Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

όχι μόνο σαν ελέυθερος επγγελματίας .... και ως υπάλληλος υπάρχουν περιτπώσεις που πρέπει να είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ

πχ υπεύθυνος μηχανολόγος σε γραμμή παραγωγης, υπεύθυνος χημικός μηχανικός σε εργοστάσιο παραγωγής χημικών προϊόντων κλπ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες το ΤΕΕ ή και κατ'επέκταση η άδεια άσκησης επαγγέλματος, είναι η φυσική εξέλιξη (ας τω πω έτσι) των σπουδών του μηχανικού....Ετσι έχει περάσει, αλλά δεν είναι αυτοσκοπός. Τι θέλω πω...., Αν κάποιος δεν επιθυμεί να είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ή η ειδικότητά του είναι τέτοια που στην ουσία δεν χρειάζεται σφραγίδα για κάτι, δεν είναι ανάγκη να μπει στο ΤΕΕ. Πχ μηχανικός (μηχανολόγος, ναυπηγός) που εργάζεται σε ναυτιλιακή, εμπορική ΔΕΝ σφραγίζει τίποτα..... Ηλεκτρολόγος που εργάζεται σε τηλεποικινωνίες, πληροφορική ΔΕΝ σφραγίζει τίποτα.....Μηχανικός σε φαρμακευτική, κτλ κτλ ΔΕΝ σφραγίζει τίποτα. Συνεπώς δεν είναι απαραίτητη η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Πας μόνο με το πτυχίο. Εχει περάσει έτσι ώστε η άδεια να είναι απαραίτητη για ευννόητους λόγους.

@Myri

Το θέμα της παύσης εισφορών είναι το ποιο σωστο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αυτονόητο είναι δύσκολο για κάποιους. (....αν και καταλαβαίνω)

 

το θεμα ειναι οτι αν δεν εισαι στο ΤΕΕ και δουλευεις σε τηλεπικοινωνιες/πληροφορικη ο εργοδοτης μπορει να σου πει δεν εισαι μηχανικος οπότε δεν σε πληρώνω σαν μηχανικο αλλα σαν υπαλληλο γραφειου εχει συμβει ουκ ολιγες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει στο αντικείμενο της δουλειάς σου.....Αν είσαι καλός προχωράς και θα αμοιφθείς δεν έχει σχέση αν είσαι στο ΤΕΕ. Να σας πω παράδειγμα. Ξέρω 40άρη ναυπηγό που δεν γράφτηκε ποτέ στο ΤΕΕ ούτε του χρειάστηκε. Παίρνει αρκετά λεφτά από την ναυτιλιακή που εργάζεται, αν και άλλαξε 1-2 στο παρελθόν (πάντα στο ίδιο τομέα). Εξελήχθηκε στο αντικέιμενό του. Το ΤΕΕ τι να το κάνει? μπας και στα 40+ του έρθει ή όρεξη να κάνει Η/Μ μελέτες από το 0?

Link to comment
Share on other sites

στο 99% των περιπτώσεων θέλουν και την όποια υπογραφή μπορείς να βάλεις. αφήνω και 1% για να επιβεβαιώνει τον κανόνα

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο σαν ελέυθερος επγγελματίας .... και ως υπάλληλος υπάρχουν περιτπώσεις που πρέπει να είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ

πχ υπεύθυνος μηχανολόγος σε γραμμή παραγωγης, υπεύθυνος χημικός μηχανικός σε εργοστάσιο παραγωγής χημικών προϊόντων κλπ

Αυτά σχετίζονται καθαρά με αυτό που παρατήρησα παραπάνω. Δηλαδή τι αρμοδιότητες-δικαιώματα σου παρέχει και τι όχι η "άδεια ασκήσεως επαγγέλματος" που χορηγείται από το ΤΕΕ?Ένα επίσημο έγγραφο θα με ικανοποιούσε.

Link to comment
Share on other sites

η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σου δίνει το δικαίωμα να ασκείς το επάγγελμα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αν δεν εισαι στο ΤΕΕ και δουλευεις σε τηλεπικοινωνιες/πληροφορικη ο εργοδοτης μπορει να σου πει δεν εισαι μηχανικος οπότε δεν σε πληρώνω σαν μηχανικο αλλα σαν υπαλληλο γραφειου εχει συμβει ουκ ολιγες φορές...

 

Παλιά στο Τέξας αυτά! Πάνε οι κλαδικές πάει η επέκταση και αν δε σου αρέσει τόλμα να μιλήσεις....

 

η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σου δίνει το δικαίωμα να ασκείς το επάγγελμα

 

Δλδ εγώ εδώ και 7 χρόνια δεν είμαι μηχανικός? Τι είμαι, μπακάλης? Στο ΕΜΠ στους ΗΜΜΥ υπάρχει κατεύθυνση πληροφορικής, τηλεπικοινωνιών και άλλες που δεν έχουν συγκεκριμένα και προστατευόμενα εργασιακά δικαιώματα. Παρόλα αυτά το αντικείμενο της εργασίας μας είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις σπουδές μας.

 

Στην Ελλάδα μηχανικός = μελέτες. Το περιοδικό κάθε μήνα πήγαινε κατευθείαν στον κάλαθο επειδή απευθυνόταν 90% στους πολιτικούς μηχανικούς. Στην Αγγλία που ήμουν student member του IEE (αντίστοιχο ΤΕΕ), κάθε ειδικότητα είχε το δικό της περιοδικό.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

ίσως να είσαι και μπακάλης, δεν με απασχολεί καθόλου. για την πολιτεία και το τεε μηχανικός δεν είσαι πάντως

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αν μου προσφερθεί δουλειά εξαρτημένης εργασίας μέσω ΙΚΑ με 800 καθαρά, κόβω και το ΤΕΕ και όλα......

Από τα 2000 μπλοκάκι ( είμαι υψηλόμισθος... :shock: ) που πέρνω, αν αφαιρέσεις το ΦΠΑ 23%, τα 20% (αγυριστα πλέον) φόρου, τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, το Τέλος επιτηδεύματος, της εκτακτης (-μονιμης) εισφοράς, και το κλείσιμο, δεν μου μένουν ούτε 5000-6000 τον χρόνο....

Και σε αυτά δεν υπολογίζω ουτε επιδόματα ΟΑΕΔ, ουτε αποζημιώσεις ουτε τιποτα....

Τι να την κάνω την υπογραφή, όταν είναι πολύ ακριβή και δεν μου προσφέρει και εισόδημα?

Αυτή είναι η ξεφτίλα μας.... και όλα αυτά μετά από 19 χρόνια πραγματικής άσκησης του επαγγελματος χωρίς διακοπή....

Edited by slammer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.