Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

25 λεπτά πριν, kpios894 said:

το bufferάκι στην γραμμή του ηλιακού θα βοηθήσει π.χ. στο να μην κάνει η αντλία όλα αυτά τα start/stop; ή εφόσον είναι θέμα μικρής σερπατίνας, το αφήνουμε ως έχει και δεν μας ενοχλεί κάπου (λειτουργικά, θέμα κατανάλωσης κλπ);

Για αρχή, υποψιάζομαι ότι το κύκλωμά σου είναι κάπως έτσι, αν θες επιβεβαίωσε ή διόρθωσε...Επειδή γράφεις για buffer, αλλά δεν μας λες πού είναι το buffer...Είναι σε πρωτεύον - δευτερεύον ή κάπως αλλιώς;
Αφού διευκρινίσουμε το ανωτέρω θα μπορέσω να έχω καλύτερη άποψη. Πιστεύω ότι απλά η σερπατίνα σου είναι πολύ μικρή και η σωλήνωση δεν εξασφαλίζει την απαιτούμενη ποσότητα νερού στο κύκλωμα ΖΝΧ οπότε η αντλία δουλεύει λίγο και σταματάει, μετά ξεκινάει πάλι και ξανασταματάει, κ.ο.κ. Μια προσθήκη buffer θα εξασφάλιζε την απαιτούμενη ποσότητα νερού στο κύκλωμα ΖΝΧ. Αν παρέμεναν θέματα ροής όμως, η λύση είναι η προσθήκη κυκλοφορητή 2οντος.

διαταξη.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

25 minutes ago, antloukidis said:

Είναι πρόβλημα λόγω της αρχής λειτουργίας της ΑΘ και λύνεται με δημιουργία δευτερεύοντος κυκλώματος για ΖΝΧ

χμμμ...ξεχωριστό κύκλωμα έχω για τα ΖΝΧ. Αν κάνει ΖΝΧ έχω νο1 κύκλωμα, αν ζητηθεί νερό θέρμανσης, τότε δίνω στον buffer (νο2 κύκλωμα). δεν μας καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mechpanos said:

Για αρχή, υποψιάζομαι ότι το κύκλωμά σου είναι κάπως έτσι, αν θες επιβεβαίωσε ή διόρθωσε...Επειδή γράφεις για buffer, αλλά δεν μας λες πού είναι το buffer...Είναι σε πρωτεύον - δευτερεύον ή κάπως αλλιώς;
Αφού διευκρινίσουμε το ανωτέρω θα μπορέσω να έχω καλύτερη άποψη. Πιστεύω ότι απλά η σερπατίνα σου είναι πολύ μικρή και η σωλήνωση δεν εξασφαλίζει την απαιτούμενη ποσότητα νερού στο κύκλωμα ΖΝΧ οπότε η αντλία δουλεύει λίγο και σταματάει, μετά ξεκινάει πάλι και ξανασταματάει, κ.ο.κ. Μια προσθήκη buffer θα εξασφάλιζε την απαιτούμενη ποσότητα νερού στο κύκλωμα ΖΝΧ. Αν παρέμεναν θέματα ροής όμως, η λύση είναι η προσθήκη κυκλοφορητή 2οντος.

διαταξη.jpg

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

έχω πρωτεύον κύκλωμα που είναι η αντλία η οποία δουλεύει πάνω στον buffer και στα FCU
δευτερεύον είναι το κύκλωμα από τον buffer προς την ενδοδαπέδια

το σχέδιο σου στα ΖΝΧ ισχύει 100% όπως το δείχνεις με τρίοδη εκτροπής - στα υπόλοιπα η μόνη μεγάλη διαφορά που έχω είναι πως η αντλία δουλεύει σε σειρά τα FCU με τον buffer.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, kpios894 said:

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

έχω πρωτεύον κύκλωμα που είναι η αντλία η οποία δουλεύει πάνω στον buffer και στα FCU
δευτερεύον είναι το κύκλωμα από τον buffer προς την ενδοδαπέδια

το σχέδιο σου στα ΖΝΧ ισχύει 100% όπως το δείχνεις με τρίοδη εκτροπής - στα υπόλοιπα η μόνη μεγάλη διαφορά που έχω είναι πως η αντλία δουλεύει σε σειρά τα FCU με τον buffer.

