Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο γκαράζ εκτός σχεδίου


gior35

Recommended Posts

Πολύ χρήσιμη σελιδα.Την είχα δει και σε άλλη δημοσίευση.

θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο

αν το υπόγειο μου φτάνει μέχρι και τους εξώστες δηλαδή οροφος 50μ2, ισόγειο 60μ2 και υπόγειο 70μ2 τα +10μ2 του υπογείου μετράνε στη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

τα επιπλέον τμ ή θα τα φυτευσεις με 1 μ χώμα ή

 

εφόσον

Ευπογείου*40% < Ε σταθμευσης

με το άρθρο 3 παρ. 2 του Π.Δ. 3.8.87/ΦΕΚ 749 Δ

+ η επέκταση του υπογείου εκτός περιγράμματος είναι <30,00 τμ

δεν χειάζεται φτευση

 

και δες εδώ

http://www.michanikos.gr/fpost46431.html#46431

 

λάθος είναι μόνο για τα εντός το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

ούπς, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με εκτός σχεδίου

και ούτε που μου πέρασε από το μυαλό :oops:

 

εσύ ξέρεις τι γίνεται στα εκτός;;;

-----------------

το βρήκα απαγορεύεται για κατοικία

http://www.michanikos.gr/ftopic812.html

 

ΔΙΑΤΑΓΜΑ 14/27-7-99

(ΦΕΚ 580 Δ)

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας.

 

Αρθρο 162 παρ.10

10. Ο χώρος του υπογείου δεν επιτρέπεται να εξέχει από το περίγραμμα του ισογείου του κτιρίου με την επιφύλαξη όσων ορίζονται στο άρθ. 322 παρ. 3β.

 

Αρθρο 322 παρ.3

β) Επιτρέπεται η επέκταση του υπόγειου χώρου του κτιρίου και κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, εκτός από το χώρο προκηπίου με την προϋπόθεση ότι το σύνολο του επεκτεινόμενου υπόγειου χώρου, στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου καθώς και ποσοστό 40% τουλάχιστον του υπόγειου χώρου που κατασκευάζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης 1 Ββ του άρθ. 248 διατίθενται αποκλειστικά ως χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων. Ο σύμφωνα με τα παραπάνω επεκτεινόμενος χώρος υπογείου δεν προσμετρείται στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

Στις εκτός σχεδίου περιοχές και για την περίπτωση ανέγερσης κτιρίου κατοικίας σύμφωνα με το άρθ. 167, όπως ισχύει, δεν εφαρμόζονται οι παραπάνω διατάξεις. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις κτιρίων σε εκτός σχεδίου περιοχές ο δυνάμενος να επεκταθεί στο υποχρεωτικό ακάλυπτο τμήμα του γηπέδου χώρος του υπογείου δεν μπορεί να καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του μεγίστου επιτρεπομένου κατά χρήση ποσοστού καλύψεως, όπως προβλέπεται από το κεφάλαιο Η του Μέρους II.

 

επίσης συμφωνώ με την άποψη να κάνεις ΗΧ αυτά τα επιπλέον 10 τμ

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμη η παλια δημοσίευση

για νομοθεσία χρησιμοποιώ το site της ΔΟΜΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

είναι αξιόπιστο?

γνωρίζετε κάποιο καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

βρε Μυρι αυτό δημοσιεύτηκε και μια σελίδα πρίν.

 

Πάντως και μια περίπτωση που είχα εγώ Κρήτη δεν επιτρέπαν εκτός σχεδίου το garage να υπερβαίνει την επιφάνεια της κάλυψης. Βέβαια επιτρέπεται η δημιουργία χώρου εισόδου garage στεγασμένου έως 30 τμ και αποκλειστικά για είσοδο αυτοκινήτων που δεν χρειάζεται φύτευση ούτε μετρά στην κάλυψη. Εχω το σχετικό αρθρο αν θέλετε σας το δημοσιεύω.

 

Συνάδελφε, που αναφέρεις παραπάνω ότι ο χώρος της επέκτασης του υπογείου φυτεύεται, αυτό το άρθρο έχει καταργηθεί, μόνο αν δεν βγαίνει η φύτευση του οικοπέδου απαιτείται φύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.