Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Αν εργάζεται σαν μηχανικός στο τανκερ νομίζω πως σωστά το ζητάει το ΤΕΕ αφού εξασκεί το επάγγελμα του μηχανικού.

Αν όμως δεν εργάζεται σαν μηχανικός δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εργάζεται σαν μηχανικός στο τανκερ νομίζω πως σωστά το ζητάει το ΤΕΕ αφού εξασκεί το επάγγελμα του μηχανικού.

Αν όμως δεν εργάζεται σαν μηχανικός δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Γνωρίζεις έναν, έστω έναν πρώτο, δεύτερο ή τρίτο μηχανικό, σε οποιοδήποτε πλοίο, ο οποίος να είναι μέλος ΤΕΕ ή απόφοιτος πολυτεχνείου; Προς πληροφόρησή σου, σε όλο τον στόλο των ελληνικών τάνκερ δεν υπάρχει ούτε ένας. Εκτός από τον συγκεκριμένο ο οποίος λόγω κρίσης μπήκε στα τάνκερ ξεκινώντας ως δόκιμος μηχανικός, όπως κάνει και ο οποιοσδήποτε φιλιππινέζος, ουκρανός ή έλληνας έχει δίπλωμα μηχανικού αυτοκινήτων γυμνασιακού, ούτε καν λυκειακού, επιπέδου. Με τη δική σου λογική, πρέπει όλοι οι πρώτοι, δεύτεροι και τρίτοι μηχανικοί να είναι απόφοιτοι πολυτεχνείου. Αυτό όχι μόνο δεν ισχύει, αλλά σε βεβαιώνω ότι ελάχιστοι πλοιοκτήτες θα ήθελαν τους θεωρητικούς άσχετους μπεμπέδες των ελληνικών πολυτεχνείων στα βαπόρια τους.

Ο άνθρωπος ζητά το αυτονόητο: εφόσον έχει την ίδια υποχρεωτική ασφάλιση με όλους τους υπόλοιπους ναυτικούς, μηχανικούς ή μη, να μην πληρώνει δεύτερη ασφάλιση. Πραγματικά εκπλήσσομαι που βρέθηκε κάποιος που θεωρεί αυτό το αίτημα παράλογο. Πέραν όλων των άλλων, αφενός είναι δικαίωμά του, αφετέρου ποια είναι η ανταποδοτικότητα της ιδιότητάς του ως μέλος ΤΕΕ ή ως ασφαλισμένου στο ΤΣΜΕΔΕ; Τι του προσφέρουν αυτά για να του απαιτούν πληρωμή;

 

Υ.Γ. Το "θεωρητικοί άσχετοι μπεμπέδες" μπορεί να ακούγεται ενοχλητικό εδώ μέσα, αλλά είναι 1000% αλήθεια. Από τους 160 αποφοίτους ενός έτους μηχανολόγων στο ΕΜΠ είναι ζήτημα αν υπάρχει ένας ή δύο που να ξέρουν πώς να βγάλουν ένα ρουλεμάν από τη θέση του. Και σε ένα βαπόρι αυτό είναι που μετράει, όχι αν ξέρεις άλγεβρα τανυστών και π@@@@ες μπλε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είσαι φορτωμένος και ξεσπάς σε λάθος μέρος.

1. Δεν ξέρω κανέναν μηχανικό πλοίου. Δεν ξέρω καν τι δουλειά κάνει. Ξέρω μόνο μηχανικούς, φίλους και συνεργάτες.

2. Ξεκίνησα με "αν" την πρότασή μου, που σημαίνει πως αν αυτό που λέω είναι σωστό τότε η ισχύει η άποψή μου.

3. Λέγοντας "μηχανικός" δεν εννοούσα μηχανικός πλοίου αλλά τους μηχανικούς που είναι μέλη του ΤΕΕ.

 

Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος δεν ασκεί το επάγγελμα του μηχανικού, όπως αυτό είναι θεσμοθετημένο στους σχετικούς νόμους (Ν6422/34 κλπ), τότε δεν έχει λόγο το ΤΕΕ να απαιτεί να πληρώνει εισφορές σε αυτό και κατ'επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

 

υγ. Αν δεν απαντήσω δεν θα σημαίνει τίποτα άλλο παρά ότι το forum δεν με αφήνει να κάνω follow το συγκεκριμένο topic όπως και διάφορα άλλα. Μόνο αν γίνει replay ενημερώνομαι....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Είναι μετά το όριο της γελοιότητας, να ταυτίζεται το δίπλωμα μηχανικού του πολυτεχνείου με την ιδιότητα μέλους ΤΕΕ.

