Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Στην περίπτωση μου δεν με ενδιαφέρει το air καθώς παίζω με fancoils που έχουν δικούς τους θερμοστάτες.
Ποιο αρχικό 18-24 ? Αφού είπες ότι έχεις 19-22

Ναι αλλά στης παραμέτρους η θέρμανση αέρα πρώτα πρώτα είναι 18 24 και η επιθυμητή για λειτουργία auto έχω 19-22 το 18-24 πάει μέχρι 19 και τ 24 δεν πάει πιο κάτω 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, giannis95 said:

Ναι αλλά στης παραμέτρους η θέρμανση αέρα πρώτα πρώτα είναι 18 24 και η επιθυμητή για λειτουργία auto έχω 19-22 το 18-24 πάει μέχρι 19 και τ 24 δεν πάει πιο κάτω 

A ok αυτό είναι τι μπορείς να δηλώσεις γενικά.

Πχ δεν σε αφήνει στο πληκτρολόγιο να δώσεις τιμές ε΄ξω από το rang 18-24

δεν σε ενδιαφέρει στην περίπτωσή σου

 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, giannis95 said:

Ναι αλλά στης παραμέτρους η θέρμανση αέρα πρώτα πρώτα είναι 18 24 και η επιθυμητή για λειτουργία auto έχω 19-22 το 18-24 πάει μέχρι 19 και τ 24 δεν πάει πιο κάτω 

Σου λέει ιο 19-22 να το κάνεις 21-22!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sso said:

Σου λέει ιο 19-22 να το κάνεις 21-22!!!

Εσείς το έχετε αισθητήρα αέρα? Στην ουσία δηλαδή στην αντιστάθμιση παίζει ρόλο και στο ποσό έχει έξω δηλαδή στο 0 στο αρχικό μενού αν τ έχεις κ ζητάς θερμοκρασία εξωτερική 0-18 όπως εγώ στους μηδέν θα Μ τ πάει 22 αλλιώς θα πρέπει ν αυξομείωσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αισθητήριο Αέρας...

Στην αντιστάθμιση η Α/Θ προσαρμόζει την απόδοσή της ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία ώστε να πετύχει το επιθυμητό (ζητούμενο) αποτέλσμα, αν το λέω σωστά, διότι δεν είμαι ειδικός.

Στον συνημμένο οδηγό μπορείς να δεις πώς θα κατεβάσεις το manual για όποια Αντλία θέλεις και να διαβάσεις.

lgb2b partner.pdf

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, sso said:

Ναι, αισθητήριο Αέρας...

Στην αντιστάθμιση η Α/Θ προσαρμόζει την απόδοσή της ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία ώστε να πετύχει το επιθυμητό (ζητούμενο) αποτέλσμα, αν το λέω σωστά, διότι δεν είμαι ειδικός.

Στον συνημμένο οδηγό μπορείς να δεις πώς θα κατεβάσεις το manual για όποια Αντλία θέλεις και να διαβάσεις.

lgb2b partner.pdf 841.86 kB · 4 downloads

Το γνώρισα αυτό απλά δε γνώριζα ότι σύμφωνα με την έξω θερμοκρασία αυξομειώνει και την εσωτερική για τα νερά τ γνώρισα ότι τα ρυθμίζει σύμφωνα με το έξω έγινε σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση όπως και τα υπολείπα παιδιά εδώ μέσα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giannis95 said:

Το γνώρισα αυτό απλά δε γνώριζα ότι σύμφωνα με την έξω θερμοκρασία αυξομειώνει και την εσωτερική για τα νερά τ γνώρισα ότι τα ρυθμίζει σύμφωνα με το έξω έγινε σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση όπως και τα υπολείπα παιδιά εδώ μέσα 

Αν και είναι λίγο δύσκολο να κατανοήσω τα γραφόμενά σου (αν δεν σου είναι πολύ δύσκολο βάζε κανένα κόμμα, καμιά τελεία κλπ ώστε να είναι πιο κατανοητά) έχω την εντύπωση ότι πάλι τα μπερδεύεις....

