Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοκάμερα


feim

Recommended Posts

σωστός!! καλά φαίνεται ταφ και μου φιανόταν αδιανόητο να έχουν κάνει συνδεση στο έδαφος. Βεβαια θα ήταν με ψυχρή κόλληση, αλλά να μου απεδείχθει ότι χάνει. Να σε ρωτήσω πόσο χρόνο σου πήρε  για να βγεί αυτη  η φωτογραφία? Βγαίνει στιγμιαία ή απαιτεί πολύωρη παρατήρηση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, feim said:

Mπορείς  να μας πεις ώρες,  κόστος για κτιριακή θερμογραφία. 

Το κόστος ξεκινάει απο 100,00€ και ανάλογος την περίπτωση , που ειναι , τι ψάχνουμε ...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, katrmp said:

σωστός!! καλά φαίνεται ταφ και μου φιανόταν αδιανόητο να έχουν κάνει συνδεση στο έδαφος. Βεβαια θα ήταν με ψυχρή κόλληση, αλλά να μου απεδείχθει ότι χάνει. Να σε ρωτήσω πόσο χρόνο σου πήρε  για να βγεί αυτη  η φωτογραφία? Βγαίνει στιγμιαία ή απαιτεί πολύωρη παρατήρηση?

Πρέπει να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες , με παρατήρηση , και πείρα μέσα σε μια ώρα το εντόπισα . Ήταν απο τις ευκολες περιπτωσεις . Η φωτό ειναι στιγμιαία . 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 28/11/2018 at 5:22 ΜΜ, ALSIOU said:

 

58D58747-A999-4483-B032-F160FAD09C64.png

Ενδιαφερον!!!

Βεβαια με το ζεστο νερο ειναι πιο ξεκαθαρα γιατι υπαρχει   μεγαλη  διαφορα στη θερμοκρασια. Τι γινεται ομως οταν υπαρχει διαρροη κρυου νερου?

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, feim said:

Ενδιαφερον!!!

Βεβαια με το ζεστο νερο ειναι πιο ξεκαθαρα γιατι υπαρχει   μεγαλη  διαφορα στη θερμοκρασια. Τι γινεται ομως οταν υπαρχει διαρροη κρυου νερου?

Σχεδόν το ίδιο αντίστροφα , σημείο - περιοχή πιο κρύα απο την υπόλοιπη που ειναι πιο θερμή .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Εχει σημασια, φανταζομαι και η θερμοκρασια του χωρου ή της επιφανειας? 

πχ. σε ενα δωμα θα δειξει καλυτερα μεσημερι, καλοκαιρι για την περιπτωση της υγρασιας? 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι να υφίσταται μια αξιοσημείωτη διαφορά περιβάλλοντος χώρου και εξεταζόμενης περιοχής. Ό,τι λοιπόν ισχύει για τα εντός, ισχύει και για τα εκτός (εξωτερικοί χώροι).

Τουλάχιστον έτσι δουλεύω εγώ τη θερμοκάμερα που έχω (flir) με καλά - τις περισσότερες φορές - αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω θερμική κάμερα για μελέτη θερμικών απωλειών στο σπίτι μου αλλά και για συγγενών και φίλων αν χρειαστεί.

Λόγω της μη επαγγελματικής προς το παρόν χρήσης σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο module για κινητό χαμηλού κόστους.

Μεταξύ των Flir, Seek, Thermal Expert που έχω τσεκάρει μοντέλα προσανατολίζομαι στο Seek Compact XR λόγω χαμηλού κόστους αλλά και υψηλότερης ανάλυσης αισθητήρα.

Έχει κάποιος κάποια εμπειρία από κάποιο αντίστοιχο module ή κάποια άλλη πρόταση?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.