Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

36 minutes ago, mechpanos said:

Κάπως έτσι. Όχι τραγικά επάνω, απλά αν θες 20 τον αφήνεις 21, για να μπορέσεις να δεις τι κάνει η αντλία και να παίξεις με την καμπύλη. Αν δεις ότι κόβει από θερμοστάτη, πάει να πει ότι έχεις περιθώριο να χαμηλώσεις λίγο την θερμοκρασία νερού στις δεδομένες εξωτερικές θερμοκρασίες που έκοψε. Και σιγά σιγά αφού το φτιάξεις, στην ουσία ο έλεγχος της θερμοκρασίας θα γίνεται μέσα από την συνεχή μεταβολή της θερμοκρασίας των νερών, με λιγότερα start/stop και υψηλότερα COP. Τον θερμοστάτη θα τον έχεις σαν ένα δεύτερο αισθητήριο ασφαλείας.

Νομίζω έχει νοημα να το κανουμε αυτό μόλις πιασει λίγο το κρύο, π.χ. για Γιανεννα από 15 Νοέμβρη και μετά. Εχω βάλει μια υψηλών 16KW Στο σπίτι ~200τμ και παρατηρώ ότι μου κανει αρκε΄τα start/stop σε θερμοκρασιες οκτωμβριου γιατι έχει π..χ θερμ. ~17. Ειναι αναπουκτο αυτό νομίζω γιατι ειναι πολύ μεγάλη η αντλία για το σπίτι σε αυτές τις θεμροκρασίες. 

 

Επίσης η Hitachi που έχω έχει ενα night shift που κανει control το Capacity αλλά οποιον και να εχω ρωτήσει δεν το ξερει. ΚΑλά οι μηχανολογοι ούτε καν ξερουν τα στοιχεία που σας λέω.

 

Καποια στιγμή θα σας πώ την εμπειρία μου από μηχαναολογους που εγκαθιστούν Hitachi Αντλίες να τραβατε τα μαλλιά σας, ούτε τα βασικά δεν ξερουν π.χ. την παροχή που βγαζει ενα μηχανημα και ποσο σημαντική είναι και άλλα πολλά ευτράπελλα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την παροχή που βγάζει το κάθε μηχάνημα, δεν χρειάζεται να την ξέρει κανείς μηχανολόγος (γιαυτό υπάρχει το manual).

Το πόσο σημαντικό είναι να την έχει, όταν λειτουργεί, κάθε Α.Θ. και πώς αυτή θα "παντρευτεί" με το υπόλοιπο δίκτυο, είναι απαραίτητη γνώση κάθε μηχανολόγου που ασχολείται με εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις δικτύων με Α.Θ.

Υ.Γ. Η ρύθμιση της αντιστάθμισης καλό είναι να αρχίσει από τώρα, ώστε να βρείτε την απαιτούμενη θερμοκρασία νερού, όταν έξω έχει 17 οC!

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σοβαροί μηχανολογοι στα Γιαννενα δεν ξερουν καν

α) Πόσες ιντσες βγαζει μια αντλία.

β) Δεν έχουν διαβάσει το μανουαλ ποτέ και ούτε καν ξερουν που βρίσκεται.

γ) Οσον αφο΄ρα την hitachi δεν ξερουν τι είναι το Eco program στο water pump, τι είναι Gradient καμπύλη 1.1, 1.2 π.χ η κλίση της καμπύλης αντιστάθμησης, τι είναι τα points και πω΄ς πρεέπι να τα χειριστούμε.

δ) Τι είδους τριοδη πόσες ίσντες και το σημαντικοτερο αν η τρίοδη που βάζουμε είναι ολικής η μερικής παροχής.

θα μπορουσα να αφιερωσω πολλές σελίδες αλλά δυστηχώς δεν έχω χρόνο, με το καιρό θα το κανω θα γραψω ενα 10σελιδο "Καλοί τροποι σύνδεσης και λειτουργίας Hitachi Αντλιών"

Επίσης ολα αυτά που γράφω τα εχω συζητησει με  τρεις TOP (υποτίθεται Για Hitachi) μηχανικούς (δεν υπάρχουν και άλλοι).

Αν γραψω και τι κανουν οι υδραυλικοί θα χαθούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2022 at 8:34 AM, sso said:

Με τον οδηγό αυτό κατεβάζεις όποιο manual θέλεις είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά

lgb2b partner.pdf 841.86 kB · 7 downloads

 

On 10/18/2022 at 8:34 AM, sso said:

Με τον οδηγό αυτό κατεβάζεις όποιο manual θέλεις είτε στα Ελληνικά είτε στα Αγγλικά

lgb2b partner.pdf 841.86 kB · 7 downloads

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2022 at 6:01 ΜΜ, CompScience said:

Σοβαροί μηχανολογοι στα Γιαννενα δεν ξερουν καν

α) Πόσες ιντσες βγαζει μια αντλία.

