Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνικό ή αγγλικό Archicad σε Mac?


Recommended Posts

Καλησπερά σε όλους τους φίλους των Mac. Είπα να ρισκάρω και τελικά πήγα και πήρα πριν 2 ημέρες ένα Mac Pro:) Έχω πραγματικά λιώσει στα tutorials για το λογισμικό και μετά απο 15+ χρόνια windows η αλήθεια είναι οτι αισθάνομαι πολύ περιέργα. Επίσης έχω καταλήξει και οτι θα πάρω το Archicad και για αυτό έχω κατεβάσει την trial έκδοση και εγκληματίζομαι.Το θέμα είναι ένα. Αναφέρομαι στους χρήστες Mac και μόνο. Δεν ξέρω αν γίνεται να έχω αγγλικό μενού στο mac και ελληνικά στο archicad. Γιατί όταν βάζω κύρια την αγγλική γλώσσα και δευτερεύουσα την ελληνική στο archicad βγαίνουν τα περιέργα γραμματάκια που όλοι μισούμε.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε οτι μπορώ να κάνω την δουλεία μου με αγγλικό archicad ή μήπως έχει τίποτα εξτρα το ελληνικό που χρειάζονται για την ελληνική πιάτσα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Άσχετο αλλά ρε παιδιά πως πάει έτσι σφαίρα αυτό το πράγμα.... για να μην αναφέρω οτι δεν ακούγεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό archicad έχει ένα σχετικά χρησιμο feature που είναι ότι σου κάνει ανάλυση επιφανειών για υπολογισμό όπως τα θέλει η πολεοδομία στο διάγραμμα κάλυψης.

Κατα τα άλλα είναι το ίδιο.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το αγγλικό γιατί οι εντολές στα ελληνικά με εκνευρίζουν και είναι δυσκολότερο να διαβάζεις manual και tips απο forums κλπ. Μόνο όταν θέλω να κάνω τους υπολογισμούς για το Δ.Κ. ανοίγω το ελληνικό, κάνω το δουλειά μου και το κλείνω.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά μπορείς να κανείς την δουλειά σου στο αγγλικό αν σε βολεύει.. δεν νομίζω πως έχει κάτι περισσότερο η λιγοτερο..Εγω πάντως προτιμώ το Ελληνικό γιατί βρίσκω πιο εύκολα αυτό που ψάχνω μέσα σε τόσες ρυθμίσεις.

Όταν είναι αγγλικό το μενού στο mac τρωει κάτι κολληματακια όπως αυτό που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό archicad έχει ένα σχετικά χρησιμο feature που είναι ότι σου κάνει ανάλυση επιφανειών για υπολογισμό όπως τα θέλει η πολεοδομία στο διάγραμμα κάλυψης.

 

Ποιό και πού είναι είναι αυτό το feature που κάνει ανάλυση επιφανειών για το διάγ/μμα κάλυψης? Εννοείς μήπως το εργαλείο για τους χώρους?

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρείς στην "Λίστα Εμβαδών".

Κάνεις με zone τις επιφάνειες που θέλεις να σου υπολογίσει, και με την 'Δημιουργία Λίστας Εμβαδών" σου ανοίγει ένα νέο παράθυρο με τους υπολογισμούς.

post-2714-131887221346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οποιο και να βάλεις δεν εχεις προβλημα.... αυτό το προβλημα που εμφανιζεται με τα ερωτηματικά λυνεται αμεσα.

απλα κανεις αντικατασταση του XReadCfg.txt που μπορει να στο δωσει η top software.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.