 

Τα μη μέλη ΤΕΕ δηλ (που για οποιονδήποτε λόγο δεν έχουν εγγραφεί στο ΤΕΕ), δεν είναι στην ουσία τους μηχανικοί?

 

Η γελοιότητα ταύτισης ιδιότητας μέλους ΤΕΕ και ασφαλισμένου ΤΣΜΕΔΕ, θα λήξει αρκετά σύντομα, με δεδομένο, ότι πλέον το ΤΣΜΕΔΕ θα κληθεί σε κάποια φάση να διεκδικήσει δικαστικά οφειλές προς αυτό από ασφαλισμένους, με βάση τα τελευταία νομοθετήματα (θα γίνονται απαιτητά με βάση των Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων).

 

Εκείνη η δικαστική μάχη θα είναι η αρχή του τέλους. Γιατί το πρώτο επιχείρημα του εναγόμενου θα είναι ότι, δεν του επετράπει να διαγραφεί ή να κάνει ασφαλιστική παύση, προκειμένου να αποφύγει την υποχρεωτική οφειλη. Για αυτό το λόγο τόσα χρόνια το ΤΣΜΕΔΕ ποτέ δεν διεκδίκησε δικαστικά οφειλές δεκαετιών από ορισμένους ασφαλισμένους του. Γιατί θα άνοιγε τους ασκούς του Αιόλου.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

nikmmech, δεν έχω καμμία όρεξη να υπερασπίζομαι το ΤΕΕ, άλλωστε έχω πει πως πρέπει να δίνει την δυνατότητα παύσης/διακοπής και κατ'επέκταση του ΤΣΜΕΔΕ, αλλά υπάρχει κράτος που μπορεί κάποιος να εξασκήσει το επάγγελμα του μηχανικού χωρίς να είναι εγγεγραμμένος σε επιμελητήριο, σύλλογο ή μητρώο;

 

υ.γ. Συμφωνώ επίσης πως είναι μεγάλη πατάτα το "Το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει ιδιότητα και όχι εργασία, άρα μέλος ΤΕΕ -> μέλος ΤΣΜΕΔΕ" που ισχύει αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία μα καμία σχέση ο α,β,γ μηχανικός πλοίου, με τον απόφοιτο μηχανικό πολυτεχνείου όπως πολλοί τον φαντάζονται.....Εκεί μετρά η προυπηρεσία στη θάλασσα και όχι στα θρανία.... Δυστυχώς ο φίλος πληρώνει ότι κάποτε φοίτησε σε πολυτεχνείο.....

Αλλά αυτό είναι ένα ακόμη παράδειγμα στα πολλά που υπάρχουν για ετεροαπασχολούμενους μηχανικούς. Πόσοι δεν εργάζονται σε άσχετες δουλειές με το αντικείμενο του μηχανικού, και όχι προσωρινά έτσι? Πρέπει το ΤΣΜΕΔΕ να το δει αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, αναφέρομαι στις παρακάτω φράσεις που έγραψε ο scn

 

"πτυχίο Μηχανικού και ιδιότητας μέλους ΤΕΕ είναι ταυτόσημα", ότι "δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει κάποιος την ιδιότητά του ως πτυχιούχος μηχανικός αν δεν είναι μέλος ΤΕΕ"

 

όπου είναι γενικόλογες και αστείες (σαν απάντηση του ΤΕΕ προφανώς - όχι του scn). Δηλ αν δεν ήμουν μέλος του ΤΕΕ, θα μου απαγορεύονταν να χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου τον όρο Διπλωματούχος Μηχανικός? 'Η θα μου απαγορεύονταν να εργαστώ κάπου, όπου θα παρέχω υπηρεσίες, αρκεί να μην υπογράφω κάτι? Γιατί σαν μηχανολόγος, υπάρχουν αρκετές τέτοιες θέσεις. Το υπόβαθρο που έλαβα από την φοίτηση στο πολυτεχνείο και πιστοποιείται με το δίπλωμα, δεν είναι αυτό που θα μου δώσει την δυνατότητα να εργαστώ?

