Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης-parking pilotis-μετατροπή σε κλειστά parking


xekolla

Recommended Posts

Γεια σας! Εγώ έχω και μια άλλη ερώτηση επί του θέματος αυτού.

 

Σε πυλωτή πολυκατοικίας που είναι κατασκευασμένη με τον ΓΟΚ 73 και είναι δεσμευμένη με χιλιοστά σέ έναν ιδιοκτήτη, μπορει να ιδρυθεί ιδωτικός σταθμός στάθμευσης αυτοκινήτων (parking)? Η μήπως θα μετρήσει στην δόμηση και στον όγκο χωρίς να γίνει η παραμικρή μετατροπή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πυλωτή πολυκατοικίας που είναι κατασκευασμένη με τον ΓΟΚ 73 και είναι δεσμευμένη με χιλιοστά σέ έναν ιδιοκτήτη

 

Αυτό έχει κριθεί παράνομο με αποφάσεις του ΣτΕ. Δεν δίνονται χιλιοστα σε θέσεις στάθμευσης σην πυλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την μεριά της πολεδοδομικής νομοθεσίας (Σ.Δ, Σ.Ο κλπ) για το κλείσιμο των χώρων στάθμευσης στην Pillotis, δεν υπάρχει πρόβλημα με την κοινή χρήση του χώρου? Δεν έχει δηλωθεί ο χώρος της pillotis ώς κοινόχρηστος? Τα νέα κλειστά parking που θα προκύψουν δεν θα πρέπει να είναι και αυτά κοινόχρηστα?

Link to comment
Share on other sites

σε δικιά μου περίπτωση στη πολεοδομία Ζωγράφου, όλη η pilotis ήταν κοινόχρηστη σαφώς και κάναμε αλλαγή χρήσης σε θέσεις στάθμευσης που και αυτές ήταν μικρότερες και λιγότερες από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (16 διαμερίσματα και βγήκαν 5 θέσεις).

 

Βάσει της συμβολαιογραικής πράξης θεωρήθηκαν κοινόχρηστες και τροποποιήθηκε ο κανονισμός της πολυκατοικίας και προβλέπει πλέον "την κοινόχρηστη χρήση των θέσεων βάσει των μηνών του έτους σε κάθε ιδιοκτησία ή όπως αλλιώς συμφωνήσουν τα 1000/1000 των συνιδιοκτητών), 'οσον αφορά στη μοιρασιά αυτών"

Link to comment
Share on other sites

Theo, κάνατε και αλλαγή της δήλωσης του νόμου 960/79? Βγήκε νέα άδεια ? αν ναι σε πιο όνομα?

Ρωτάω γιατί είναι προβλήματα που αντιμετωπίζω τώρα και εγώ για ένα φίλο μου που σκέφτονται να κάνουν το ίδιο στην οικοδομή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.