Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν οι νέοι μηχανικοί οι οποίοι μπορεί μεν να έχουν τις χαμηλότερες εισφορές, αλλά έχουν πρόβλημα στην αγορά εργασίας που είτε δεν βρίσκουν δουλειά είτε βρίσκουν με μισθούς πείνας. Επίσης αυτοί μεταξύ 5ετίας-8ετίας, που και υψηλές πλέον εισφορές έχουν και δουλειά δεν υπάρχει όπως υπήρχε κάποτε.... Οι υπόλοιποι, σαν πιο μπαρουτοκαπνισμένοι, ναι μεν έχουν υψηλές εισφορές, αλλά από την άλλη γνωρίζουν τον χώρο καλύτερα, έχουν περισσότερες διεξόδους λόγω εμπειρίας (πολλοί τουλάχιστον). Από κει και πέρα υπάρχουν οι βολεμένοι (that's life), οι μισθωτοί (ναι υπάρχουν), οι καλοπληρωμένοι (ναι υπάρχουν), οι ΔΥ (τουλάχιστον δεν έχουν τον βραχνά των εισφορών)....

Οπότε η δύναμη την φωνής μικραίνει όπως καταλαβαίνεις. Αν βάλεις και την νοοτροπία του "άμα η φωτιά δεν απειλήσει το σπίτι μας, δεν νοιαζόμαστε για τον γείτονα"...δύσκολα τα πράγματα αν δεν αλλάξουμε μυαλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν οι νέοι μηχανικοί οι οποίοι μπορεί μεν να έχουν τις χαμηλότερες εισφορές, αλλά έχουν πρόβλημα στην αγορά εργασίας που είτε δεν βρίσκουν δουλειά είτε βρίσκουν με μισθούς πείνας. Επίσης αυτοί μεταξύ 5ετίας-8ετίας, που και υψηλές πλέον εισφορές έχουν και δουλειά δεν υπάρχει όπως υπήρχε κάποτε.... Οι υπόλοιποι, σαν πιο μπαρουτοκαπνισμένοι, ναι μεν έχουν υψηλές εισφορές, αλλά από την άλλη γνωρίζουν τον χώρο καλύτερα, έχουν περισσότερες διεξόδους λόγω εμπειρίας (πολλοί τουλάχιστον). Από κει και πέρα υπάρχουν οι βολεμένοι (that's life), οι μισθωτοί (ναι υπάρχουν), οι καλοπληρωμένοι (ναι υπάρχουν), οι ΔΥ (τουλάχιστον δεν έχουν τον βραχνά των εισφορών)....

Οπότε η δύναμη την φωνής μικραίνει όπως καταλαβαίνεις. Αν βάλεις και την νοοτροπία του "άμα η φωτιά δεν απειλήσει το σπίτι μας, δεν νοιαζόμαστε για τον γείτονα"...δύσκολα τα πράγματα αν δεν αλλάξουμε μυαλά.

 

This is Spartaaa!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να παραμείνουμε στο θέμα της αναστολής πληρωμών, διαγραφής-επανεγγραφής στο ΤΕΕ όποτε θέλει ο μηχανικός κ οριστικής διαγραφής με επιστροφή συνταξιοδοτικών εισφορών. Οι άνεργοι, υποαπασχολούμενοι, κ γενικά όσοι δε θέλουν να πληρώνουν ληστρικές εισφορές (πάνω από 300000 ευρώ μέχρι τη "συνταξιοδότηση") σε ένα ταμείο που δε θα τους ανταποδώσει τίποτα έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα ανεξαρτήτως ηλικίας ή θέσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα είχα πάει στο ΤΕΕ και ρώτησα τη πρέπει να κάνω για να διαγραφώ.

Η κοπέλα στο μητρώο μου είπε ότι θα πρέπει να συμπληρώσω μια αίτηση, να γράψω για ποιο λόγο θέλω να διαγραφώ να τους επισυνάψω από την πολεοδομία βεβαίωση διαγραφής, εκκαθαριστικό εφορίας ή ότι εγώ νομίζω που θα με βοηθηθεί για την διαγραφή. Αυτά τα χαρτιά θα τα στείλουνε στην Αθήνα και έτσι θα αποφασίσουν.

Για την επανεγγραφές δεν ξέρουν τίποτα γιατί δεν υπάρχει μέσα στο καταστατικό όπως και η διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να παραμείνουμε στο θέμα της αναστολής πληρωμών, διαγραφής-επανεγγραφής στο ΤΕΕ όποτε θέλει ο μηχανικός κ οριστικής διαγραφής με επιστροφή συνταξιοδοτικών εισφορών. Οι άνεργοι, υποαπασχολούμενοι, κ γενικά όσοι δε θέλουν να πληρώνουν ληστρικές εισφορές (πάνω από 300000 ευρώ μέχρι τη "συνταξιοδότηση") σε ένα ταμείο που δε θα τους ανταποδώσει τίποτα έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα ανεξαρτήτως ηλικίας ή θέσης.

 

συναδελφε εχω στειλει Mail στη διεύθυνση που έδωσες σε παλαιότερα posts (είμαι από Αθήνα). Όπως σου γράφω και στο mail, αν ξερεις κάποια παρόμοια ομάδα συσπείρωσης στην Αθήνα, παρακαλώ να με ενημερώσεις. Γιατί όλο λόγια είμαστε. Να πάρουμε μπροστά κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για Αθήνα δεν ξέρω, κ εδώ δεν υπάρχει κάτι επίσημο απλά καμιά 10αρια μηχανικοί προς το παρόν που θα αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Το βασικό είναι να υπάρχουν γνωστοί μας δικηγόροι που θα μας συμβουλεύσουν γιατί ό,τι κ να μας πουν από το ΤΕΕ εμείς θα το φάμε κ δεν έχουμε τις γνώσεις για να αντιδράσουμε.

Αν κ χωρίς γνώσεις όμως μπορούμε να καταλάβουμε το στοιχειώδες ότι αν κάτι ισχύει ΜΟΝΟ στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ κ σε κανένα άλλο ταμείο δεν μπορεί να είναι συνταγματικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.