Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου να έχουμε δικαίωμα προσωρινής διακοπής της ασφάλισης. Γιατί να μην μπορούμε να βγούμε από το ΤΣΜΕΔΕ και την ίδια ώρα να παραμένουμε στο ΤΕΕ?Γιατί να χάνεις την ιδιότητα του μηχανικού προκειμένου να γλυτώνεις τα ασφάλιστρα? Και γιατί να μην σε αφήνουν να θεωρηθείς άνεργος ως πρώην ελεύθερος επαγγελματίας αν δεν σβηστείς πρώτα από το ΤΣΜΕΔΕ και επομένως δεν χάσεις την ιδιότητα σου ως μηχανικός?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασα όλο το topic και θα ήθελα να περιγράψω σύντομα και την δικιά μου περίπτωση. Συγκεκριμένα, είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ απο το

 

2001. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει τις εισφορές μου είτε ως μισθωτός σε διάφορες εταιρείες είτε ως άνεργος όπου και τα πλήρωνα απο την τσέπη

 

μου. Από το 2009 έμεινα άνεργος, όπου και λάμβανα επίδομα ανεργίας για να 1 χρόνο κανονικά. Απο το 2010 βρίσκομαι στο εξωτερικό και σπουδάζω

 

κάτι άσχετο (Information Systems and Informatics). Ο μόνος λόγος που εξακολουθώ να πληρώνω ακόμα τις εισφορές είναι να συμπληρώσω την 15-ετία

 

(που είναι και τα ελάχιστα συντάξιμα απ'όσο γνωρίζω).

 

Το ερώτημά μου είναι. Άν συμπηλρώσω 15 χρόνια και μετά κάνω αίτηση για διαγραφή μου απο το ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ και ας πούμε μου εγκρίνεται η αίτησή

 

μου, τα χάνω αυτά τα 15 χρόνια όταν έρθει η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ να βγω στην σύνταξη;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στην Ελλαδα ως γνωστον το φορολογικο και το ασφαλιστικο αλλαζουν καθε τρεις και λιγο. Αυτο που θεωρειται σιγουρο σημερα κανεις δεν ξερει εαν θα ισχυει μετα απο λιγα χρονια. Παντως για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαγραφεις εαν κυριως συντρεχουν οι εξης δυο λογοι :

1) Σκοπευεις να μεινεις μονιμα εξω

2) Σκοπευεις να εξασκησεις ενα αντικειμενο στα πατρια εδαφη, που δεν εχει σχεση με το επαγγελμα του Μηχανικου οπως αυτο που σπουδαζεις.

 

Οι νεες εισφορες του ΕΤΑΑ ειναι πλεον πολυ αυξημενες και η πληρωμη τους καθε εξαμηνο ειναι ζορικη.

 

Εαν σε καιει τοσο πολυ το θεμα της συνταξης μπορεις να κανεις ενα ιδιωτικο συνταξιοδοτικο σε καποια Ελληνικη (υπαρχουν προγραμματα τα οποια ειναι υπο την εξασφαλιση μεγαλων ξενων ασφαλιστικων εταιρειων οπως η Αlpha bank με την ΑΧΑ, η Πειραιως με την ING) η ξενη τραπεζα το οποιο ειναι δεκα φορες πιο εγγυημενο απο το να περιμενεις την συνταξη του ΕΤΑΑ.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το topic και θα ήθελα να περιγράψω σύντομα και την δικιά μου περίπτωση. Συγκεκριμένα, είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ απο το

 

2001. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει τις εισφορές μου είτε ως μισθωτός σε διάφορες εταιρείες είτε ως άνεργος όπου και τα πλήρωνα απο την τσέπη

 

μου. Από το 2009 έμεινα άνεργος, όπου και λάμβανα επίδομα ανεργίας για να 1 χρόνο κανονικά. Απο το 2010 βρίσκομαι στο εξωτερικό και σπουδάζω

 

κάτι άσχετο (Information Systems and Informatics). Ο μόνος λόγος που εξακολουθώ να πληρώνω ακόμα τις εισφορές είναι να συμπληρώσω την 15-ετία

 

(που είναι και τα ελάχιστα συντάξιμα απ'όσο γνωρίζω).

 

Το ερώτημά μου είναι. Άν συμπηλρώσω 15 χρόνια και μετά κάνω αίτηση για διαγραφή μου απο το ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ και ας πούμε μου εγκρίνεται η αίτησή

 

μου, τα χάνω αυτά τα 15 χρόνια όταν έρθει η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ να βγω στην σύνταξη;

 

Σε καμμία περίπτωση δεν τα χάνεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντελως παραλογο αυτο που συμβαινει με το ΤΣΜΕΔΕ.Η ιδιοτητα του μηχανικου απονεμεται απο τα πολυτεχνεια και εκει πρεπει να σταματαει το θεμα και εννοειται οτι πρεπει να αποδεσμευθει η ιδιοτητα μελους ΤΕΕ απο το ΤΣΜΕΔΕ.Ασφαλιζεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ εφοσον ασκεις το επαγγελμα του μηχανικου.Αν εισαι ανεργος η ετεροαπασχολεισαι δεν υπαρχει καμια λογικη στο να πληρωνεις εισφορες στο ταμειο των μηχανικων.

