Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

ΠΔ 243/1998: Απόκτηση αποδεικτικών ναυτικής ικαν.-δικ/των υπηρεσίας

Αρθρο 2 Προσωπικό μηχανής

 

Τα ειδικά προσόντα απόκτησης αποδεικτικών ναυτικής ικανότητας και τα δικαιώματα υπηρεσίας του

προσωπικού μηχανής Εμπορικού Ναυτικού καθορίζονται ως ακολούθως:

……………………………………………………………………………………………………..................................

3. Δίπλωμα μηχανικού Γ`τάξης Ε.Ν. (μηχανών ατμού-εσωτερικής καύσης)

Α. Ειδικά προσόντα.

Πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. Μηχανολόγων Μηχανικών, Μηχανολόγων - Ηλεκτρολόγων Μηχανικών

και Ναυπηγών Μηχανικών ή αντίστοιχων ισάτιμων Α.Ε.Ι.

θαλάσσια υπηρεσία 6 μηνών κατευθυνόμενης εκπαίδευσης με ειδικότητα μηχανής σε

μηχανοστάσια πλοίων που κινούνται με μηχανές ισχύος πάνω από 450 KW.

………………………………………………….....................................................................................................…

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω από το

ΠΡΑΚΤΙΚΟ Νο 06/06-03-2012 ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΤΕΕ

 

...σελ.109:

 

Αποφ. Γ5/Σ6/2012

Εκούσια αποχώρηση – διαγραφή – παύση άσκησης

επαγγέλματος Μελών ΤΕΕ.

 

Η Διοικούσα Επιτροπή αφού ενημερώθηκε από τον

Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Επαγγελματικής Δραστηριότητας

κ. Ν. Παναγιωτόπουλο για την υπ’ αριθμ. 135/5-3-2012 - §4

εισήγησή του που αφορά στην εκούσια αποχώρηση – διαγραφή

– παύση άσκησης επαγγέλματος Μελών του ΤΕΕ αποφασίζει:

α. Να επανέλθουν οι 48 αιτήσεις Μελών του ΤΕΕ που

αναφέρονται στην παραπάνω εισήγηση, ώστε να αναγράφεται η

αντιστοιχία της κάθε μίας σε προηγούμενες αποφάσεις της Δ.Ε.,

με τις οποίες έγιναν δεκτά ή μη παρόμοια αιτήματα Μελών του

ΤΕΕ.

β. Να διατυπωθεί από το Γραφείο Δικαστικού του ΤΕΕ το

σχέδιο νομοθετικής ρύθμισης που προβλέπει η απόφαση

Α1/Σ26/2007 και να προωθηθεί μετά την έγκρισή της από την

Δ.Ε., ώστε στη συνέχεια και μέχρι την οριστική νομοθετική

ρύθμιση να εφαρμόζονται ανάλογα όσα εγκρίνει η Δ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως υπογράφω σαν Faethon Πολιτικός Μηχανικός τότε χρησιμοποιώ αυτήν την ιδιότητα και πρέπει να είμαι κάπου εγγεγραμμένος.

Γιατί;;;;Αυτό που λες είναι μια αυθαίρετη θεώρηση και τίποτε περισσότερο. Αν θέλεις να είσαι κάπου εγγεγραμμένος δικαίωμά σου, αν δε θέλεις δεν είσαι και συνεχίζεις να κρατάς τον τίτλο του πτυχίου σου. Από πότε ένας τίτλος απόκτησης συγκεκριμένης γνώσης σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να συμμετέχεις σε μια ομάδα; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;;;;; Θα σε παρακαλούσα να ξανασκεφτείς αυτό που γράφεις, όχι μόνο γιατί δεν έχει καμία λογική βάση, αλλά επειδή αυτού του είδους το σκεπτικό περί "αναγκαστικής συμμετοχής στην ομάδα" αποτελεί το θεμέλιο λίθο πάνω στον οποίο έχουν χτιστεί όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα σ' αυτό τον πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

θαλάσσια υπηρεσία 6 μηνών κατευθυνόμενης εκπαίδευσης με ειδικότητα μηχανής σε

μηχανοστάσια πλοίων που κινούνται με μηχανές ισχύος πάνω από 450 KW.

