Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι Αρχιτέκτονας και μέλος του ΤΣΜΕΔΕ απο το 2008. Απο τότε έως το 2009 πλήρωνα κανονικά τις εισφορές μου. Δυστυχώς λόγω ανεργίας έως σήμερα αδυνατώ να πληρώσω έστω και ένα ευρώ στο ταμείο. Κατόπιν παρότρυνσης των μελών του forum λοιπόν, υπέβαλα αίτηση στις αρχές του έτους στο ΤΣΜΕΔΕ για θεώρηση βιβλιαρίου ως άνεργη μηχανικός με έγγραφα απο την Δ.Ο.Υ. που αποδεικνύουν οτι δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος και συνεπώς δεν έχω εισπράξει ποτέ χρήματα απο το επάγγελμά μου. Το αποτέλεσμα; Η αίτηση πρωτοκολλήθηκε, με διαβεβαίωσαν οτι θα λάβω απάντηση όταν συνεδριάσει το συμβούλιο και απάντηση δεν πήρα ποτέ. Έως εχθές που αποφάσισα να ξαναπάω για να με ενημερώσουν. Για να μην σας κουράζω, το αίτημα μου έγινε δεκτό, εντός 5' θεώρησα βιβλιάριο και όταν ρώτησα τι γίνεται με τις εισφορές που οφείλω μου ξεκαθάρισαν οτι το ταμείο δεν πρόκειται να με κυνηγήσει ποτέ εφόσον κι εγώ δεν ζητήσω κάτι απο αυτό. Πχ σύνταξη ή ασφαλιστική ενημερότητα. Ζήτησα επίσης να διαγραφώ και η απάντηση που έλαβα ήταν πως το ΤΣΜΕΔΕ δεν φέρει καμία αντίρρηση σε κάτι τέτοιο αρκεί να το δεχτεί το ΤΕΕ. Το θέμα είναι οτι κανένας απο τους υπαλλήλους δεν ήξερε να μου πει τι γίνεται με την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος γιατί απλά δε ξέρει ούτε το ΤΕΕ. Τα μασάνε γιατί το ΤΕΕ αν ένας,ένας μηχανικός διαγράφεται - όπως μου είπαν - δεν θα έχει πόρους και δεν θα επιβιώσει. Σημασία έχει πως απο τη στιγμή που σαφής απάντηση δεν υπάρχει, φοβάμαι να διαγραφώ απο το ΤΕΕ για να παγώσω τις εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ και μετά να αναγκαστώ να μπω σε διαδικασία εξετάσεων πάλι για να πάρω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Πάλι καλά θεώρησα βιβλιάριο έως το τέλος του 2012.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε? Με την εγγραφή στο ΤΕΕ και κατ επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ , βάζεις υποθήκη τα περιουσιακά σου στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή γίνονται απαιτητά. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο σε κάποιον ή δεν έχει μαθευτεί. Μάλλον έφτασε ο καιρός. Πάμτως και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αφού οι συνθήκες αλλάζουν με γρήγορους ρυθμούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πίστευες τον Νοεμβριο του 2009 ότι το αφορολόγητο θα ήταν στις 5000 ευρω και ότι θα φορολογούμασταν έσοδα-έξοδα με τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ όχι μονο να μην εκπίπτουν αλλά να αποτελούν και τεκμήριο. Προσωπικά αν το άκουγα το 2009 θα γέλαγα μέχρι σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Αν η sseugenia δεν είχε κάνει ποτέ έναρξη σε ΔΟΥ,δεν νομίζω, όσο και αν αλλάξουν προς το χειρότερο τα πράγματα μελλοντικά, να βρεθεί δικαστήριο που θα της πάρει το σπίτι.Η κλοπή με την μορφή νόμου θα φέρει ανατροπές που μέχρι τώρα δεν έγιναν και η Ελλάδα δεν είναι Αργεντινή...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δημιουργείς χρέος κ μάλιστα με τεράστιο ρυθμό αύξησης. Νομίζω σε άλλα ταμεία είναι απαιτητά. Κ ΣΙΓΟΥΡΑ θα αλλάξει το καθεστώς (με όλη τη σημασία της λέξης) στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν μπορείς να φτάσεις να χρωστάς ας πούμε 50000 κ να μη σου τα ζητήσει ποτέ. Κ ακόμα κ να μη σου τα ζητήσει δε θα μπορείς να έχεις ούτε δικαίωμα στις μέχρι τότε εισφορές σου ούτε σε οποιαδήποτε ασφαλιστική υπηρεσία μέχρι να τα εξοφλήσεις. Εκβιασμός κ τοκογλυφία, αυτό είναι. Πρέπει να βρούμε τρόπο να αποδεσμευτούμε άμεσα πριν μας φορτώσουν όλους με τεράστια χρέη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ποιο δικαστηριο; θα εχεις λεφτα για δικαστηρια;

 

αυτεπάγγελτα θα γινονται όλα και πάνω από όλα νομιμα!

  • θα τραβανε λεφτα απο τραπεζικούς λογαριασμούς
  • θα σου παιρνουν το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.