Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη εμείς γιατί σπουδάζουμε;

 

Μας είχε κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση ένας καθηγητής στο ΕΜΠ σε ένα εργαστήριο φυσικής (μία και μοναδική φορά τον είδα). Η απάντηση που έδωσε αργότερα ο ίδιος είναι από τα πράγματα που με έχουν σημαδέψει (πάνε πολλά χρόνια από τότε). Όταν κάνω την ερώτηση σε κάποιον φοιτητή (ή συνάδελφο) και μου απαντά "για να μπορώ να δουλέψω, για τα επαγγελματικά δικαιώματα κλπ." (δηλαδή οι 9 στους 10, ίσως και παραπάνω)...Χαρακτήρισέ με όπως θες, πάντως σίγουρα δε σπουδάζει κανείς μηχανικός για να γραφτεί σε κάποιο ΤΕΕ και να αρχίζει να κοτσάρει υπογραφές για να βγάλει τα προς το ζειν - Γνώμη μου πάντα. Πριν από όλα, υπάρχει και το εξωτερικό- ειδικά στην ηλικία σου.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Toxus με παρεξήγησες. Μη μου βάζεις λόγια που δεν είπα.

Εγώ απλά εννοούσα ότι ποιος ο λόγος να είσαι μηχανικός αλλά να μην εφαρμόζεις τις θεωρητικές γνώσεις σου στη πράξη λόγω ανεργίας ή άλλων προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι (και κυρίες), θα ήθελα να ρωτήσω, όλα τα παραπάνω για εγγραφή στο ΤΕΕ και την άμμεση σύνδεση του με το ΤΣΜΕΔΕ, ισχύουν για όλους του μηχανολόγους μηχανικούς ή μόνο για αυτούς που είναι από Πολυτεχνεία; Εγώ πχ, που είμαι από ΤΕΙ, εντάσομαι σε όλα τα παραπάνω, και δουλέυω σαν μισθωτός με εξαρτημένη σχέση εργασίας;

Link to comment
Share on other sites

Ως Μηχανικός Τ.Ε. ασφαλίζεσαι στον ΟΑΕΕ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. Εκτός εάν είσαι και εργολήπτης δημοσίων έργων.

Επίσης, δεν εγγράφεσαι στο ΤΕΕ. Στην ΕΕΤΕΜ αν επιθυμείς (νομίζω είναι προαιρετικό).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εμείς γιατί σπουδάζουμε;

 

Γιατι πολυ απλα πεσατε και εσεις, οπως και εμεις (οι νεωτεροι τουλαχιστον), θύματα της φούσκας της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης, διοτι δυστυχως περι φουσκας προκειται. Θυματα της προηγουμενης γενιας και της μανιας της ή καλυτερα του ψωνιου της με την τριτοβαθμια. Δινοντας μαλιστα και συμβουλες για επιλογη επαγγελματος και σχολης, συμφωνα με το τι θυμουνται αυτοι οτι ζηταγε η αγορα οταν ηταν αυτοι στην ηλικια αυτη, δηλαδη πριν 3-4 δεκαετιες, προσφατα δηλαδη.

Το κακο ειναι οτι για να καταλαβει κανεις οτι προκειται για φουσκα, και μαλιστα τεραστιων διαστασεων, πρεπει συνηθως να περασουν 7-8 χρονια, για σπουδες, μεταπτυχιακα, στρατους και μετα να δει την γλυκα. Γιατι μετα: ανεργια και αγιος ο θεος.

Edited by karavlaxos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αν το βλέπεις από τη σκοπιά της επαγγελματικής αποκατάστασης.

Τώρα θα μου πεις, δικαίως, πόσοι έχουν τη λόξα και νοιάζονται πρωτίστως για τη μόρφωση και την επιστήμη;

Ή, πόσοι έχουν την πολυτέλεια αυτή και να αδιαφορούν για το χρήμα.

Προφανώς όσοι το έχουν ήδη!

 

Βεβαίως πρόκειται για φούσκα από την άποψη ότι η ζήτηση της αγοράς είναι πλέον πολύ μικρή και η προσφορά πολύ μεγάλη.

Πώς θα ξεφουσκώσει;

Όχι πάντως ιδρύοντας νέες σχολές μηχανικών.

Για να επέλθει ισορροπία, πρέπει να αυξηθεί η ζήτηση, να πάμε δηλαδή σε ανάπτυξη και να μειωθεί ή έστω σταθεροποιηθεί η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα. Δεν έχεις κι άδικο.

Πάντως για να επέλθει ισορροπία στην αγορά δεν υπάρχει άλλη επιλογή απ' αυτά τα δύο που ανέφερα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Τώρα, το πώς θα έρθει η ανάπτυξη, είναι μεγάλη κουβέντα που δεν είναι του παρόντος θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.