Εγώ δεν είπα ότι "σύμφωνα με την έξω θερμοκρασία αυξομειώνει και την εσωτερική" ούτε ότι  "τα νερά τα ρυθμίζει σύμφωνα με το έξω"

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιστάθμιση η Αντλία με βάση την εξωτερική θερμοκρασία αυξομειώνει, ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει, το στόχο.

Ο στόχος, πάλι ανάλογα τις ρυθμίσεις, μπορεί να είναι εσωτερική θερμοκρασία, εσωτερική θερμοκρασία και νερό ή μόνο νερό

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, sso said:

Αν και είναι λίγο δύσκολο να κατανοήσω τα γραφόμενά σου (αν δεν σου είναι πολύ δύσκολο βάζε κανένα κόμμα, καμιά τελεία κλπ ώστε να είναι πιο κατανοητά) έχω την εντύπωση ότι πάλι τα μπερδεύεις....

Εγώ δεν είπα ότι "σύμφωνα με την έξω θερμοκρασία αυξομειώνει και την εσωτερική" ούτε ότι  "τα νερά τα ρυθμίζει σύμφωνα με το έξω"

5 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Στην αντιστάθμιση η Αντλία με βάση την εξωτερική θερμοκρασία αυξομειώνει, ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει, το στόχο.

Ο στόχος, πάλι ανάλογα τις ρυθμίσεις, μπορεί να είναι εσωτερική θερμοκρασία, εσωτερική θερμοκρασία και νερό ή μόνο νερό

Κατάλαβα τι θες να πεις απλά επιδει μου είπε το άλλο παιδί ότι στους 12 ζητάς 20 εσωτερικη στην ουσία τη θα αυτό εκεί μπερδεύτηκα,η θερμοκρασία η εσωτερική για λειτουργία Auto μέχρι 19 πάει η ελάχιστη δεν μπορώ να τ κάνω πχ 20-21 

 

Link to comment
Share on other sites

 

17 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Στην αντιστάθμιση η Αντλία με βάση την εξωτερική θερμοκρασία αυξομειώνει, ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει, το στόχο.

Ο στόχος πάλι, ανάλογα τις ρυθμίσεις, μπορεί να είναι εσωτερική θερμοκρασία, εσωτερική θερμοκρασία και νερό ή μόνο νερό

Κάπως αλλιώς το έχω καταλάβει εγώ..

Στο manual της LG γράφει τα εξής:

"Λειτουργία AI / Auto
Αυτή η λειτουργία εφαρμόζεται μόνο στη θέρμανση.
Προκειμένου να εξοικονομείτε ενέργεια και να έχετε τη μέγιστη άνεση, η επιλεγμένη θερμοκρασία θα ακολουθεί την εξωτερική θερμοκρασία. Αν μειωθεί η εξωτερική θερμοκρασία, αυξάνεται αυτόματα η θερμαντική ισχύς για το σπίτι, προκειμένου να διατηρηθεί σταθερή η θερμοκρασία
δωματίου.
Όλες οι παράμετροι ρυθμίζονται από τον εγκαταστάτη κατά τη διαδικασία θέσης σε λειτουργία και προσαρμόζονται στα επί τόπου χαρακτηριστικά."

 

Και εδώ βλέπω μια αντίφαση έτσι όπως είναι διατυπωμένο...

Από τη μια λέει "η επιλεγμένη θερμοκρασία θα ακολουθεί την εξωτερική θερμοκρασία"

και από την άλλη "αν μειωθεί η εξωτερική θερμοκρασία, αυξάνεται αυτόματα η θερμαντική ισχύς για το σπίτι, προκειμένου να διατηρηθεί σταθερή η θερμοκρασία δωματίου"

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.