………………………………………………….....................................................................................................…

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Όπως αυτό το 6μηνο ως εκπαιδευμένος-δόκιμος το κάνει ο κάθε Φιλιππινέζος απόφοιτος δημοτικού, έτσι ακριβώς το έκανε ο συγκεκριμένος απόφοιτος ΕΜΠ, όπως θα το κάνει και κάθε άλλος απόφοιτος ΕΜΠ θελήσει και μπορέσει να ακολουθήσει το επάγγελμα. Η εκπαίδευση και το 6μηνο δεν παρακάμφθηκε σε κανένα στάδιο και ο άνθρωπος πέρασε τα ίδια σεμινάρια, τα ίδια "σχολεία" και τις ίδιες εξετάσεις με τον κάθε 19χρονο που μόλις τελείωσε με βαθμό 3 κάποιο τεχνικό λύκειο ή τον κάθε Ουκρανό ή Φιλιππινέζο που δεν ξέρει να ξεχωρίσει μια βάνα από ένα φίλτρο λαδιού. Ως εκ τούτου, η ιδιότητα μέλους ΤΕΕ (αλλά και το πτυχίο ΕΜΠ) στο συγκεκριμένο επάγγελμα είναι εντελώς άχρηστη και δεν προσφέρει κανένα όφελος για το οποίο θα πρέπει να υπάρχει κάποια έννοια ανταπόδοσης στο ΤΕΕ. Το πτυχίο του ΕΜΠ (και όχι η ιδιότητα μέλους ΤΕΕ, το οποίο είναι άλλο πράγμα) παρατέθηκε μόνο ως ειδικό προσόν ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες πρόσληψης (η οποία, παρεμπιπτόντως, δεν έγινε λόγω αυτού του πτυχίου αλλά λόγω συγγενικής σχέσης με το διευθυντή της ναυτιλιακής εταιρίας).

Οποιαδήποτε "ανταπόδοση" ζητά το ΤΕΕ για μια τέτοια κατάσταση είναι σκέτο νταβατζιλίκι και εκβιαστική συμπεριφορά αντίστοιχη με εκείνη του Ρωχάμη ή του Αλ Καπόνε. Οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι εργολάβοι που εξυπηρετούνται από το καθεστώς που έχει δημιουργήσει το ΤΕΕ δεν έχουν προσφέρει ούτε θα προσφέρουν ποτέ κάποια ανταπόδοση ή υπηρεσία στον συγκεκριμένο άνθρωπο, όπως άλλωστε δεν έχουν προσφέρει ούτε σε εμένα από το 1998 που εργάζομαι ως μηχανικός.

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Μόνο το 66% των "ασφαλιστικών" εισφορών που πληρώνουμε πηγαίνει σε δαπάνες ασφάλισης (συντάξεις, υγεία). Το υπόλοιπο 34% πηγαίνει για λειτουργικά και άλλα έξοδα του ΤΕΕ. Όπως είναι ευνόητο, αυτό το 34% θα ενοχλήσει πολύ κάποιους αν μειωθεί. Ειδικά τώρα που μπήκε έκτακτη εισφορά στα τζιπ.

Edited by scn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα σας περιγράψω εν συντομία το πρόβλημα μου και θα ήθελα τη γνώμη σας

 

Είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ από το 1991. Ωστόσο ποτέ δεν εξάσκησα το επάγγελμα του μηχανικού.Τα πρώτα 2-3 χρόνια είχα βγάλει ένα βιβλίο παροχής υπηρεσιών ως μηχανικός για να πληρώνομαι από δουλειές που ουδεμία σχέση είχαν με την ιδιότητα του μηχανικού. Από το 1996 έως σήμερα εργάζομαι ως δημοσιογράφος σε διάφορα μέσα. Ήδη από τότε είχα ρωτήσει το ΤΕΕ για διαγραφή και μου είχαν πει κατηγορηματικά ότι δεν είναι εφικτή. Και είχα αφήσει το θέμα ανοικτό. Από το 1996 ως σήμερα πληρώνω κανονικά τις εισφορές - υγεία και σύνταξη - στο ταμείο των δημοσιογράφων.