 

Το ΤΕΕ, σαν γνήσιος εκφραστής μηχανικών που απασχολούνται στο χώρο της οικοδομής κυρίως και Δ.Υ. μηχανικών, εμένει ακόμα στην τήρηση των τύπων. Αυτά όμως παρήλθαν. Αν περιμένει κάποιος από εκεί μέσα, να παραμείνει κάποιος μέλος τους, γιατί τυπικά απαιτείται, τότε δεν βλέπει τον ορυμαγδό αλλαγών που έρχεται.

 

Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι κανείς δεν ενοχλείται ιδιαίτερα με την υποχρέωση να είναι μέλος του ΤΕΕ. Το πρόβλημα υπάρχει φυσικά με την υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ. Το οποίο θεωρώ πως είναι κοντά στην λήξη του..

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είσαι φορτωμένος και ξεσπάς σε λάθος μέρος.

1. Δεν ξέρω κανέναν μηχανικό πλοίου. Δεν ξέρω καν τι δουλειά κάνει. Ξέρω μόνο μηχανικούς, φίλους και συνεργάτες.

2. Ξεκίνησα με "αν" την πρότασή μου, που σημαίνει πως αν αυτό που λέω είναι σωστό τότε η ισχύει η άποψή μου.

3. Λέγοντας "μηχανικός" δεν εννοούσα μηχανικός πλοίου αλλά τους μηχανικούς που είναι μέλη του ΤΕΕ.

 

Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος δεν ασκεί το επάγγελμα του μηχανικού, όπως αυτό είναι θεσμοθετημένο στους σχετικούς νόμους (Ν6422/34 κλπ), τότε δεν έχει λόγο το ΤΕΕ να απαιτεί να πληρώνει εισφορές σε αυτό και κατ'επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

 

υγ. Αν δεν απαντήσω δεν θα σημαίνει τίποτα άλλο παρά ότι το forum δεν με αφήνει να κάνω follow το συγκεκριμένο topic όπως και διάφορα άλλα. Μόνο αν γίνει replay ενημερώνομαι....

Έγινες κατανοητός. Προς πληροφόρησή σου, η θέση τρίτου, δεύτερου ή πρώτου μηχανικού σε οποιοδήποτε πλοίο δεν απαιτεί ούτε καν πτυχίο ΤΕΙ, πόσο μάλλον ΑΕΙ, και δεν αφορά άσκηση επαγγέλματος μηχανικού όπως αυτό είναι θεσμοθετημένο. Ειδικά ο τρίτος και ο δεύτερος κάνουν εξολοκλήρου δουλειά τεχνίτη-συντηρητή. Οι υπεύθυνοι του ΤΕΕ το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό αλλά πάνω στον πανικό της αποφυγής του κύματος διαγραφών λένε αυτές τις π@@στικες γελοιότητες που λένε. Δεν τολμάνε να πουν ευθέως ότι πρόκειται για άσκηση επαγγέλματος μηχανικού, αλλά λένε "αν χρησιμοποιήθηκε η ιδιότητα για να γίνει πρόσληψη". Με άλλα λόγια, αν εγώ στείλω ένα βιογραφικό για θέση τραπεζικού υπαλλήλου και αναφέρω σ' αυτό ότι έχω πτυχίο ΕΜΠ θα πρέπει να πληρώνω και το ΤΣΜΕΔΕ. Αυτός που το σκέφτηκε αυτό είναι τουλάχιστον διεστραμμένος και επικίνδυνος.