Ειδικα στην περιπτωση των ανεργων αποφοιτων πολυτεχνικων σχολων μελων του ΤΕΕ ειναι ανηθικο και αδικο, για πολλους λογους. Διοτι δεν μπορουν να εχουνε καρτα ανεργιας ωστε να συμμετεχουν σε προγραμματα του ΟΑΕΔ, δεν μπορουν να αποδειξουν τον χρονο ανεργιας σε διαφορους διαγωνισμους, και απο ο,τι διαβαζω σε προηγουμενα σχολια τις εισφορες που αδυνατουν να πληρωσουν τωρα πρεπει να τις πληρωσουν καποια στιγμη στο ακεραιο αν θελουν να διαγραφουν!!!Αυτα ειναι παραλογα πραγματα!

Στην περιπτωση καποιου πρωην μηχανικου που αποφασιζει να δραστηριοποιηθεί σε τομεα που κανονικα επρεπε να ειναι λογω δραστηριοτητας ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ,π.χ. έχει ένα μαγαζί/λιανικο εμποριο, τι γινεται;

Mν μου πειτε οτι πρεπει να πληρωνει ΔΥΟ ταμεια;Δεν μπορεί να βγει πληρώνοντας δυο ταμεία!

 

Σε μια εποχή όπως η σημερινή που κάποιος μπορεί να αλλάξει και 5 επαγγέλματα μεχρι να αποβιώσει, δεν είναι ανήθικο αυτό που κάνει το ΤΣΜΕΔΕ;

Μπορεί να σπούδασα μηχανικός αλλά κάποια στιγμή λόγω έλλειψης προοπτικής αποφασίζω να σπουδάσω κάτι άλλο και να αλλάξω επάγγελμα. Αυτό σημαίνει ελευθερία επιλογών.Γιατί το ΤΣΜΕΔΕ δεν με αφήνει να κάνω τις επιλογές μου;Aς αφήνουν όσους θέλουν να διαγραφούν απο το ΤΣΜΕΔΕ να φεύγουν όποτε το ζητήσουν και ας αναγνωρίζει ως συντάξιμα ακριβώς οσα πλήρωσες.Πλήρωσες 10 χρόνια και μετά έφυγες, ας πας στο καλό.

Αυτά είναι δίκαια πράγματα

Edited by nkl2012
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λέμε κατεστημένο....για να έχουν λόγο ύπαρξης τα επιμελητήρια. Κάτι σαν μπράβος-προστάτης ένα πράμα. Το ίδιο γίνεται και με τον δικηγορικό σύλλογο, το ίδιο με τον Ιατρικό....

Δηλαδή ακυρώνονται σπουδές 4-5-6 χρόνων, αν δεν δώσει το πράσινο φως το εκάστοτε επιμελητήριο....Το οποίο θα σε πάρει από το χεράκι και θα σε κατευθύνει στον δικό του οίκο ανοχής...βλέπε ΤΣΜΕΔΕ-ΤΑΝ-ΤΣΑΥ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λέμε κατεστημένο....για να έχουν λόγο ύπαρξης τα επιμελητήρια. Κάτι σαν μπράβος-προστάτης ένα πράμα.

Ξεχασες το σπουδαιοτερο. Να δημιουργουν εσωτερικο αθεμιτο ανταγωνισμο, αβανταροντας συγκεκριμενες ομαδες εναντιον καποιων αλλων (Βλεπε ενεργειακοι επιθεωρητες)

Link to comment
Share on other sites

Paidia eyxaristo poly gia oles tis plirofories. Diavasa to thread apospasmatika kai den eimai sigouros an kano repost alla:

 

Mipos mporei kapoios na mou eksigisei ti diadikasia pou prepei na akolouthiso gia na diagrafo apo TEE/TSMEDE? Yparxei kapou kapoia forma/aitisi na steilo kapou? Exo dokimasei 10000 fores na paro tilefono se TEE kai TSMEDE alla den apantane oi alites pleon.

 

Thanks a million.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και μια αστεία ιστορία

Εγώ και ο αδερφός μου ήμασταν ψαράδες, στα 30 λέμε να πάμε να τελειώσουμε τη σχολή που μας είχε βγάλει την παναγία στα νειάτα μας.Ξεγραφόμαστε από ΟΓΑ γραφόμαστε σε ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ να γίνουμε μηχανολόγοι :mrgreen: και ουπς........