 

Το 2009, αποφάσισα επειδή μου έστελνε το ΤΣΜΕΔΕ στο σπίτι ειδοποιητήρια για να πληρώσω να αιτηθώ τη διαγραφή μου. Την οποία και πέτυχα. Ωστόσο, το ΤΕΕ μου είπε ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια πρέπει να τα πληρώσω για να με διαγράψει και τυπικά. Επιπλέον θα έπρεπε να πλήρωνα και τις αντίστοιχες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Απευθύνθηκα στο συνήγορο του πολίτη μπας και με βοηθήσουν. Σήμερα με ενημέρωσε ότι είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω τις εισφορές μου ως την ημερομηνία αίτησης της διαγραφής ανεξάρτητα με το ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια πλήρωνα εισφορές σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο. Με το σκεπτικό λέει ότι ήθελα (!) να είμαι γραμμένος και στα δύο ταμεία. Και ως εκ τούτου είναι λέει λογικό να πληρώνεις εισφορές σύνταξης και υγείας ακόμα και σε 20 διαφορετικά ταμεία!

 

Επίσης ο συνήγορος του πολίτη μου είπε ότι στην παρούσα φάση ασχολείται μόνο με τις υποθέσεις εκείνων που θέλουν να διαγραφούν αλλά δεν μπορούν.

 

Έτσι σκέφτομαι να κινηθώ νομικά με άλλο τρόπο.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι σκέφτεστε γι' αυτό το θέμα και πώς θα μπορούσα να κινηθώ.

 

Αν επίσης κάποιος άλλος έχει αντίστοιχο πρόβλημα με εμένα θα ήθελα να μου στείλει μήνυμα για να λάβουμε κοινή δράση

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Όπως αυτό το 6μηνο ως εκπαιδευμένος-δόκιμος το κάνει ο κάθε Φιλιππινέζος απόφοιτος δημοτικού, έτσι ακριβώς το έκανε ο συγκεκριμένος απόφοιτος ΕΜΠ, όπως θα το κάνει και κάθε άλλος απόφοιτος ΕΜΠ θελήσει και μπορέσει να ακολουθήσει το επάγγελμα.

 

Κάτι δεν πηγαίνει καλά. Μιλάμε για δίπλωμα Μηχανικού Γ το οποίο δεν το παίρνεις μόνο με 6μηνη υπηρεσία στη θάλασσα, αν δεν είσαι διπλωματούχος Μηχανικός Πολυτεχνείου. Δεν μιλάμε για απλό ναυτικό που μπορεί ο καθένας να ναυτολογηθεί. Επομένως σωστά ζητάει το ΤΕΕ διευκρινίσεις αν έχει χρησιμοποιηθεί το δίπλωμα του Μηχανολόγου Μηχανικού για την απόκτηση του διπλώματος Γ ΄ Μηχανικού του Εμπορικού Ναυτικού. Αν έχει ειδικότητα άλλη στην οποία δεν ήταν προυπόθεση το δίπλωμα του Μηχανολόγου προφανώς το ΤΕΕ θα πρέπει να πάρει απόφαση να τον διαγράψει.

Edited by 2016
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πηγαίνει καλά. Μιλάμε για δίπλωμα Μηχανικού Γ το οποίο δεν το παίρνεις μόνο με 6μηνη υπηρεσία στη θάλασσα, αν δεν είσαι διπλωματούχος Μηχανικός Πολυτεχνείου. Δεν μιλάμε για απλό ναυτικό που μπορεί ο καθένας να ναυτολογηθεί.

Έχεις δίκιο, λάθος μου. Μια ερώτηση, όμως: Οι υπόλοιποι έλληνες γ' μηχανικοί που είναι από ΑΕΝ θα πρέπει να γράφονται και αυτοί στο ΤΕΕ και να πληρώνουν δύο ασφαλιστικούς φορείς;

 

Επομένως σωστά ζητάει το ΤΕΕ διευκρινίσεις αν έχει χρησιμοποιηθεί το δίπλωμα του Μηχανολόγου Μηχανικού για την απόκτηση του διπλώματος Γ ΄ Μηχανικού του Εμπορικού Ναυτικού.