Faethon11, αναφέρομαι στις παρακάτω φράσεις που έγραψε ο scn

 

"πτυχίο Μηχανικού και ιδιότητας μέλους ΤΕΕ είναι ταυτόσημα", ότι "δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει κάποιος την ιδιότητά του ως πτυχιούχος μηχανικός αν δεν είναι μέλος ΤΕΕ"

 

όπου είναι γενικόλογες και αστείες (σαν απάντηση του ΤΕΕ προφανώς - όχι του scn). Δηλ αν δεν ήμουν μέλος του ΤΕΕ, θα μου απαγορεύονταν να χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου τον όρο Διπλωματούχος Μηχανικός? 'Η θα μου απαγορεύονταν να εργαστώ κάπου, όπου θα παρέχω υπηρεσίες, αρκεί να μην υπογράφω κάτι? Γιατί σαν μηχανολόγος, υπάρχουν αρκετές τέτοιες θέσεις. Το υπόβαθρο που έλαβα από την φοίτηση στο πολυτεχνείο και πιστοποιείται με το δίπλωμα, δεν είναι αυτό που θα μου δώσει την δυνατότητα να εργαστώ?

 

Το ΤΕΕ, σαν γνήσιος εκφραστής μηχανικών που απασχολούνται στο χώρο της οικοδομής κυρίως και Δ.Υ. μηχανικών, εμένει ακόμα στην τήρηση των τύπων. Αυτά όμως παρήλθαν. Αν περιμένει κάποιος από εκεί μέσα, να παραμείνει κάποιος μέλος τους, γιατί τυπικά απαιτείται, τότε δεν βλέπει τον ορυμαγδό αλλαγών που έρχεται.

 

Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι κανείς δεν ενοχλείται ιδιαίτερα με την υποχρέωση να είναι μέλος του ΤΕΕ. Το πρόβλημα υπάρχει φυσικά με την υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ. Το οποίο θεωρώ πως είναι κοντά στην λήξη του..

Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα γράφεις, με εξαίρεση ένα λεπτό σημείο: Όχι, δεν είναι κοντά στη λήξη του. Κι αυτό γιατί σχεδιάζεται η σύνδεση των οφειλών προς τα ασφαλιστικά ταμεία με τις φορολογικές οφειλές. Με άλλα λόγια, αν κάποιος χρωστά στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ, αυτό το ποσό θα γίνεται απαιτητό από την εφορία και τα χρέη του προς ταμεία και εφορία θα θεωρούνται ένα και το αυτό. Αυτό δεν είναι επιστημονική φαντασία αλλά άρθρα σε εφημερίδες τον τελευταίο μήνα. Καταλαβαίνεις, λοιπόν, γιατί προσπαθούν με κάθε τρόπο να διατηρήσουν την αγελάδα προσδεδεμένη πάνω τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα γράφεις, με εξαίρεση ένα λεπτό σημείο: Όχι, δεν είναι κοντά στη λήξη του. Κι αυτό γιατί σχεδιάζεται η σύνδεση των οφειλών προς τα ασφαλιστικά ταμεία με τις φορολογικές οφειλές. Με άλλα λόγια, αν κάποιος χρωστά στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ, αυτό το ποσό θα γίνεται απαιτητό από την εφορία και τα χρέη του προς ταμεία και εφορία θα θεωρούνται ένα και το αυτό.

 

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο μάλλον ήρθε το "τέλος εποχής" για την "πρωτοτυπία" μας της ασφάλισης ιδιότητας. Δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να γίνει αυτό που λες για εμάς. Ή θα πάψει η ασφάλιση ιδιότητας, ή θα εξαιρεθούμε. Γιατί πολύ απλά είναι θέμα που αν επιχειρηθεί θα καταπέσει σε οποιοδήποτε δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

nickmmech, κανένας και ποτέ δεν θα μπορέσει να μου αφαιρέσει το δικαίωμα να αποκαλούμαι πολιτικός μηχανικός. Αυτήν η ιδιότητα μου απονεμήθηκε από την σχολή που φοίτησα.

Αυτό που έχουν δικαίωμα όμως είναι να μου επιτρέψουν ή να μου αφαιρέσουν την δυνατότητα να χρησιμοποιώ αυτήν την ιδιότητα στην επαγγελματική μου δραστηριότητα. Και η απόδειξη χρησιμοποίησης αυτής της ιδιότητας είναι η υπογραφή μας.

Αν εγώ δηλαδή υπογράφω σαν Faethon, θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Αν όμως υπογράφω σαν Faethon Πολιτικός Μηχανικός τότε χρησιμοποιώ αυτήν την ιδιότητα και πρέπει να είμαι κάπου εγγεγραμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.