 

¨Ολα είναι αντισυνταγματικά, αναξιοπρεπη και νομικώς αδύναμα.

Θα πρέπει να ενωθούμε όλοι και να πολεμήσουμε δικαστικώς για την αξιοπρέπεια μας.

 

Δεν δέχομαι από κανέναν να μου στερεί το ακαδημαικό μου όνειρο (αφού θα αναγκαστώ τελικά να ξεγραφτώ από το ΤΕΕ)

και να με φορτώσει με ΧΡΕΗ.

 

Θα πρέπει να ΠΑΜΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ. Είμαι προθυμώτατος να συμβάλλω στα δικαστικά έξοδα.

 

 

(Γιατί όταν πήγα να δώσω εξετάσεις δε μου εξήγησε εκείνα τα αλητάκια του ΤΕΕ των επί επαγγελματικών θεμάτων ότι υπάρχει ο πρωτοφανής καταναγκασμός σε πολλά θέματα;)

 

Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι το ΤΕΕ πέθανε, κάνει τραγικά λάθη και θα τα πληρώσει, εδώ πολεμάει η παλιά Ελλάδα με την καινούρια (αλλά το καλό είναι ότι τα δάνεια, που ήταν η δύναμη των σαθρών, έχουν τελειώσει)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Γνωρίζει κάποιος ή κάποια που βασίζεται το ΤΣΜΕΔΕ και δεν εγκρίνει την αίτησή σου για διαγραφή σου, αν πρώτα δεν διαγραφείς από το ΤΕΕ ;

Υπάρχει στον κανονισμό του, υπάρχει κάποιος νόμος που το λέει;

Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που ζητούν την διαγραφή τους από το ΤΕΕ, κυρίως για οικονομικούς λόγους, αλλά απάντηση δεν παίρνουν ή παίρνουν απορριπτική απάντηση.

Ο ρόλος του ΤΕΕ όπως γράφει κάπου είναι:

 

Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας σε σχέση με τα μέλη του :

  • Διενεργεί τις εξετάσεις και χορηγεί τις άδειες άσκησης επαγγέλματος των Μηχανικών.
  • Τηρεί τα μητρώα των Μηχανικών και επώνυμων τεχνικών γραφείων και επιχειρήσεων.
  • Μεριμνά για την είσπραξη των νομίμων αμοιβών τους.
  • Φροντίζει για την απασχόληση, την κοινωνική ασφάλιση, την προαγωγή και προστασία του κύρους των μελών του, την επιστημονική πρόοδο, ενημέρωση, επιμόρφωση και συνεχιζόμενη εκπαίδευσή τους.
  • Εκδίδει ενημερωτικό και επιστημονικό τύπο και άλλες ειδικές εκδόσεις.
  • Ενισχύει τους φορείς συλλογικής εκπροσώπησης των μηχανικών σε δραστηριότητες σχετικές με τους σκοπούς του.
  • Μελετά νέες μορφές επαγγελματικής οργάνωσης και εργασίας των μελών του.
  • Ασκεί σ' αυτά πειθαρχική εξουσία όπως ειδικότερα ορίζεται απο τις σχετικές διατάξεις του ιδρυτικού του νόμου.

lin17.gif

Τράπεζα Πληροφοριών ΤΕΕ, Σόλωνος 53 & Σίνα, 106 72 Αθήνα

τηλ. 36 71 100 E-mail: [email protected]

 

 

Και ρωτάω εγώ ο αφελής, πως προστατεύει το κύρος των μελών του, όταν με το τρόπο του τους οδηγεί σε οικονομικό αδιέξοδο, υποχρεώνοντάς τους να είναι εγγεγραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ και οι εισφορές να τρέχουν ενώ πολλοί από εμάς είναι άνεργοι εδώ και μήνες;

 

Βεβαίως ούτε και τίποτε άλλο σχεδόν από αυτά που λέει ότι κάνει, κάνει και ότι κάνει είναι για να δικαιολογεί την ύπαρξή του και μόνο, ξεχνώντας ότι υπάρχει για να υπάρχουμε εμείς.

 

Τέλος το σύντομο ανέκδοτο που διαβάζουμε πιό πάνω είναι ότι:

 

"Μεριμνά για την είσπραξη των νομίμων αμοιβών τους"

 

δηλαδή μεριμνά το ΤΕΕ για να εισπράτει ο μηχανικός την νόμιμη αμοιβή του.

Εδώ αυτό που καταλάβανε οι του ΤΕΕ , είναι ότι φροντίζουν να εισπράτουν σαν ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ την νόμιμη αμοιβή τους και τους μηχανικούς τους έχουνε ............. (εδώ βάλτε εσείς όποια λέξη σας έρχεται πρώτη στο νου).

Edited by vassilisT
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.