Όχι, όχι, όχι. Το δίπλωμα μηχανικού δεν καθιστά υποχρεωτική την εγγραφή σε κανένα σύλλογο, καμία συντεχνία και καμία ομάδα. Αυτά είναι αυθαίρετοι "κανονισμοί" που έχουν επιβληθεί από τη συντεχνία που ονομάζεται ΤΕΕ και δεν έχουν καμία απολύτως λογική βάση. Άλλο η απόκτηση γνώσης, άλλο η επαγγελματική ενασχόληση και άλλο η υποχρεωτική εγγραφή σε μια ομάδα που αποφασίζει να εκπροσωπεί αυτή την επαγγελματική ενασχόληση ή/και ιδιότητα. Η συνταύτιση αυτών των τριών είναι μια επιβεβλημένη άθλια "πραγματικότητα" η οποία έχει διαποτίσει όλους μας. Δε στηρίζεται σε καμία λογική και δεν εξυπηρετεί τίποτε άλλο παρά τα συμφέροντα όσων εξυπηρετούνται από την ισχύ αυτής της ομάδας.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Ο συνέταιρός μου είναι Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ. Όντας αρκετά διορατικός άνθρωπος, προνόησε να μη γραφτεί ποτέ στο ΤΕΕ και σήμερα είναι στο ΤΕΒΕ. Παρόλα αυτά χρησιμοποιεί πολύ τακτικά τις γνώσεις της ειδικότητάς του στο επάγγελμά του και στην επαγγελματική του κάρτα δε γράφει "επιχειρηματίας" αλλά "χημικός μηχανικός ΕΜΠ". Με το δικό σου σκεπτικό ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι παράνομος και θα πρέπει είτε να ξεχάσει ότι έμαθε στο Πολυτεχνείο είτε γίνει οδοκαθαριστής είτε να πάψει να γράφει στην επαγγελματική του κάρτα "Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ". Ε, λοιπόν, όχι. Είναι χημικός μηχανικός, όλοι οι πελάτες μας ως τέτοιον τον γνωρίζουν, ως τέτοιος τους μιλάει, ως τέτοιος τους παρέχει συχνά υπηρεσίες. Τι θα άλλαζε αν ήταν στο ΤΕΕ; Ποια ανταπόδοση θα είχε ο ίδιος για τα χρήματα που θα πλήρωνε στο ΤΕΕ; Απολύτως καμία. Και στο κάτω-κάτω γιατί είναι υποχρεωμένος να γραφτεί σε μια ομάδα που δεν επιθυμεί;

 

Υ.Γ. Στο χωριό μου, αυτόν που σε μια συναλλαγή παίρνει κάτι χωρίς να δώσει το αντίστοιχο αντάλλαγμα τον ονομάζουν απατεώνα.

Edited by scn
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

scn μια ερώτηση μόνο, πραγματικά καλοπροαίρετη. Υπάρχει κάποιο κράτος που μπορεί επαγγελματίας να εξασκήσει το επάγγελμά του χωρίς να είναι εγγεγραμμένος στο αντίστοιχο επιμελητήριο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από τα πρακτικά που αναφέρει ο Toxus1 και τα οποία έχουν αναφορές σε ένα σωρό άλλα έγγραφα ποιό συμπερασμα βγαίνει? Ποιά είναι η εισήγηση της ΔΕ, να έχουμε δικαίωμα διαγραφής ή όχι?

 

Υ.Γ. Στο χωριό μου, αυτόν που σε μια συναλλαγή παίρνει κάτι χωρίς να δώσει το αντίστοιχο αντάλλαγμα τον ονομάζουν απατεώνα.

Αυτόν που σε μια συναλλαγή δίνει κάτι χωρίς να πάρει το αντίστοιχο αντάλλαγμα πως τον ονομάζουν?

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να λέει κάτι για εισήγηση να έχουμε δικαίωμα διαγραφής (αν κ το ουσιαστικό θέμα είναι να έχουμε δικαίωμα επανεγγραφής). Μου ήρθε το χαράτσι. Μηδενικές αυξήσεις, μάλλον λόγω εκλογών. 1865,76 ευρώ, τζάμπα πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.