Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

 

έχει πολύ πλάκα το θέμα. το 1 λέει και "αν μένει πολλά χρόνια στο εξωτερικό". πόσα είναι το πολλά δεν μας λέει. 2, 3, 4καιμισό?

 

Συνεπώς αν κάποιος μηχανικός δουλεύει με αντικείμενο εργασίας άσχετο του μηχανικού ΚΑΙ είναι ασφαλισμένος και σε άλλο ταμείο (π.χ. ΙΚΑ) έχει δικαίωμα διαγραφής.

αυτό το έχουμε πει ίσα και με 500 φορές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να με συγχωράτε που δε διάβασα τα πάντα, έχω διαβάσει από σελίδα 1 ως 14 και πάνω κάτω κατάλαβα και σκοπεύω να συνεχίσω το διάβασμα.

 

Νέος διπλωματούχος μηχανικός και εγώ έφτιαξα τα χαρτιά μου πλήρωσα τα παράβολα και τα λοιπά για να δώσω τελικά στις 7 του Μάρτη που μας έρχεται τις εξετάσεις στο ΤΕΕ.

Τι μου προτείνετε αφού η γιαγιά λεφτά διαθέτει μόνο για κανα εξάμηνο; Αν δε δώσω τώρα που έχω ήδη αιτηθεί και περιμένω την εξέταση τι γίνεται; Μπορώ με την αίτηση που κατέθεσα ήδη να δώσω στο μέλλον και να εγγραφώ στο Ταμείο (που ελπίζω να μην υπάρχει), ΑΝ ποτέ βρω δουλειά;

Καταλαβαίνω ότι πολλοί έχετε ήδη πήξει αλλά αν μου απαντήσετε βοηθάτε έναν νέο πριν κάνει ίσως ένα λάθος που πράξατε εσείς και προλάβει να μην βουτήξει στο πήξιμο.

Είμαι άνεργος και εγώ και νιώθω ήδη απελπισμένος. Θα σας ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση - συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

 

Συνεπώς αν κάποιος μηχανικός δουλεύει με αντικείμενο εργασίας άσχετο του μηχανικού ΚΑΙ είναι ασφαλισμένος και σε άλλο ταμείο (π.χ. ΙΚΑ) έχει δικαίωμα διαγραφής.

 

αυτό το έχουμε πει ίσα και με 500 φορές

Eδώ πάντως http://www.michaniko...99%CE%9A%CE%91/ αυτό που λένε όλοι είναι ότι έτσι και είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ αυτό σε ακολουθεί για μια ζωή και όπου και να δουλέψεις πρέπει να καλύπτεις και τις εισφορές σου εκεί. Αυτοί δεν ξέρουν ότι υπάρχει αυτό το δικαίωμα διαγραφής; Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι με αυτό το φόρουμ, για το ίδιο θέμα διαβάζω συνεχώς διαφορετικές απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

Kuβ

 

μπορεί να εισαι τυχαιρός και να βρεις δουλειά οπότε, κανένα πρόβλημα με την εγγραφή

 

αν δεν δώσεις εξετάσεις, προφανώς δεν γραφεσαι, το παράβολο όμως κλπ μαλλον το χάνεις (ρωτα και στο ΤΕΕ, πες τους πως σου έτυχε κάτι εκτακτο και θες να δώσεις την επόμενη περίοδο)

ψάχνεις για δουλειά και μόλις βρεις γράφεσαι

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Κυβ

Η γνώμη μου μην γραφτείς αν δεν βρεις δουλειά πρώτα....Κάποτε άλλες εποχές πηγαίναμε ντουγρόυ μετά την σχολή και γραφόμασταν. Τώρα τα παιδιά το ψάχνουν πρώτα...υπάρχει καλύτερη πληροφόρηση, οι εποχές έχουν αλλάξει. Αλλωστε ανα 4 μήνες προκυρύσονται εξετάσεις. Σιγά έχασες μια περίοδο και τι έγινε? Κάνε και αυτό που λέει η συντονίστρια για το παράβολο, αλλά να στο πω και αλλιώς, τι προτιμάς να χάσεις ένα παράβολο ή να αρχίσει να τρέχει το κοντέρ των εισφορών?