Έχω απλοποιήσει το σχήμα σου για λόγους κατανόησης, έχω βάλει τα FCU και την ενδοδαπέδια ως μια ενιαία κατανάλωση. Θεωρώ ότι έχεις το buffer στην προσαγωγή προς τα FCU, έτσι όταν γυρίσει η τρίοδη στα ζεστά νερά, αποκόπτεται μια τεράστια ποσότητα νερού από το κύκλωμα.
Πιστεύω ότι μια απλή και σωστή κίνηση είναι να βάλεις το buffer στην επιστροφή, πριν την εισαγωγή της αντλίας, έτσι η αντλία θα διαβάζει πάντοτε επαρκή ποσότητα νερού.

διαταξη1.jpg

διαταξη2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα δευτερεύον κύκλωμα στα ανωτέρω....

Επίσης η παροχή προς ΖΝΧ, δεν αλλάζει με αυτή την αλλαγή σύνδεσης του θερμοδοχείου.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Δεν υπάρχει κανένα δευτερεύον κύκλωμα στα ανωτέρω....

Επίσης η παροχή προς ΖΝΧ, δεν αλλάζει με αυτή την αλλαγή σύνδεσης του θερμοδοχείου.

Ναι, το ξέρω...είπε ότι την δουλεύει σε σειρά... Επίσης, με την αλλαγή σύνδεσης δεν αλλάζει η παροχή εξασφαλίζεται όμως η ελάχιστη ποσότητα νερού κυκλώματος που θα ζητάει η αντλία...είναι μια γρήγορη ανέξοδη σχετικά (ελάχιστα υλικά και λίγα εργατικά λογικά) κίνηση που μπορεί να γίνει. Αν συνεχίσει και κάνει τα ίδια, πάει σε δευτερεύον κυκλώμα για το ΖΝΧ, το οποίο απαιτεί κυκλοφορητές, αυτοματισμούς κλπ, ας το κάνει σε 2η φάση!

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, antloukidis said:

Προτείνω σύνδεση της ΑΘ σε πρωτεύον κύκλωμα με διαχωριστή και των 2 αυτονομιών σε δευτερεύον.

Εκκίνηση της ΑΘ όποτε μπαίνει σε λειτουργία κάποια αυτονομία και παραγωγή θερμοκρασίας νερού σύμφωνα με καμπύλη αντιστάθμισης.

Το buffer 80λιτρα υπάρχει ήδη απλώς είναι συνδεδεμένο στα επιστρεφομενα. Αυτην την λύση που προτείνετε την γνωρίζω απλώς δεν ξέρω αν ειναι καλυτερη εναντι αυτής που έχω ήδη. Επίσης αν συνδεθεί όπως λέτε θα πιάσω την μεγιστη παροχή ή περίπου την μέγιστη;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CompScience said:

Επίσης αν συνδεθεί όπως λέτε θα πιάσω την μεγιστη παροχή ή περίπου την μέγιστη;

Θα μπορέσετε να ρυθμίσετε ακριβώς την παροχή που προδιαγράφει ο κατασκευαστής, ούτε μεγαλύτερη ούτε μικρότερη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έψαχνα να δω κάποιες ρυθμίσεις στο manual της LG και επειδή δεν το έβρισκα κατέβασα το πιο πρόσφατο.

Με έκπληξη παρατήρησα το παρακάτω που είμαι σχεδόν βέβαιως ότι δεν αναγράφονταν στα παλιότερα.

image.png.5d759b9b498982a133538eff26bc8c19.png

 

και για του λόγου αληθές βρήκα και ένα παλιότερο που λέει ένα ξερό "minimum total water volume 20L"

image.png.e6510e49ef1410c85ce2989dd9ca204e.png

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kostasinjeyan said:

Σήμερα έψαχνα να δω κάποιες ρυθμίσεις στο manual της LG και επειδή δεν το έβρισκα κατέβασα το πιο πρόσφατο.

Με έκπληξη παρατήρησα το παρακάτω που είμαι σχεδόν βέβαιως ότι δεν αναγράφονταν στα παλιότερα.

image.png.5d759b9b498982a133538eff26bc8c19.png

 

και για του λόγου αληθές βρήκα και ένα παλιότερο που λέει ένα ξερό "minimum total water volume 20L"

image.png.e6510e49ef1410c85ce2989dd9ca204e.png

Η Hitachi s80 έχει minimum ποσότητα νερού τα 50 λίτρα έχεις δεν έχεις backup heater. Ευτυχώς που έχω 80 και τα defrost είναι αβίαστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.