Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γίνεται να μην κατατίθενται όλες οι αμοιβές κατά την κατάθεση του φακέλου;


Recommended Posts

Βρε παιδιά το έχω κάνει: Ένας τίτλος με όλες τις μελέτες, πληρώνω τα απαιτούμενα για κατάθεση και στο τέλος με την ίδια εντολή πληρώνω τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιώργο!!! εγώ φοβάμαι την ακύρωση άδειας!!!!

περιορίζομαι σε ''μαιμουδιές'' άλλου είδους όσον αφορά τα φορολογικά

 

σύμφωνα με το ΤΕΕ πάντα πρέπει για κάθε κατάθεση να έχεις συγκεκριμένο κωδικό πληρωμής που θα αναγραφει το ακριβές ποσό και θα συμφωνεί με την κατάθεση...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα όπου έχει αναλυθεί το ότι η τράπεζα ΔΕΝ πρέπει να δέχεται κατάθεση αμοιβής μικρότερη από ότι λέει η εντολή πληρωμής.

Αρα ο τρόπος που λέει ο panos και η XRYSA είναι μονόδρομος.

 

υ.γ. Κάποιος mod να κάνει συννένωση?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι είναι θέμα τράπεζας. Σε μια συγκεκριμένη μου ζητάνε απλά να να γράφω στα πλάγια τον αριθμό της εντολής και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς , εξαρτάται από το κατάστημα . Εγώ πάντως πάντα υπολογίζω όλες τις μελέτες και βγάζω κωδικό για τα πάντα , πληρώνω μόνο τα απαραίτητα (τοπογραφικό , παθητική και αρχιτεκτονικά) και μετά αν έχουν αλλάξει οι αμοιβές λόγω μικροαλλαγών στα τετραγωνικά ξαναυποβάλλω τα πάντα και πάω στο ΤΕΕ τις προηγούμενες αμοιβές και μου βγάζουν εκεί νέο κωδικό με ότι υπολείπεται . Αν δεν έχει αλλάξει καμιά επιφάνεια , ξαναπληρώνω με τον ίδιο κωδικό .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και σιγά μην ποτέ ακυρώσουν άδεια, επειδή πληρώθηκε η ίδια εντολή σε δύο δόσεις. Ξέρω πάρα πολλούς μηχανικούς που το κάνουν αυτό. Κι έπειτα δε νομίζω πως ο όποιος κανόνας του ΤΕΕ, στέκει νομικά έτσι ώστε να ακυρωθεί μία οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σ' ένα ερώτημα γιατί έχω μπερδευτεί:

Έχω καταθέσει Φεβρουάριο φάκελο με όλες τις αμοιβές (πλην καυσίμου αλλά έχω την εντολή πληρωμής) με ΕΤΑ 110.

Τώρα, για να πάρω την άδεια έχουν γίνει μικροαλλαγές που αυξάνουν το ποσό και επίσης η ΕΤΑ έχει γίνει 115!!

 

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??

-Το τεύχος που θα εμφανίσω θα έχει τιμές με 110 ή με 115;

-Θα προσαυξηθούν υποχρεωτικά όλες οι αμοιβές με την 115 (ακόμα και αυτές που έχουν πληρωθεί; )

-Για το καύσιμο που έχω την εντολή από τον Φεβρουάριο μπορώ να τα καταθέσω όπως είναι ή θα αυξηθεί (με ΕΤΑ 115; )

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το καύσιμο και εγώ αυτό πιστέυω αλλά τι γίνεται με την αύξηση; (Προστίθενται κάποια τετραγωνικά)

Ακόμα και το καύσιμο βγαίνει διαφορετικό!

Θα πρέπει να υπολογιστούν πάλι όλες με 115 και να πληρώσω την διαφορά(για τις μελέτες μιλάω, για την επίβλεψη είμαι σίγουρος για το 115);

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία (δις) μέσα στο έτος 2008, σε 2 πολεοδομίες (Αθηνών και Βούλας), έβγαλα πριν την κατάθεση τις αμοιβές όλων των μηχανικών και με την εντολή αμοιβής του αρχιτέκτονα, κατέθεσα μόνο την ελάχιστη (τα 1.200 € συν ΦΠΑ) και (στις 2 περιπτώσεις) ο φάκελος έγινε δεκτός.

Συμφωνώ, ότι το σωστό θα ήταν η καταβολή κατ' αρχήν της μελέτης των αρχιτεκτονικών, τοπογραφικού και παθητικής πυροπροστασίας.

Και μην ξεχνάμε, ότι ασχέτως του τρόπου υπολογισμού των αμοιβών, ο κάθε μελετητής (αρχιτέκτων, Η/Μ και στατικός) έχει τη δικιά του "ταρίφα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.