Εκτός αν θες να βγεις στην σύνταξη :smile: 4 μήνες νωρίτερα....και δεν το διαπραγματεύεσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Ως τώρα τελικά έχω καταλάβει ότι μπορεί αν θέλει κανείς να διαγραφεί να το πετύχει μέσω διαδικασίας, συνήγορο του πολίτη κτλ.

Να επανεγγραφεί πόσο εύκολο θεωρείτε ότι είναι; Αν πχ επιστρέψω από το εξωτερικό σε 10 χρόνια.

 

Σχετικά με το παράβολο παραθέτω όπως διαβάζω από την προκύρηξη των εξετάσεων: "Οι υποψήφιοι που απουσίασαν σε προηγούμενη εξεταστική, πρέπει να καταθέσουν νέα αίτηση, ενώ όσοι απέτυχαν πρέπει να καταθέσουν νέα αίτηση και να καταβάλλουν στα Ταμεία του ΤΕΕ το παράβολο συμμετοχής για τις εξετάσεις, αξίας 29,35€, στο οποίο προστίθεται χαρτόσημο 2,4%" από το οποίο καταλαβαίνω ότι απλά συμπληρώνω εκ νέου αίτηση και μόνο.

 

Λέτε να μου δημιουργήσει εμπόδιο να προσληφθω κάπου το να μην είμαι εξαρχής μέλος του ΤΕΕ; Υπάρχει κλαποια ανοχή;

Επιθυμία μου (ηλεκτρολόγος) είναι να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα, στη βιομηχανία. Αν κάπου προσληφθώ ως πχ χειριστής μονάδας ελέγχου πρέπει απαραίτητα να είμαι μηχανικός με άδεια ασκήσεως; Νομίζω όχι.

Αλλά ακόμα και αν βρω δουλειά ως μισθωτός μηχανικός (που συνηθίζεται πλέον αντί να πληρώνομαι βάση σύμβασης να κόβω μπλοκάκι πληρωμών του στυλ ΤΕΒΕ - άλλη εκμετάλλευση για να πέσουν οι μισθοί) και γραφτώ στο ΤΕΕ, μπορεί σε έναν χρόνο και πάλι να είμαι άνεργος, ενώ οι εισφορές θα τρέχουν.

 

Πάντως, σε περίπτωση που αναρωτιέστε: για νέο, άπειρο μηχανικό η αγορά είναι νεκρή. Όποια θέση μηχανικού ανοίξει ή καλύπτεται στον κύκλο των γνωστών άμεσα ή θέλει προυπηρεσία 3-5 έτη (πού να τη βρω;).

Γραφείο (σφραγίδες, μελέτες, υπογραφές) δε το συζητάμε να ανοίξω, ο πατερούλης δεν είναι μηχανικός (όπως γίνεται συνήθως με πολιτικούς μηχανικούς), δεν έχω αντικείμενο, τα ΦΒ έχουν πεθάνει, ενώ για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις/σχέδια δεν έχω καμία πείρα να κάνω τέτοια.

Όπου πέρασα για συνεντευξη προτείνουν είτε τζάμπα, είτε μπόνους επί πωλήσεων είτε κολοκύθια στο πάτερο. Σε πέντε χρόνια θα θεωρούμαι εργασιακά 5 χρόνια πιο έμπειρος (όντας όμως άνεργος) και θα πρέπει να πληρώνομαι παραπάνω, που σημαίνει μεγαλύτερη δυσκολία να με προσλάβουν.

