Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Έπειτα από τις τελευταίες εξελίξεις με τις αυξημένες αιτήσεις για διαγραφή και αφού διάβασα αρκετά Πρακτικά του ΤΕΕ, όπου γίνεται αναφορά στην αποδοχή ή απόρριψη διαφόρων αιτήσεων διαγραφής, επαναφέρω ένα θέμα που προσωπικά με καίει:

 

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία εκούσιας διαγραφής από το ΤΕΕ;

 

Συμπληρώνω απλά μία αίτηση γενικής χρήσης στην οποία αναφέρω ότι δεν ενδιαφέρομαι να εργαστώ ως μηχανικός στην Ελλάδα και ότι επιθυμώ τη διαγραφή μου από τακτικό μέλος του ΤΕΕ; Ποιοι λόγοι έχουν νομικη βάση;

Πρέπει να έχω ήδη ασφαλιστεί αλλού ή έχω το δικαίωμα να μείνω ανασφάλιστος;

 

Γενικά, αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία ή γνωρίζει κάποιον που έχει διαγραφεί ας ενημερώσει παρακαλώ...

Ακόμα και με π.μ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει κάποια φόρμα αίτησης, απλά φτιάχνεις μία επιστολή ας πούμε.....

Από την στιγμή που δεν υπαρχει νομική υπόσταση ΜΗ διαγραφής (άσχετα αν για δικούς τους λόγους το δυσκολεύουν), δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.....Φαντάζομαι άντε να στο πω έτσι, κάτι "πιασάδικο".

Φυσικά και δεν χρειάζεται να είσαι κάπου αλλού ασφαλιζόμενος,....απλά δεν γουστάρεις το μηχανιλίκι, απλό. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

διάβασε εδώ κάτι το οποίο είχα ανεβάσει ξανά πριν χρόνια. το από το 2000 πόρισμα του συνηγόρου του πολίτη περί του θέματος.

 

αυτός πάντως που αναφέρουν δεν υπάρχει στα μητρώα άρα προφανώς έχει διαγραφεί

 

http://ifile.it/gcznqtw

 

Συμπέρασμα:

Με βάση τα ανωτέρω, ο Συνήγορος του Πολίτη θεωρεί ότι στην περίπτωση του κυρίου Συνεφακούλη, τυγχάνουν άμεσης και ευθείας εφαρμογής οι προαναφερόμενες συνταγματικές διατάξεις, ώστε να του επιτραπεί η άμεση αποχώρηση από το ΤΕΕ και η διαγραφή από το μητρώο, σε κάθε δε περίπτωση να του επιτραπεί η εξαίρεση από τον κλάδο κύριας σύνταξης του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς αυτό ως ασφαλιστικός φορέας οφείλει να ασφαλίζει την απασχόληση του μηχανικού και όχι την ιδιότητα.

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

το τσμεδε λέει ασφαλίζει την απασχόληση.

 

αυτό μάλιστα μπορεί να πάει και παραπέρα π.χ. ποια απασχόληση όταν έχει κάποιος 1 χρόνο να κόψει δελτίο παροχής?

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση γενικής χρήσης δεν αρκεί;

(θα είναι απο τις λίγες φορές που θα σφραγίζω με χαμόγελο)

 

Τα περί Υπεύθυνης Δήλωσης που έχω διαβάσει αφορούν την περίπτωση που γίνει αποδεκτή η αίτηση διαγραφής;

 

Εν ολίγοις, απλά συμπληρώνω μία αίτηση και την υποβάλλω;

 

http://portal.tee.gr...nikhsXrhshs.doc

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ, καθώς αυτό ως ασφαλιστικός φορέας οφείλει να ασφαλίζει την απασχόληση του μηχανικού και όχι την ιδιότητα.

 

Μας δουλέυουν? Είμαι απόφοιτος του ΕΜΠ ηλεκτρολόγος μηχανικός και εργαζόμουν ώς μισθωτός σε εταιρία τηλεπικοινωνιών.

Στα χαρτιά ήμουν μηχανικός, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι, αλλά το αντικείμενο εργασίας μου ήταν το ίδιο με απόφοιτους εξωτερικού, ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΑΕΙ κτλ.

Εφόσον για το δικό μου αντικείμενο δεν υπάρχουν υπογραφές, αμοιβές, μελέτες, επιβλέψεις το μόνο που με χαρακτήριζε ώς μηχανικό ήταν οτι τα ακουμπούσα στο ΤΣΜΕΔΕ (+5 %) σε σχέση με το ΙΚΑ. Θα έπρεπε να πεί το ΤΣΜΕΔΕ ότι εφόσον δεν εφαρμόζονται όλα αυτά στη δική σου θέση εργασίας πρέπει να είσαι στο ΙΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάποιος με το δικό σου αντικείμενο απασχόλησης, (πάνω κάτω καταλαβαίνω τι εννοείς) που εν πάση περιπτώση δεν τον απασχολεί η σφραγίδα κτλ....γιατί να γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ?

Εχεις δίκιο. Υπάρχουν πολλοί μηχανικοί κυρίως Μ-Η που απασχολούνται σε εμπορικές, ναυτιλιακές, τηλεπικοινωνιακές εταιρίες και στην τελική λόγω φύσης της δουλειάς είναι άχρηστη η σφραγίδα ή και η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Δεν θα μπορούσαν αυτοί να αποφύγουν το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πραγματικά, δε μπορώ άλλο να σκέφτομαι ότι

θα με πνίξουν τα χρέη του ΤΣΜΕΔΕ σε λίγο, είμαι 2,5 χρόνια άνεργη και

απλά δε θέλω να είμαι μηχανικός!

δεν έχω το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού

σ' αυτή την κ...χώρα? Τι στο καλό πρέπει

να κάνω για να απελευθερωθώ απ' αυτά τα δεσμά

και το καλοστημένο φαγοπότι τους?

Γιατί πας εκεί μέσα και ενώ παλιά σου έλεγαν κατηγορηματικά

ότι δε γίνεται με τίποτα να διαγραφείς, τώρα πια οι υπάλληλοι, ναι, αυτοί

που πλακάκια τα'χαν κανει τοσο καιρό, σου κάνουν τον πονεμένο και

τον συμπονεμένο. Ακόμη και αυτό είναι άδικο...

Ποιος ενδιαφέρεται να κάνουμε κάτι μαζικά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sulik, νομίζω το περί μη διαγραφής είνα μύθος που διαδόθηκε από τις "ιθύνουσες κεφαλές" του ΤΣΜΕΔΕ. Κανείς δεν μπορεί να σου αρνηθεί τη διαγραφή. Προσωπική γνώμη, εξάλλου σε μια δικαστική διαμάχη αποκλείεται να κερδίσουν και το ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.