β) Δεν έχουν διαβάσει το μανουαλ ποτέ και ούτε καν ξερουν που βρίσκεται.

γ) Οσον αφο΄ρα την hitachi δεν ξερουν τι είναι το Eco program στο water pump, τι είναι Gradient καμπύλη 1.1, 1.2 π.χ η κλίση της καμπύλης αντιστάθμησης, τι είναι τα points και πω΄ς πρεέπι να τα χειριστούμε.

δ) Τι είδους τριοδη πόσες ίσντες και το σημαντικοτερο αν η τρίοδη που βάζουμε είναι ολικής η μερικής παροχής.

Καλημέρα σας. Μια διευκρίνηση.

"Σοβαρός" Η/Μ μηχανικός που ασχολείται με μελέτες δημοσίων και ιδιωτικών έργων δεν προδιαγράφει εργοστασιακούς τύπους στις μελέτες του. Όταν υπάρχει λόγος να κάνει κάτι σχετικό αναφέρει "ενδεικτικό εργοστασιακό τύπο" μη δεσμευτικό για τον ιδιοκτήτη. Προδιαγράφει την κατηγορία του μηχανήματος (Αντλία Θερμότητας Νερού - Αέρα, σύστημα VRF κλπ) και ότι άλλο χρειάζεται για τη λειτουργία του δικτύου και των συστημάτων του. Ο επιβλέπων μηχανικός αναλαμβάνει την καλή εκτέλεση του έργου με βάση την μελέτη και επάνω στη μελέτη δίνουν προσφορές οι εργολάβοι και οι εγκαταστάτες.  

Ένας μηχανολόγος εγκαταστάτης που ασχολείται με, ή και με Hitachi -  προσωπική μου άποψη είναι ότι οι συγκεκριμένες Α.Θ. είναι πολύ καλά μηχανήματα - είναι υποχρεωμένος να ξέρει όλα αυτά που αναφέρετε παραπάνω και πολλά άλλα ακόμη.

On 21/10/2022 at 6:01 ΜΜ, CompScience said:

θα μπορουσα να αφιερωσω πολλές σελίδες αλλά δυστηχώς δεν έχω χρόνο, με το καιρό θα το κανω θα γραψω ενα 10σελιδο "Καλοί τροποι σύνδεσης και λειτουργίας Hitachi Αντλιών"

Θα ήταν πάρα πολύ καλό για τους συναδέλφους που εγκαθιστούν Hitachi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Θα ήταν πάρα πολύ καλό για τους συναδέλφους που εγκαθιστούν Hitachi.

Ναι μόνο που 10 σελίδες πραγματικά δεν θα φτάσουν...Ενδεικτικά, το reference guide της Daikin για παράδειγμα που εγκατέστησα εγώ, ήταν καμία 200ριά σελίδες...και δεν τα είχε και όλα, μέσα!!! Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που διαφοροποιούνται από εγκατάσταση σε εγκατάσταση που πρέπει να λάβει υπόψη του ένας μηχανικός, που πραγματικά 10 σελίδες θα ήταν μόνο η εισαγωγή για κάποιες γενικές "καλές πρακτικές", μετά αν πάμε για να το εξειδικεύσουμε για κάθε περίπτωση ξεφύγαμε!!! 
Αλλά θα είναι καλό για να αποφεύγονται τουλάχιστον πρακτικές όπως διαπίστωσα εγώ από εγκαταστάτες, τύπου "βάλε το θερμοκρασία προσαγωγής 55o και άστο" που αυτούς τους γλιτώνει από βάσανα καθώς το σπίτι ζεσταίνεται, "ακούει" γρήγορα και λένε τι ωραία ρύθμισε την αντλία ο εγκαταστάτης, "σκοτώνει"!! :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mechpanos said:


Αλλά θα είναι καλό για να αποφεύγονται τουλάχιστον πρακτικές όπως διαπίστωσα εγώ από εγκαταστάτες, τύπου "βάλε το θερμοκρασία προσαγωγής 55o και άστο" που αυτούς τους γλιτώνει από βάσανα καθώς το σπίτι ζεσταίνεται, "ακούει" γρήγορα και λένε τι ωραία ρύθμισε την αντλία ο εγκαταστάτης, "σκοτώνει"!! :)