Γενικά όπως ξέρετε οι μισθοί στον ιδιωτικό έχουν εν πολλοίς σταματήσει να καταβάλλονται εδώ και μήνες κάπως το λένε αυτό, νομίζω χρεοκοπία. Οι νέοι μηχανικοί συχνά δουλεύουν πλέον σα μηχανικοί μαύρα, σαν να μην υπάρχουν πουθενά ακόμα, με μπόνους και διάφορα ευχάριστα τέτοια.

Τα περι σύνταξης με έκαναν να ευθυμήσω, τώρα τουλάχιστον, γιατί στο μέλλον...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα υπάρχει μια φημολογία ότι είναι δύσκολο να επανεγγραφείς, αλλά δεν έχει νομική υπόσταση. Η αλήθεια είναι, ότι δεν ακούμε για περιπτώσεις επανεγγραφής για τον απλούστατο λόγο ότι όσοι διαγράφηκαν το έκαναν οριστικά και δεν υπήρχε λόγος επανεγγραφής γι'αυτούς...

Τώρα αν εργαστείς για πολλά χρόνια στο εξωτερικό μπορείς να γραφτείς στο εκεί αντίστοιχο επιμελητήριο, γυρνώντας να κάνεις μεταφορά δικαιωμάτων..και εμμέσως να πετύχεις εγγραφή στο ΤΕΕ. Κάπως έτσι.....

Σαν ηλεκτρολόγος στην βιομηχανία, ναι ενδέχεται και το αντικείμενό σου να μην χρειάζεται άδεια άσκησης (αυτό είναι άλλο κεφάλαιο, θα ξεφύγουμε). Αλλά και πάλι ο εργοδότης σήμερα καταλαβαίνει τους λόγους της μη έγκαιρης εγγραφής στο ΤΕΕ....Στην τελική δεν τρέχει και τίποτα για 4 μήνες αργότερα. Κανάνας λογικός δεν θα στραβώσει.

Στα υπόλοιπα είσαι πολύ σωστός. Η αγορά νεκρή για όλους σχεδόν, μετρημενες οι θέσεις και το 99% αυτών βιζματικές....Μιλάμε πάντα για ιδιωτικό τομέα.

Γιατί σαν ελ.επαγγελματίας αν δεν είσαι Πολιτικός, Αρχιτέκτονας, και με ανάλογο background τι να κάνεις? Και χωρίς εμπειρία...

Υπομονή θέλει δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά, τουλάχιστον να μην έχεις και τον βραχνά των εισφορών μέχρι να τακτοποιηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Ως τώρα τελικά έχω καταλάβει ότι μπορεί αν θέλει κανείς να διαγραφεί να το πετύχει μέσω διαδικασίας, συνήγορο του πολίτη κτλ.

Να επανεγγραφεί πόσο εύκολο θεωρείτε ότι είναι; Αν πχ επιστρέψω από το εξωτερικό σε 10 χρόνια.

 

Σχετικά με το παράβολο παραθέτω όπως διαβάζω από την προκύρηξη των εξετάσεων: "Οι υποψήφιοι που απουσίασαν σε προηγούμενη εξεταστική, πρέπει να καταθέσουν νέα αίτηση, ενώ όσοι απέτυχαν πρέπει να καταθέσουν νέα αίτηση και να καταβάλλουν στα Ταμεία του ΤΕΕ το παράβολο συμμετοχής για τις εξετάσεις, αξίας 29,35€, στο οποίο προστίθεται χαρτόσημο 2,4%" από το οποίο καταλαβαίνω ότι απλά συμπληρώνω εκ νέου αίτηση και μόνο.

 

Λέτε να μου δημιουργήσει εμπόδιο να προσληφθω κάπου το να μην είμαι εξαρχής μέλος του ΤΕΕ; Υπάρχει κλαποια ανοχή;

Επιθυμία μου (ηλεκτρολόγος) είναι να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα, στη βιομηχανία. Αν κάπου προσληφθώ ως πχ χειριστής μονάδας ελέγχου πρέπει απαραίτητα να είμαι μηχανικός με άδεια ασκήσεως; Νομίζω όχι.

