Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβής


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλεύσει πως υπολογίζεται η αμοιβή άδειας σε περίπτωση που έχω "καθαρό"¨οικόπεδο (χωρίς κατασκευές εντός αυτού) και θέλω να βγάλω άδεια για 3-4 κατοικίες ανεξάρτητες μεταξύ τους?

Η προφανής λύση ειναι να τις θεωρήσω σαν μεμονωμένες άδειες λαμβάνοντας υπόψιν την αμοιβή του τοπογραφικού μονο μια φορά και στο τέλος να τισ αθροίσω για να έχω το συνολικό κόστος. Είναι όμως τοσο απλο??

Link to comment
Share on other sites

σωστά υποθέτεις.

μόνο πρόσεξε πως αν είναι όμοιες οι κατοικίες αυτές, υπολογίζεις φορολογικά μίας αδείας και συμπληρώνεις το πεδίο που αναφέρει τον αριθμό ομοίων κτιρίων. (αν εχεις μικρές αρχιτεκτονικές παραλλαγες θα πρέπει να σε καθοδηγήσει ο μηχανικος εφαρμογής)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βγεί ένας συνολικός προϋπολογισμός για όλα τα κτίρια και οι αμοιβές κάθε εργσίας (αρχιτεκτονικά, στατικα κλπ) θα βγουν μία φορά, εφόσον φυσικά θα βγεί μία ενιαία άδεια. Δεν θα αθροίσεις 3-4 αμοιβές ξεχωριστών προϋπολογισμών, γιατί θα βγει μεγαλύτερο το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ο Σ.Ζ. εξαρτάται από την Τ.Ζ.

(ΤΖ) 1.20(ΤΑ) ---> ΣΖ = 0.75

1.20(ΤΑ) < (ΤΖ)1.60 (ΤΑ) ---> ΣΖ = 0.90

1.60(ΤΑ) <(ΤΖ) 2.00 (ΤΑ)--->ΣΖ = 1.00

2.00(ΤΑ) < (ΤΖ)--->ΣΖ = 1.10

 

Τις Τ.Α. (τιμές αφετηρίας) τις βρίσκεις από πίνακες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λέει ο ilias αλλά για τον υπολογισμό του προϋπολογισμού των φορολογικών του ιδιοκτήτη μόνο.

Για τον προϋπολογισμό των αμοιβών ΣΖ=1

Link to comment
Share on other sites

Σωστά erling απλά από τη στιγμή που ρώτησε σε ποιες περιπτώσεις παίρνει 0,75 και σε ποιες 1,00, υπέθεσα ότι θα ζητάει τις περιπτώσεις για το Σ.Ζ. του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.