Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όχι, όλα έχουν ηλεκτρικό κλείστρο και δεν βγαίνει ΚΑΝ κοντά οποιοδήποτε μοντέλο, ούτε καν στις αναλογίες. 

Παίζεις μόνο σε κάποιο Phantom 4 PRO στην τιμή αυτήν ή πας στο Mavic 3E με το RKT. Μόνο αυτά έχουν μηχανικό κλείστρο και κάνουν για φωτογραμμετρία

Τα υπόλοιπα ξεφεύγουν τιμή. 

Αν θες απλά να παίξεις για να δεις ότι όντως παράγεται ένα 3d, πάρε ένα των 100 ευρώ. Το ίδιο αποτέλεσμα θα σου δώσει σε σχέση με το mini των 1000 ευρώ, από άποψη ακρίβειας.

Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στον χειρισμό σε σχέση με ένα φθηνό και ένα ακριβό drone. Πλέον η DJI προσφέρει και πακέτα δωρεάν αντικατάστασης σε περίπτωση πτώσης. Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς συχνά, πήγαινε με κλειστά μάτια στο 3E. Ξεκίνησα από inspire, πήγα σε phantom και τώρα με το mavic 3e τα έχω δει όλα! Και με την ακρίβεια, και με την μπαταρία και με την ανάλυση, και την ταχύτητα πτήσης και το λογισμικό, ειδικά η επιλογή για Live δημιουργία αναγλύφου για ομοιόμορφες φωτογραφίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα.

Έχω ένα phantom 4 advanced το οποίο πέταγα με την εφαρμογή pix4d capture κάνοντας χρήση ενός iphone.

Μόλις εμφανίστηκε η εφαρμογή pix4d capture pro την κατέβασα και έσβησα την παλιά version θεωρώντας ότι θα δουλέψει κανονικά. Όμως ενώ βλέπει το drone δεν γίνεται σύνδεση (phandom 4 pro not connected).

Έστειλα email στην pix4d και μου απάντησαν ότι η νέα εφαρμογή δεν υποστηρίζει το μοντέλο advanced.

Παράλογο μου φαίνεται αλλά συμβαίνει. Τους ζήτησα να μου στείλουν το αρχείο εγκατάστασης για την προηγούμενη έκδοση αλλά μου απάντησαν ότι αυτό δεν γίνεται.

Μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει αν και πως μπορώ να βρω το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής 

pix4d capture για iphone.

Ευχαριστώ.

Edited by Nikos1987
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/2/2024 at 4:19 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, για δες μήπως σου εμφανίζει την προηγούμενη έκδοση σαν διαθέσιμη στο cloud;

Καλημέρα. 

Δεν υπάρχει πουθενά. Είδα όμως ότι και η παλιά έκδοση δεν υποστήριζε το phantom 4 advanced.

Μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος με κάποιο τρόπο είχε αλλάξει το firmware του drone σε pro και για αυτό συνδέονταν. Προσπαθώντας να κάνω ενημέρωση του fimware το επανέφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (phantom 4 advanced) κι έτσι δεν μπορεί να γίνει σύνδεση.

Βρήκα άλλη εφαρμογή για το iphone με την οποία γίνεται σύνδεση με το phantom 4 advanced.

Έχω όμως τώρα ένα άλλο πρόβλημα. Οι φωτογραφίες βγαίνουν θολές.

Τις ρυθμίσεις της κάμερας τις έχω όλες το AUTO και πετάω συνήθως στα 30-40 μέτρα.

Έχει κάποιος συνάδελφος άποψη για το ποιες είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις (κλείστρο, διάφραγμα, ISO) για καθαρές φωτογραφίες με το συγκεκριμένο μοντέλο;

Ευχαριστώ.

Edited by Nikos1987
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.