Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

1 ώρα πριν, georges81 said:

ρυθμίζεται η απόκλιση του θερμοστάτη, αν και είναι λίγο οτι να ναι το χειριστήριο στο θέμα αυτό. Αν θυμάμαι καλά στις επιλογές controler.

Σωστός! 
Αναφέρω εδώ το ακριβές path: 

Ρυθμίσεις --> Επιλογές controller --> Θερμοκρασια sensor offset: επιλογή τιμής offset που θα φέρει την ένδειξη θερμοκρασίας στην επιθυμητή τιμή (π.χ. -2 C για διορθωση από 24 σε 22 βαθμούς)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ομάδα!!! Μια ερώτηση… τι ακριβώς είναι το ΔΤ και πως το υπολογίζουμε για την αντλία; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει και αν μπορεί να μου το υπολογίσει για να βάλω το σωστό νούμερο μέσα στην αντλία; 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Gantem said:

Καλημέρα ομάδα!!! Μια ερώτηση… τι ακριβώς είναι το ΔΤ και πως το υπολογίζουμε για την αντλία; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει και αν μπορεί να μου το υπολογίσει για να βάλω το σωστό νούμερο μέσα στην αντλία; 

Καλημέρα φίλε είναι η διαφορά προσαγωγεις επιστροφής της αντλίας ρυθμίζεται με τον κικλοφοριτη. Με την ταχύτητα του

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορούμε να το ορίσουμε και να δούμε αν έχουμε βάλει την σωστη τιμή(μην μου πείτε για τον εγκαταστατη); Εμένα είναι στο 6 ΔΤ, αυτή την στιγμή με μέγιστα νερά 40 και ελάχιστα 28, με εξωτερική θερμοκρασία -10 και 20 αντίστοιχα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Στην LG και στην Απόδοση Αντλίας εκτός από την απόδοση της Αντλίας σε %,υπάρχει, η Ρύθμιση ΔΤ. Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει τι σημαίνει η ρυθμιση "Σειρά" και τι η ρύθμιση "Ελευθέρωση";

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, sso said:

Καλησπέρα στην παρέα,

Στην LG και στην Απόδοση Αντλίας εκτός από την απόδοση της Αντλίας σε %,υπάρχει, η Ρύθμιση ΔΤ. Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει τι σημαίνει η ρυθμιση "Σειρά" και τι η ρύθμιση "Ελευθέρωση";

Αν έχω καταλάβει καλά, το έχω Σειρά (Set Δτ) διότι έτσι κρατάει σταθερή την θερμοκρασία εξόδου - εισόδου. Σε εμένα είναι συνήθως 3 βαθμούς.

Λέει η κυρία στο βίντεο ότι "επιπλέον της σταθερής ρύθμισης" αυτή η ρύθμιση αυτόματα μεταβάλει την απόδοση της αντλίας οπότε μάλλον δεν παίζει ρόλο το % στην απόδοση αν είναι Σειρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostas_udo said:

Αν έχω καταλάβει καλά, το έχω Σειρά (Set Δτ) διότι έτσι κρατάει σταθερή την θερμοκρασία εξόδου - εισόδου. Σε εμένα είναι συνήθως 3 βαθμούς.

Λέει η κυρία στο βίντεο ότι "επιπλέον της σταθερής ρύθμισης" αυτή η ρύθμιση αυτόματα μεταβάλει την απόδοση της αντλίας οπότε μάλλον δεν παίζει ρόλο το % στην απόδοση αν είναι Σειρά.

 

 

Και εγώ "Σειρά" το έχω, αλλά μεταβάλλοντας το % μεταβάλλεται η ταχύτητα της Αντλίας (κυκλοφορητή).

Το έχω κατεβάσει στο 55% διότι όσο πιο ψηλά είναι τόσο μεγαλύτερο θόρυβο έχω στις σωληνώσεις.

Η διαφορά εισόδου/εξόδου του νερού εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την ταχύτητα (%) του κυκλοφορητή.

Αυτό μου το είχε πει και κάποιος από την LG, που είχα μιλήσει πέρυσι. Όταν του είπα ότι έχω κατεβάσει την απόδοση της αντλίας στο 55% μου είχε πει ότι έτσι θα έχω υψηλό ΔΤ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα σε lg therma v r32, μου είχε πει οτι το Δτ πρέπει να είναι στους 7 βαθμούς,λ και οτι ρυθμίζετε απο το της % , που το έχει βάλει στο 70% αλλά το Δτ δεν είναι σχεδόν ποτε σταθερό απο οσο παρατηρώ. Είναι σχεδόν πάντα στος 4 βαθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 4:09 ΜΜ, antloukidis said:

Ακολουθείστε ότι λέει ο κατασκευαστής (η LG εν προκειμένω)

Βεβαιωθείτε ότι αυτό που επισυνάπτετε αναφέρεται στο συγκεκριμένο δικό σας μοντέλλο (12 KW), και δεν είναι γενικό για όλα τα μοντέλλα.

Η παράλληλη σύνδεση είναι καλύτερη από τεχνικής πλευράς, αλλά με μεγαλύτερο κόστος.

 

Συγγνώμη που ξεθαβω τόσο παλιό σχόλιο. Μου φάνηκε εξόχως ενδιαφέρον όμως. . . 

Η απάντηση του @antloukidis αναφέρεται σε σύνδεση μεγάλου δοχείου αδράνειας αν το κατάλαβα καλά σε διαμόρφωση πρωτεύον δευτερεύον κύκλωμα. 

Η απορία μου είναι αν αυτό αφαιρεί την δυνατότητα στην inverter αντλία να αντιληφθεί την στιγμιαία ανάγκη θέρμανσης και να προσαρμοστεί ανάλογα. Και αν όντως την αφαιρεί, τι πλεονεκτήματα έχει έναντι της εν σειρά σύνδεσης στην επιστροφή μικρού δοχείου για την αύξηση του όγκου του κυκλώματος;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.