Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

28 λεπτά πριν, giannis95 said:

Γιατί για 12 εξωτερική 20?στην ουσία πρέπει το 22 που θέλω η το 21 να μου το βγάζει στο 0 στο μενού της γιατί τρ την έχω + 2 και τι αλλάζει με το + η θερμοκρασία ? Πχ επιδει τ έχουμε 18 24? Στο + 5 θα σ πιάσει 24?

 

Οι ρυθμίσεις που εχεις βάλει φτιάχνουν μια καμπύλη (ευθεία στην ουσία) στους 0 λοιπόν ζητάς 22 και στους 18 ζητάς 19. Επομένως αν σχεδιάσεις σε ένα xy άξονα αυτή την ευθεία θα δεις ότι για 12 εξωτερική ζητάς 20.

 

Το +- ανεβοκατεβαζει αυτή την ευθεία στον άξονα y

 

Για παράδειγμα εκεί που στους 12 εξωτερική θα σου έδινε 20 βάση της αντιστάθμισης, με το +2 θα σου δώσει 22

Αν όμως έχει 0 εξωτερική με +2 θα σου δώσει το 22 που ζητάς στους 0 +2 δηλαδή 24

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Οι ρυθμίσεις που εχεις βάλει φτιάχνουν μια καμπύλη (ευθεία στην ουσία) στους 0 λοιπόν ζητάς 22 και στους 18 ζητάς 19. Επομένως αν σχεδιάσεις σε ένα xy άξονα αυτή την ευθεία θα δεις ότι για 12 εξωτερική ζητάς 20.

 

Το +- ανεβοκατεβαζει αυτή την ευθεία στον άξονα y

Αρα στο κεντρικό μενού πρέπει να είναι στο μηδέν και να έχω 21 που ζητάω άρα τι πρέπει ν πειράζω την επιθυμητή να μην έχει τόσο απόκλιση το 19-22

???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, giannis95 said:

Αρα στο κεντρικό μενού πρέπει να είναι στο μηδέν και να έχω 21 που ζητάω άρα τι πρέπει ν πειράζω την επιθυμητή να μην έχει τόσο απόκλιση το 19-22

???

Εσύ air only την δουλεύεις η air and water? Γιατί εκεί εμένα δεν δουλεύει αντιστάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, giannis95 said:

Αρα στο κεντρικό μενού πρέπει να είναι στο μηδέν και να έχω 21 που ζητάω άρα τι πρέπει ν πειράζω την επιθυμητή να μην έχει τόσο απόκλιση το 19-22

???

Αν σε αφήνει να βάλεις 22 και 22 

Αν δεν σε αφήνει βάλε 21 και 22 τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, giannis95 said:

Εσύ air only την δουλεύεις η air and water? Γιατί εκεί εμένα δεν δουλεύει αντιστάθμιση 

Εγώ έχω water μόνο 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, giannis95 said:

Και δουλεύει με αντιστάθμιση και Inverter?

Αντιστάθμιση σίγουρα ναι.

Inverter ανάλογα τα κέφια του. Συνήθως πάλι ναι

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου δεν με ενδιαφέρει το air καθώς παίζω με fancoils που έχουν δικούς τους θερμοστάτες.
Ποιο αρχικό 18-24 ? Αφού είπες ότι έχεις 19-22

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.