Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 21/3/2024 at 12:56 ΠΜ, DimitrisM91 said:

Καλησπερα.

Εχω εδω κ 3 χρονια μια daikin altherma monoblock μεσαιων θερμοκρασιων.αποφασοσα να αγορασω μια wlan card ωστε να την χειριζομαι απομακρυσμενα.

Την τοποθετησα ομως στο εσωτερικο χειριστηριο δεν βρισκω με τιποτα τη δυνατοτητας συνδεσης με wifi.

Υπαρχει περιπτωση να θελει καποιον προσθετο προσαρμογεα εκτος απο wlan card;

Ελπίζω να έχεις βρει λύση μέχρι τώρα! Όχι δεν χρειάζεται άλλος προσαρμογέας...απ' ότι θυμάμαι, χρησιμοποιείς την εφαρμογή της Daikin, για να περάσεις τις ρυθμίσεις στον adapter!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 877
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

ως άσχετη του αντικειμένου, μπορεί κάποιος να μου πει αν η αντλία ενώ έχεις κλείσει τη θέρμανση του σπιτιού συνεχίζει να "καίει" με την ίδια ένταση. Μου ήρθε κατανάλωση 840 κιλοβατώρες για έναν μήνα ενώ δεν είχα καν ανοιχτή την θέρμανση του σπιτιού κι έχω πάθει σοκ

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πως ειναι ρυθμισμενη. Η περισσοτερες αντλιες εχουν στις ρυθμισεις καταγραφη kWh που εχουν καψει. Επισης, εχει και Boiler για Ζεστα νερά χρήσης? Κατι που μπορει να βοηθησει στην αυξηση των kWh.
Ποσα τμ το σπιτι? Θερμοπροσοψη / κουφωματα ενεργειακα έχει?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Micha90 said:

 Μου ήρθε κατανάλωση 840 κιλοβατώρες για έναν μήνα ενώ δεν είχα καν ανοιχτή την θέρμανση του σπιτιού κι έχω πάθει σοκ

Αν είστε σίγουρη ότι η κατανάλωση προέρχεται από την ΑΘ, ζητήστε να την ελέγξουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, immunity said:

Ανάλογα πως ειναι ρυθμισμενη. Η περισσοτερες αντλιες εχουν στις ρυθμισεις καταγραφη kWh που εχουν καψει. Επισης, εχει και Boiler για Ζεστα νερά χρήσης? Κατι που μπορει να βοηθησει στην αυξηση των kWh.
Ποσα τμ το σπιτι? Θερμοπροσοψη / κουφωματα ενεργειακα έχει?

Το σπίτι είναι 110τμ κι έχει ενεργειακά κουφώματα. Έχει ηλιακό θερμοσίφωνα και η αντλία έχει μπόιλερ για ζεστά νερά. Μου φαίνεται παράλογο όμως σε μηνα που δεν χρησιμοποιούνταν θέρμανση να καταναλώνονται περισσότερες κιλοβατώρες απο τον χειμώνα . 840 κιλοβατώρες σε έναν ζεστό μήνα χωρίς θέρμανση .Θα αναζητήσω αν εχει καταγραφικό

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αν ειχε ρυθμιστει με προτεραιοτητα την θερμανση. Οσο δουλευε η θερμανση δεν παρηγαγε Ζεστα Νερα Χρήσης και τωρα που έκλεισε η θερμανση παραγει ΖΝΧ οποτε καιει συνέχεια και πιο πολυ (αλλο να ανεβαζεις τα νερα στους 35 βαθμους και αλλο να προσπαθεις να κρατας 60βαθμους ζεστο boiler). Σιγουρα θελει τον εγκαταστατη ή εναν ηλεκτρολόγο για να δει τι παιζει.

Εγώ πάντως για 92τμ με μονωση και ενεργειακα κουφωματα το χειμωνα εκαιγα 1-3kWh όλη τη μερα[25C μεσα] (30-90 kWh το μήνα) για θερμανση. Τις μερες που εβρεχε και δεν ειχαμε νερο απο ηλιακο μπορει να χρειαζοταν και 4-6kWh για νερό

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, immunity said:

Εγώ πάντως για 92τμ με μονωση και ενεργειακα κουφωματα το χειμωνα εκαιγα 1-3kWh όλη τη μερα[25C μεσα] (30-90 kWh το μήνα) για θερμανση. Τις μερες που εβρεχε και δεν ειχαμε νερο απο ηλιακο μπορει να χρειαζοταν και 4-6kWh για νερό

Είσαι ο ήρωας μας

1-3kWh όλη τη μερα[25C μεσα] είναι πραγματικά θαυμάσιο

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2024 at 3:34 ΜΜ, mechpanos said:

Ελπίζω να έχεις βρει λύση μέχρι τώρα! Όχι δεν χρειάζεται άλλος προσαρμογέας...απ' ότι θυμάμαι, χρησιμοποιείς την εφαρμογή της Daikin, για να περάσεις τις ρυθμίσεις στον adapter!

Ναι βρεθηκε ακρη.

Δεν την εβαλα σωστα με αποτελεσμα να μην εφαπτεται σωστα.

Πλεον μεσω της onecta λειτουργει αριστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.