Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

μια ερωτηση η οποια μπορει να εχει ηδη τεθει απο καποιον αλλο συναδελφο.

Ειμαι μισθωτος σε ιδιωτικο τομεα ,ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ και ο εργοδοτης μου ανακοινωσε οτι απο το νεο ετος, θα με δεχεται μονο ως μισθωτο στο ΙΚΑ ή αν θελω να παραμεινω στο ΤΣΜΕΔΕ μονο με μπλοκακι (κοινως να γινω ελ.επαγγελματιας).

Ελ.επαγγελματιας δεν θελω να γινω, και η ερωτηση ειναι ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθηθει ωστε να μην πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ για ασφαλιση....πρεπει να διαγραφω απο μελος του ΤΕΕ οπως εχω διαβασει στο topic αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεί δηλ? Δεν θα σε απασχολεί για εργασία μηχανικού αλλά σαν κάτι άλλο?

 

Παύση εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ δεν υφίσταται. Μόνο διαγραφή απο ΤΕΕ και αυτόματα έπειτα ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λένε οι συνάδελφοι....Αλλά αν επιτρέπεται, ποια είναι ακριβώς η εργασία σου?

 

ειμαι αρχιμηχανικος σε ναυτιλιακη εταιρεια, 10 χρονια δουλευω ως μισθωτος στην εταιρεια, και τωρα μου λενε οτι υποχρεωτικα απο 01/01/2013 θα πρεπει να επιλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά μην ανησυχείτε, το πρόβλημά μας λύνεται από μόνο του. Απ'ότι φαίνεται όχι για ταμείο αλλά ούτε δραχμές για φαΐ δε θα έχουμε σε λίγο καιρό χαχαχα

 

Δεν νομίζω ότι λύνεται απλά γενικεύεται: σκεφτόμαστε να διαγραφούμε από το ευρώ αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να διαγραφούμε κι από την ΕΕ και φοβόμαστε ότι μετα δεν θα μπορούμε να ξαναγραφτούμε...

Τι ΤΕΕ, τι ΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι λύνεται απλά γενικεύεται: σκεφτόμαστε να διαγραφούμε από το ευρώ αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να διαγραφούμε κι από την ΕΕ και φοβόμαστε ότι μετα δεν θα μπορούμε να ξαναγραφτούμε...

Τι ΤΕΕ, τι ΕΕ....

 

Φήμες ανεξακρίβωτης εγκυρότητας είναι αυτές. Η Ελβετία και η Μ. Βρετανία μια χαρά μέλη της Ε.Ε. είναι ενώ διατηρούν δικό τους νόμισμα. Άρα το θέμα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ παραμένει μάλλον μοναδική παγκόσμια πρωτοτυπία!

Link to comment
Share on other sites

Η Ελβετία και η Μ. Βρετανία μια χαρά μέλη της Ε.Ε. είναι ενώ διατηρούν δικό τους νόμισμα.

 

όχι η Ελβετία, αλλά η Σουδία και η Δανία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.