Αλλά ακόμα και αν βρω δουλειά ως μισθωτός μηχανικός (που συνηθίζεται πλέον αντί να πληρώνομαι βάση σύμβασης να κόβω μπλοκάκι πληρωμών του στυλ ΤΕΒΕ - άλλη εκμετάλλευση για να πέσουν οι μισθοί) και γραφτώ στο ΤΕΕ, μπορεί σε έναν χρόνο και πάλι να είμαι άνεργος, ενώ οι εισφορές θα τρέχουν.

 

Πάντως, σε περίπτωση που αναρωτιέστε: για νέο, άπειρο μηχανικό η αγορά είναι νεκρή. Όποια θέση μηχανικού ανοίξει ή καλύπτεται στον κύκλο των γνωστών άμεσα ή θέλει προυπηρεσία 3-5 έτη (πού να τη βρω ;).

Γραφείο (σφραγίδες, μελέτες, υπογραφές) δε το συζητάμε να ανοίξω, ο πατερούλης δεν είναι μηχανικός (όπως γίνεται συνήθως με πολιτικούς μηχανικούς), δεν έχω αντικείμενο, τα ΦΒ έχουν πεθάνει, ενώ για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις/σχέδια δεν έχω καμία πείρα να κάνω τέτοια.

Όπου πέρασα για συνεντευξη προτείνουν είτε τζάμπα, είτε μπόνους επί πωλήσεων είτε κολοκύθια στο πάτερο. Σε πέντε χρόνια θα θεωρούμαι εργασιακά 5 χρόνια πιο έμπειρος (όντας όμως άνεργος) και θα πρέπει να πληρώνομαι παραπάνω, που σημαίνει μεγαλύτερη δυσκολία να με προσλάβουν.

Γενικά όπως ξέρετε οι μισθοί στον ιδιωτικό έχουν εν πολλοίς σταματήσει να καταβάλλονται εδώ και μήνες κάπως το λένε αυτό, νομίζω χρεοκοπία. Οι νέοι μηχανικοί συχνά δουλεύουν πλέον σα μηχανικοί μαύρα, σαν να μην υπάρχουν πουθενά ακόμα, με μπόνους και διάφορα ευχάριστα τέτοια.

Τα περι σύνταξης με έκαναν να ευθυμήσω, τώρα τουλάχιστον, γιατί στο μέλλον...

 

ΝΑ ξέρεις ότι σαν μισθωτός θα πληρώνεις ~ +5% παραπάνω από το να ήσουν στο ΙΚΑ. Επίσης το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει ιατρεία σαν το ΙΚΑ οπότε πρέπει να πηγαίνεις πάντα σε ιδιωτικό γιατρό και μετά να περιμένεις 2-3 ώρες να πάρεις 10-20 Ευρώ πίσω από το ΤΣΜΕΔΕ.

Επίσης ΔΕΝ υπάρχει κατά το ΤΣΜΕΔΕ άνεργος μηχανικός, οπότε δεν έχει επίδομα αν σε απολύσουν...(εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι).

 

Wellcome to the club!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πάντως ότι σχετικά λίγα άτομα έχουν πάρει χαμπάρι τι θα γίνει με τις εισφορές. Κάτσε βέβαια να έρθουν τα χαρτάκια, να καλέσουν το ασθενοφόρο οι αγαπητοί κοιμισμένοι συνάδελφοι και τότε θα δούμε την επισκεψιμότητα να εκτοξεύεται.

Link to comment
Share on other sites

και να θυμάσαι: "μη ρωτάς τι κάνει το ταμείο σου για σένα αλλά τι κάνεις εσύ για το ταμείο σου".

 

Καλα αυτο θα μεινει στην ιστορια μιλαμε. Εγραψες

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.