Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχουμε πει πολλες φορες οτι υπαρχει καποιος που εχει διαγραφει και πηγε ΟΓΑ.

ολο λεμε ομως. Τις προαλλες στο κεντρικο ΤΣΜΕΔΕ επεσε ξυλο (ασφαλιζομενος εδειρε υπαλληλο

του κλαδου υγειας). Τα πραγματα σφιγγουν και ετσι πρεπει. Οι υπαλληλοι δεν ειναι και δεν ηταν ποτε μαζι μας και ετσι

θα πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε πιστευω. Δε λεω να τους δειρουμε αλλα πολλες φωνες μαζι και εκει, στα γραφεια,

θα τους τρομαξουν. Εγω οποτε πηγαινω διαμαρτυρομαι αλλα ολοι κοτες ειναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έναν φίλο δικηγόρο. Λέει το αυτονόητο ότι είναι αντισυνταγματικές αυτές οι τακτικές του ΤΕΕ περί μη επανεγγραφής. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου στείλει το νόμο με τον οποίο γίνεται η σύνδεση διαγραφής ΤΣΜΕΔΕ με το ΤΕΕ?

Επίσης μου είπε ότι ο πιο άμεσος τρόπος είναι κάποιος να διαγραφεί από το ΤΕΕ κ μετά να ξαναπροσπαθήσει να επανεγγραφεί. Αν δεν τον επανεγγράψουν μπορεί άνετα να τους πάει στα δικαστήρια κ να κερδίσει για λογαριασμό όλων μας.

Τέλος αυτές οι περίεργες δηλώσεις που προδικάζεις ότι δεν πρόκειται να εργαστείς στο μέλλον ως μηχανικός δε στέκουν πουθενά. Έχει κάποιος μια τέτοια δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Διατάξεις που δεν μεταβάλλονται με το ν. 3863/2010

 

1. Συνταξιοδότηση με 15 έτη ασφάλισης και ηλικία 65 ετών

 

Η δυνατότητα των ασφαλισμένων, παλαιών και νέων, να συνταξιοδοτηθούν με τη συμπλήρωση 15 ετών ασφάλισης και ηλικία 65 ετών εξακολουθεί να ισχύει χωρίς τροποποίηση.

 

Πρέπει ο κάθε συνάδελφος, που για ένα χρονικό διάστημα δεν εξασκεί το επάγγελμά του, να μην πληρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ, όπως γίνεται με ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ.

Η συνεχόμενες εισφορές, ασχέτως ανεργείας, αφορούσαν άλλες εποχές που οι μηχανικοί σπάνια ξέμεναν από δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης μη ξεχνάτε ότι τα ποσά των εισφορών είναι φορολογητέα, (και μάλλον θα μας επιβληθεί σταθερός συντελεστής 20%.... αν νομίζετε ότι θα μείνουν μόνο στις εισφορές είστε γελασμένοι)

 

 

Αυτό ξαναπέστο!

 

Όσο αντισυνταγματικό είναι να μην σε ξεγράφει/επαννεγράφει το ΤΣΜΕΔΕ, άλλο τόσο είναι να φορολογήσε σε ένα ποσό που δεν μπαίνει στην τσέπη σου και ουσιαστικά είσαι υποχρεωμένος να το αποδώσεις, ενώ όταν πάς να το χρησιμοποιήσεις (άρα σύνταξη-φάρμακα, κ.λπ.) τρώς ξανά φορολογία!!!

 

Δεν ξέρω εάν το έχετε καταλάβει, αλλά η αύξηση των εισφορών δεν θα είανι 20%, αλλά ουσιαστικά 40% καθώς το ποσό δεν θα εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημα!! Δηλαδή στα 4.000 εισφορές, πληρώνουμε 5.000!!!

 

Εγώ προσανατολίζομαι ΣΟΒΑΡΑ να περνάω πλέον τις ασφαλιστικές εισφορές (Εφόσον δεν φύγω από το ΤΣΜΕΔΕ) ώς ΕΞΟΔΟ στα βιβλία μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσανατολίζομαι ΣΟΒΑΡΑ να περνάω πλέον τις ασφαλιστικές εισφορές (Εφόσον δεν φύγω από το ΤΣΜΕΔΕ) ώς ΕΞΟΔΟ στα βιβλία μου!

Δεν ξερω αν έχεις το δικαίωμα... ένας λογιστής θα μας απαντήσει φαντάζομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλουμε και εάν το βρούν το ξανασυζητάμε.

 

Δεν νομίζω σε κάποιο δικαστήριο να βρεί δίκιο κάποιος που σε φορολογεί πάνω σε έξοδο που σε υποχρεώνει να κάνεις! Εάν ήταν εθελοντική η ασφάλιση να το καταλάβω, τώρα που είναι όμως υποχρεωτική, είναι τρελό να σε φορολογεί απο πάνω!

 

Στους μισθωτούς, το φορολογητέο εισόδημα είναι δηλαδή οι μικτές αποδοχές πλέον;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνετε κουράγιο... :|

Μπείτε στη θέση του νεο-εισερχόμενου μηχανικού στην Ελλάδα του σήμερα.

Για μια θέση μηχανικού πέφτουν εκατοντάδες, μη πω περισσότερες, αιτήσεις και έχω ήδη 5 μήνες στον χώρο που ψάχνω δίχως αποτέλεσμα.

Τελικά όπως σήμερα έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα τι εισφορές καλούμαι να πληρώσω με την εγγραφή μου στο ταμείο; Ισχύει ακόμα το ποσό 960€ /εξάμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Για μια θέση μηχανικού πέφτουν εκατοντάδες, μη πω περισσότερες, αιτήσεις και έχω ήδη 5 μήνες στον χώρο που ψάχνω δίχως αποτέλεσμα.

Τελικά όπως σήμερα έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα τι εισφορές καλούμαι να πληρώσω με την εγγραφή μου στο ταμείο; Ισχύει ακόμα το ποσό 960€ /εξάμηνο;

 

Βαλε χιλιαδες για να εισαι μεσα, και εννοειται οτι βιογραφικα χωρις προυπηρεσια γινονται σαϊτες, προσαναμμα, κομφετι, κωλοχαρτο και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, χωρις δευτερη σκεψη.

Μεχρι προτεινος ηταν 975, τωρα ποσο θα ειναι θα το μαθουμε σε λιγο.

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.