και σκοτωνει κ η δεη στο λογαριασμο 😂😂

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 3:33 ΜΜ, mechpanos said:

 

 

Μετά τις παρεμβάσεις, πόσες είναι οι απώλειες της κατοικίας, έχει γίνει μελέτη; Από εκεί ξεκινάμε.
Η αντλία δουλεύει και κάτω από τους μηδέν αλλά με χαμηλότερη ισχύ και χαμηλότερο cop και δεν προλαβαίνει γιατί κάνει συνέχεια κύκλους defrost. Τότε βάζει μπροστά και αντιστάσεις (αν έχει) και γίνεται το έλα να δεις από κατανάλωση. Εν τω μεταξύ 16 kw είναι η ονομαστική απόδοση της αντλίας η οποία δίνεται συνήθως στους 7oC. Στους μηδέν πέφτει στο 12-13-14, εκεί...συν αυτό με τα defrost...γι' αυτό δεν σηκώνει! Το buffer θα έπρεπε να βοηθάει, βέβαια, ώστε όσο κάνει defrost η αντλία, να έχει επαρκή νερά για να γυρίσει στο κύκλωμα, ίσως ήθελε και μεγαλύτερο.

Υποάρχουν και οι υψηλών θερμοκρασιών π.χ. hitachi που δίνουν σταθερα 16kw μεχρι -20 βαθμούς κελσίου χωρίςα τντιστάσεις. Τα defrost βέβαια δεν μπορείς να τα αποφύγεις.

 

13 ώρες πριν, mechpanos said:

Ναι μόνο που 10 σελίδες πραγματικά δεν θα φτάσουν...Ενδεικτικά, το reference guide της Daikin για παράδειγμα που εγκατέστησα εγώ, ήταν καμία 200ριά σελίδες...και δεν τα είχε και όλα, μέσα!!! Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που διαφοροποιούνται από εγκατάσταση σε εγκατάσταση που πρέπει να λάβει υπόψη του ένας μηχανικός, που πραγματικά 10 σελίδες θα ήταν μόνο η εισαγωγή για κάποιες γενικές "καλές πρακτικές", μετά αν πάμε για να το εξειδικεύσουμε για κάθε περίπτωση ξεφύγαμε!!! 
Αλλά θα είναι καλό για να αποφεύγονται τουλάχιστον πρακτικές όπως διαπίστωσα εγώ από εγκαταστάτες, τύπου "βάλε το θερμοκρασία προσαγωγής 55o και άστο" που αυτούς τους γλιτώνει από βάσανα καθώς το σπίτι ζεσταίνεται, "ακούει" γρήγορα και λένε τι ωραία ρύθμισε την αντλία ο εγκαταστάτης, "σκοτώνει"!! :)

Κεφ 1. Σωστή διαστασολογηση μονο από μηχ. μηχανικό.

Κεφ. 2 Σωστή υδραυλική εγκατάσταση.

Κεφ. 3. Σωστή εγκατασταση της αντλίας

Κεφ. 4 Σωστή χρήση της αντλίας

Κεφ. 5. Σωστή συντήρηση αντλίας

αυτά ειναι τα κεφάλαια που πρέπει νομίζω να γράψουμε με πολλές πολλές υποενοτητες βέβαια αν θελετε να συνυεισφέρετε να ανοίξω ενα Google Doc και σε καμιά εβδομάδα να αρχίζω να γράφω.

 

13 ώρες πριν, mechpanos said:

Ναι μόνο που 10 σελίδες πραγματικά δεν θα φτάσουν...Ενδεικτικά, το reference guide της Daikin για παράδειγμα που εγκατέστησα εγώ, ήταν καμία 200ριά σελίδες...και δεν τα είχε και όλα, μέσα!!! Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που διαφοροποιούνται από εγκατάσταση σε εγκατάσταση που πρέπει να λάβει υπόψη του ένας μηχανικός, που πραγματικά 10 σελίδες θα ήταν μόνο η εισαγωγή για κάποιες γενικές "καλές πρακτικές", μετά αν πάμε για να το εξειδικεύσουμε για κάθε περίπτωση ξεφύγαμε!!! 
Αλλά θα είναι καλό για να αποφεύγονται τουλάχιστον πρακτικές όπως διαπίστωσα εγώ από εγκαταστάτες, τύπου "βάλε το θερμοκρασία προσαγωγής 55o και άστο" που αυτούς τους γλιτώνει από βάσανα καθώς το σπίτι ζεσταίνεται, "ακούει" γρήγορα και λένε τι ωραία ρύθμισε την αντλία ο εγκαταστάτης, "σκοτώνει"!! :)

Εχετε δίκο για την Daikin τόσο περίπου είναι το installation manual. 

