on other sites

όχι

ότι λέω το εννοώ.

Αυτά τα πράγματα είναι αποτελέσματα εργασιών φοιτητών.

Είμαι σίγουρος.

Άρα δεν ανήκουν σε κανένα καθηγητή και σε κανένα τμήμα

Link to comment
Share on other sites

Mα αν έχεις το etabs που σου κάνει εξαγωγή αποτελεσμάτων και δεις ότι οι τάσεις π.χ. στο τάδε στοιχείο αστοχούν, ξέρεις να το εντοπίσεις και στο μοντέλο σου ! Δεν είναι και τόσο απαραίτητη η γραφική απεικόνιση ! Είναι καθαρά θέμα χειρισμού του λογισμικού. Τώρα όσο για το γιατί δεν βγαίνει, τι να σας πω ρε παιδιά, όλοι την ίδια απορία έχουμε.. Εγώ πιστεύω ότι φοβούνται μην καρπωθούν και άλλοι την πατέντα τους. Φαντάσου όταν ξεκίνησα να στήνω το μοντέλο μου είχα ακούσει διάφορα κουφά του στυλ : το etabs δεν μπορεί να δημιουργήσει καμπύλες επιφάνειες ή ότι το etabs δεν μπορεί να δώσει σωστά αποτελέσματα αν δεν υπάρχει έστω μία πλάκα από Ω.Σ. στο φορέα (από δύο διαφορετικούς καθηγητές). Εν τέλει, αποδείχθηκε ότι και τα δύο είναι λάθος. Το θέμα είναι να την ψάχνεις μόνος σου τη δουλειά. Σκεφτόμουν πάντως ότι εντάξει, όλοι αυτοί οι καθηγητές είναι της παλιάς σχολής-κοπής (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα) και πιθανότατα να έχουν περιοριστεί σε συγκεκριμένες προκατ διαδικασίες και κινήσεις. Ενδεχομένως δε, να θεωρούν ότι αυτά είναι παντελώς άγνωστα για τον κοσμάκη και αν τα δώσουν έξω, τότε θα χάσουν και το ψωμί τους (όλοι αυτοί έχουν πολλά πάρε δώσε με τα Υπουργεία).

 

Υ.Γ. δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί καθ' ότι παραβατικός τύπος (βλ. και προσωπικά στοιχεία δίπλα), φοβάμαι για το διαδικτυακό μου μέλλον στο michanikos.gr :razz:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα είναι αποτελέσματα εργασιών φοιτητών.

το ξέρω, δεν ειμαι εσωγήινος από την κούφια γη, απλά το λες κομψά (sic)

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως δε, να θεωρούν ότι αυτά είναι παντελώς άγνωστα για τον κοσμάκη και αν τα δώσουν έξω, τότε θα χάσουν και το ψωμί τους (όλοι αυτοί έχουν πολλά πάρε δώσε με τα Υπουργεία).

 

Υ.Γ. δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί καθ' ότι παραβατικός τύπος (βλ. και προσωπικά στοιχεία δίπλα), φοβάμαι για το διαδικτυακό μου μέλλον στο michanikos.gr :razz:

 

Τα πάρε δώσε τα γνωρίζω πολύ καλά αλλά πιστεύω ότι τελικά ωφελούνται τα πολυτεχνεία. Για μένα αυτό δεν είναι δικαιολογία

 

Παραβατικός τύπος δεν είσαι. Το παρακάνατε από ότι είδα μια φορά...τι να κάνουμε άνθρωποι είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.