Πόσοι μηχανικοί άραγε αφήνουν το μηχανήμα 1 μερα στο ρευμα χωρίς να κάνουν εκκίνηση; (Το αναφέρει μέσα το manual που λετε όπως ακριβώς το λέω). 

Edited by CompScience
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 9:08 ΜΜ, CompScience said:

Υποάρχουν και οι υψηλών θερμοκρασιών π.χ. hitachi που δίνουν σταθερα 16kw μεχρι -20 βαθμούς κελσίου χωρίςα τντιστάσεις. Τα defrost βέβαια δεν μπορείς να τα αποφύγεις.

 

Κεφ 1. Σωστή διαστασολογηση μονο από μηχ. μηχανικό.

Κεφ. 2 Σωστή υδραυλική εγκατάσταση.

Κεφ. 3. Σωστή εγκατασταση της αντλίας

Κεφ. 4 Σωστή χρήση της αντλίας

Κεφ. 5. Σωστή συντήρηση αντλίας

αυτά ειναι τα κεφάλαια που πρέπει νομίζω να γράψουμε με πολλές πολλές υποενοτητες βέβαια αν θελετε να συνυεισφέρετε να ανοίξω ενα Google Doc και σε καμιά εβδομάδα να αρχίζω να γράφω.

 

Εχετε δίκο για την Daikin τόσο περίπου είναι το installation manual. 

Πόσοι μηχανικοί άραγε αφήνουν το μηχανήμα 1 μερα στο ρευμα χωρίς να κάνουν εκκίνηση; (Το αναφέρει μέσα το manual που λετε όπως ακριβώς το λέω). 

Θα ήταν ένα χρήσιμο guide όντως. Θα μας βγει ένα τεχνικό εγχειρίδιο, να το κάνουμε copyright και να το εκδώσουμε, αν είναι :)

Για την έναρξη αντλίας δεν ξέρω πόσοι το κάνουν, ότι το ξέρουν το ξέρουν όμως! Εμένα μου είπε το κατάστημα που την πούλησε, όταν την βάλεις κοίτα μην σηκώσεις ασφάλειες και ξεκινήσεις κατευθείαν δοκιμαστική λειτουργία... βέβαια έτσι κι αλλιώς, εγώ όταν την έβαλα είχα το βιβλίο ανοιχτό και κάποιες ώρες σκάλιζα τα μενού και μελετούσα ρύθμιση προς ρύθμιση, και να ήθελα δεν θα μπορούσα να την λειτουργήσω άμεσα.
Τώρα δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν εγκαταστάτες που δεν πειράζουν καν τις ρυθμίσεις, εκτελούν το wizard πρώτης εκκίνησης, κάνουν μια δοκιμαστική λειτουργία να γυρίσουν τα νερά για να κάνουν μια εξαέρωση το κύκλωμα και άντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2022 at 5:06 PM, mechpanos said:

Θα ήταν ένα χρήσιμο guide όντως. Θα μας βγει ένα τεχνικό εγχειρίδιο, να το κάνουμε copyright και να το εκδώσουμε, αν είναι :)

Για την έναρξη αντλίας δεν ξέρω πόσοι το κάνουν, ότι το ξέρουν το ξέρουν όμως! Εμένα μου είπε το κατάστημα που την πούλησε, όταν την βάλεις κοίτα μην σηκώσεις ασφάλειες και ξεκινήσεις κατευθείαν δοκιμαστική λειτουργία... βέβαια έτσι κι αλλιώς, εγώ όταν την έβαλα είχα το βιβλίο ανοιχτό και κάποιες ώρες σκάλιζα τα μενού και μελετούσα ρύθμιση προς ρύθμιση, και να ήθελα δεν θα μπορούσα να την λειτουργήσω άμεσα.
Τώρα δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν εγκαταστάτες που δεν πειράζουν καν τις ρυθμίσεις, εκτελούν το wizard πρώτης εκκίνησης, κάνουν μια δοκιμαστική λειτουργία να γυρίσουν τα νερά για να κάνουν μια εξαέρωση το κύκλωμα και άντε γεια...

Αφιερωμενο σε ολους τους μηχανικούς και μη 

το εργαλείο της Hitachi για οικονομική μελέτη/υδραυλική/κλπ για την πόλη που μένει ο καθένας μας

https://www.hitachi-hitoolkit.com/yutaki/login

https://www.hitachi-hitoolkit.com/yutaki/login

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.